Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de Neler Oluyor

Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de Neler Oluyor

3 yıl önce Artvinliler ve doğa severler Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe bölgesinde bir firmanın maden çıkarmasına engel olmak amacıyla yolu trafiğe kapattı, olmadı. Çünkü yolu açmak için polis ve asker desteğine ihtiyaç duyan firma yetkilileri maden bölgesine ulaşmaya çalıştı. Ancak halk sabahın erken saatlerinde kepekleri kapatıp maden işletmesinin engellenmesi amacıyla nöbetleşe yol kapatma görevi üstlendiler. Bu sebeple zırhlı araçlarla polis destekli bölgeye gitmeye çalışan inşaat yetkilileri sert bir mukavemetle karşılaştılar.

Kafkasör Yaylası’nda Neler Yaşanmıştı

Yolu kapatan vatandaşlara Artvin Çevre Platformu, Yeşil Artvin Derneği başta olmak üzere 100 yaşındaki Hacı Ali Keklik bile destek verdi. Bunun üzerine polis yolu kapatan vatandaşlara eylemi sona erdirmelerini, barikatları kaldırmalarını ve geri çekilmelerini bildirdi. Ancak vatandaş polisin uyarısını dikkate almadı. İki milletvekili gruptan ayrılarak polislere yakın bir bölgede çevik kuvvetin önüne gelip oturup eyleme destek verdiler. Polis eylemcileri ve milletvekillerinin yolu açmaları konusunda uyardı. 5 dakika bekledikten sonra polis grup üzerine doğru yürüyüşe geçti. Polis kendilerini durdurmak isteyen milletvekillerini bir kenara iterek yolu açma çalışmasına devam etti. Bu sırada yolu kapatan 300 kişilik grubun yol açmaması üzerine büyük arbede yaşandı. Daha sonra polis ekipleri eylem yapan grubun üzerine biber gazı sıktı. Bu esnada yüksek yerlerde bulunan vatandaşlar polise taş yağdırdı. Polisin müdahalesi ve biber gazlı dağıtma çalışmasından sonra grup yüksek yerlere doğru kaçtı. Yaklaşık 20 dakika kadar süren müdahale sonunda sağlık ekiplerinin biber gazından etkilenen vatandaşlara müdahale etmesi için polis ekipleri geriye çekildi.

Kafkasör Yaylası

Biber gazının sıkıldığı bölgede etkilenenlerden birisi de milletvekili oldu. Limon yalayarak biber gazının etkisini minimuma indirmeye çalışan milletvekiline polis memurunun su dökerek yardımcı olması dikkatlerden kaçmadı. Bu sırada vatandaşlar tarafından atılan taşlar sebebiyle bölgede bulunan birçok aracın camları kırıldı. Polis müdahaleyi bırakıp geri çekildi, vatandaşlar eylemlerini yüksek tepelerde bekleyerek sürdürmeye çalışıyor.
Eyleme dün geceden beri devam eden Artvin halkı, araçlarıyla maden ocağının bulunduğu Cerattepe yolunu engellemeye çalışıyor. Bölgede vatandaşların çok gergin olduğu bildirildi. Bu amaçla devlet hastanesinin acil birimleri uyarılarak sağlık personeli ve ambulans takviyeleri yapıldı.

Maden hocanın faaliyete geçeceğini duyan halk bu faaliyetlere asla izin vermek istemiyor. Bölge halkı kenetlenmiş vaziyette maden ocağının faaliyetlerini engellemek için nöbetleşe yolları kapatmak için araçlarını park ediyorlar. Polis yetersiz kaldığı için çevre illerden takviye kuvvet desteği istiyor. Bu amaçla konvoya zırhlı araçlar ve TOMA eşlik ediyor.

İş makinelerinin maden ocağına ulaşmasını engellemek amacıyla Artvinlilerin kararlı duruşu sayesinde yol şimdilik engelleniyor. Artvinliler yaşama hakkını savunmak amacıyla eyleme devam edeceklerini ve asla çekinmeyeceklerini dile getiriyorlar. Yeşil Artvin Derneği’nin yetkilisi Nur Neşe Karahan bölgede yaşanan olayları kısaca şöyle özetliyor:

Maden ocağı yetkililerinin o bölgede inşaata başaramayacaklar.  Şirkete yer teslimi yapılamadığı için bölgeye hiçbir şey çıkaramayacaklar. Şirketin makineleri polis desteği ile çıkarılmayan çalışıyor. Bu amaçla Artvin halkının yolu açarak eylemi sona erdirmesi isteniyor. Biz de yaşam hakkımızı savunduğumuz için asla çekilmeyeceğiz. Devlet, maden ocağı firmasının makineleri koruyor. Oysa bizim polisimiz ve jandarmamız halkın yanında olmalı. Vali de bizimle birlikte olmalı, fakat şirketin Jandarması, şirketin polisi haline dönmüşler. Şaşırıyoruz!’ ifadesini kullandı.

Artvin Cerattepe´de madencilik faaliyetlerine karşı yaklaşık 25 yılı aşan çevre mücadelesi ilginç bir hal aldı. İmza kampanyaları da ocağın faaliyetlerine engel olamadı. Artvin, Ankara, İstanbul, Bursa, gibi 10 kadar ilde başlattığı imza kampanyası tamamlandı. Artvin Çevre Platformu topladığı yaklaşık 40 bin imzayı TBMM Başkanlığı´na teslim etti.

Bölgede yaşayan insanların en temel haklarından birisi sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesi engellendi. Ülkemizin farklı yerlerinde yaşayan Artvinliler ile çevre severler tüm canlıların hayat hakkını elinden alınmasına yönelik uygulamaların sona ermesi ve Cerattepe´de madencilik faaliyetlerine hemen son bulması isteniyor.

Bir önceki yazımız olan Çipli Kimlik Kartları Ne Zamana Kadar Dağıtılacak başlıklı makalemizde kimlik kartlarına son başvuru tarihi, Yeni kimlik almak için ne gerekiyor ve Yeni kimlik kartları nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ