Kadınlardan Faydalanma Günü

Kadınlardan Faydalanma Günü

 KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIR Kadınlar Günü’nün de diğer istismar edilen bazı özel günlerden birisi olduğunu hemen hemen herkes anlamaya başladı. Özellikle seçime gidilen bu süreçten en çok faydalanmak ve istismar etmek isteyen siyasi partiler olacaktır. Bu amaçla, siyasi partiler Kadınlar Günü etkinlikleri düzenleyerek sözde kadınlara değer verdiklerini, kadınları önemsediğini göstermek için farklı aktiviteler yaparak kendilerini […]

 KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIR

Kadınlar Günü’nün de diğer istismar edilen bazı özel günlerden birisi olduğunu hemen hemen herkes anlamaya başladı. Özellikle seçime gidilen bu süreçten en çok faydalanmak ve istismar etmek isteyen siyasi partiler olacaktır. Bu amaçla, siyasi partiler Kadınlar Günü etkinlikleri düzenleyerek sözde kadınlara değer verdiklerini, kadınları önemsediğini göstermek için farklı aktiviteler yaparak kendilerini öne çıkarmaya çalışacaklardır.
Tam da seçim arifesinde, siyasi partilere Kadınlar Günü bahanesi ile yaptıkları ziyaretlerde kutlamalarda, kadınları mecliste görmek istediklerini isteyen parti başkanlarına, milletvekili seçimlerinde neden seçilecek yerlerden kadın adaylara, erkekler kadar yer verilmediği sorulmalıdır.
Çevrenize bakın kadınlar günü kutlamasından en çok nemalanmak isteyenlerin genelde çıkar grupları olduğunu göreceksiniz. Bunun adına istismar denmez de ne denir. Hepsini amacı özellikle siyasi partilerin kadınların oyunu alabilmek için göstermelik etkinlik düzenleyerek 1 – 2 gün kadınlara güzel sözler söyleyerek elde etmek istedikleri tek şey, onların oyların alabilmektir.

kadınlar günü kutlaması

Siyasi partiler ve diğer vakıf ve dernekler Kadınlar Günü’nü fırsat bilerek özellikleri kadınları kullanarak kadınlar günü kutlama etkinlikleri bahanesiyle kadınları kandırmaya çalışmaktadırlar. Kadınların bu tuzakları görüp aldanmaması, bir çiçekle kendini kullanmalarına asla fırsat vermemesi gerekir.
Dünya genelinde bizim ülkemizdeki gibi özel günleri fırsata dönüştürün ülkeler çok azdır. Diğer ülkelerde özel günleri kutlama amaçları genelde ticari amaçlı olarak düşünülürken Türkiye’de ise özel günleri kutlamanın hem ticari boyutu hem de siyasi boyutları olduğunu bilmeniz gerekir. Her iki istismardan da kadınlarımızı korumak gerekir.
Kadınlar Günü’nde en çok siyasiler hareketli olur. Çünkü seçimlerde başarılı olabilmek için toplumun yüzde 50’sini teşkil eden kadınların oyunu alabilmek en büyük hedefleri arasındadır.
Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, kadınlar günü, yılbaşı, hatta ve hatta insanın aklı almıyor ama yüzde 99’u Müslüman olduğu söylenen Türkiye’de diğer dinlerin de özel günleri şuursuzca pazarlanmaya çalışılmakta ve sapı samana karıştırıp, şu günü, bu günü adı altında durmadan insanlar sömürülmektedir..

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  FARKLI YETENEKLERİN GÜCÜ

DÜNYADA KADINLAR GÜNÜ

Kadınlar Günü de bize ithal  olarak gelen özel günlerden birisidir. Uluslararası sosyalist kadınlar konferansı üyelerinden Clara Zetkin adlı kadın 8 Mart 1857 tarihinde, bir yangında ölen kadın arkadaşları adına 8 Mart’ın dünya kadınlar günü olarak hatırlanması önerisinde bulunmuş, bu öneri  de uygun bulunarak kabul edilmiştir.

İlk kez Danimarka’da toplanan kadınlar bugünü kutlamışlar. 1921 yılında Moskova’da 3’üncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda ya da diğer adıyla üçüncü enternasyonal komünist partiler toplantısı adıyla 8 Mart’ın, dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanması benimsenmiş ve çeşitli kesintilere rağmen 16 aralık 1977 tarihine kadar devam ederek devam etmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir.

TÜRKİYE’DE KADINLAR GÜNÜ

Türkiye’de ise 8 Mart Kadınlar Günü ilk olarak 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü adıyla kutlanmaya başlamış, Birleşmiş Milletlerin 1975 yılında Türkiye’deki kadın hareketlerinden dolayı da ‘Türkiye 1975 Kadın Yılı Kongresi’ yapılmasını kabul etmiş ve kutlanmış.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar ile ilgili Ünlülerin Söylediği Güzel Sözler başlıklı makalemizde Kadına değer ilgili süper sözler, Kadına değer ilgili ünlülerin söylediği güzel sözler ve kadına değer vermekle ilgili özlü sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?