Kaktüs Yetiştiriciliği İşi Yapmak

Kaktüs Yetiştiriciliği İşi Yapmak

Kaktüs yetiştiriciliği yaparak para kazanmak için belli konularda bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin gübreleme, saksılama, sulama, havalandırma aşamaları ne zaman, nasıl olmalı bu işe atılmak isteyenlerin mutlaka bilmeleri ve uygulamaları gereken temel konudur. Büyük alışveriş merkezlerinde dekoratif amaçlı satılan kaktüslerin renkleri, görüntüleri görenleri kendine hayran bırakıyor. Mutlaka sepetine bir tane zevkine uygun olan dekoratif kaktüs ekliyor. […]

Kaktüs yetiştiriciliği yaparak para kazanmak için belli konularda bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin gübreleme, saksılama, sulama, havalandırma aşamaları ne zaman, nasıl olmalı bu işe atılmak isteyenlerin mutlaka bilmeleri ve uygulamaları gereken temel konudur.

Büyük alışveriş merkezlerinde dekoratif amaçlı satılan kaktüslerin renkleri, görüntüleri görenleri kendine hayran bırakıyor. Mutlaka sepetine bir tane zevkine uygun olan dekoratif kaktüs ekliyor. Satılan bu kaktüslerin profesyoneller tarafından yetiştirildiğini hatırlatalım. Hobi amaçlı ya da kaktüs çoğaltma, satma üretme düşüncesi taşıyan insanların bu sektörde iştigal ettiğini söyleyebiliriz.

Kaktüs tohum üretimi yapıp satmak

Kaktüs bakımı çok zahmet gerektirmez. Işık, ısı, toprak, su, havalandırma, gübreleme ve son aşama saksılama işlemi ile satışa hazır duruma gelir. İleriki aşamalarda ise kaktüsten tohum üretimi yapıp satmak da mümkün olabilmektedir. Ayrıca aşılama amaçlı olarak üretilen çelikler de satışa sunulabilir.

Kaktüs nasıl çoğalır

Kaktüsler çelik aşılama ve tohum yöntemi ile çoğaltılabilir. Piyasada vejetatif üretim adı verilen yöntem daha çok kullanılmaktadır. Fazla miktarda üretim yapacak olanlar ise tohumla üretim yöntemini benimsemektedir.

Üretilen, satışa hazır duruma gelen kaktüslerin çürümemesi için de belli aşamaları bilmek ve uygulamak gerekir. Bunlar; fazla sulu bırakılmaması, topraktan süzülen kaktüslerin belli oranda ponza taşı ile karıştırılması, güneş alan yerlerde konumlandırılması, bekleyen kaktüslerin yerinin havalar olması gibi önemli kriterlerdir.

Kaktüs yetiştiriciliği yaparak gelir elde etmek için uygun yer sahip olmak temel prensiptir. Sonrasında gerekli aşamalar, şartlar yerine getirdikçe harekete geçirilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Memur-Sen 'Türkiye Buluşması' Son Sürat Devam Ediyor

Küçük saksılarda hazırlanarak satışa sunulan kaktüsler son yıllarda evden gelir sağlamak isteyenlere karlı alternatifler sunmaktadır. Evde kaktüs  nasıl yetiştirilir, diyebilirsiniz. Minik minik farklı şekillerde üretilen kaktüsler oldukça çabuk çoğaltılabilir.  Dikenli bir yapısı olması sebebiyle biraz dikkat gerektirdiğini peşinen söylemekte fayda var. Eldiven kullanmanız tavsiye edilir. Ellerinize diken batmaması için titiz çalışma yapmanız da önemlidir.

Kaktüs İşi Yapmak

Kaktüs Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kaktüslerin minik parçalarından alarak başka küçük saksılara bu parçalardan çıkarıp söküp toprağın üstüne geliştirmeniz yeterlidir. Kaktüsler nemli ortamlarda çabuk gelişir. Fazla suya ya da herhangi ek gıdaya ihtiyaç duymazlar. Minik minik parçalarından alıp diğer saksılardaki toprağın üstüne hafifçe bastırarak yerleştirmeniz yeterlidir.

Boş zamanlarınızda hobi amaçlı olarak farklı bir uğraş arıyorsanız sizlere  kaktüs yetiştiriciliğini tavsiye ederiz. Özellikle emekliler için oldukça ideal olduğunu hatırlatalım. Minik küçük renkli bin bir çeşit kaktüslerden Çoğaltıp satış yapabilirsiniz.

Bunu öncelikli olarak çevrenizdeki insanlara durursanız sizden satın almak isteyenler olacaktır. Çok fazla özel yere gerek yok. Karanlıkta balkonda karanlıkta odanızın herhangi bir köşesinde olabilir.  Kaktüslerinizi sulamayı unutursanız kuruma diye bir sorun yok. Çünkü susuz günlerce aylarca hayata direnç gösterebilme özellikleri vardır.

Kaktüsleri nereden temin edeceksiniz?

Kısaca bundan bahsedecek olursak,  her yerleşim yerinde çiçekçilik ve botanik ile uğraşan kurum kuruluşlar mevcuttur. İnternetten kısa bir araştırma yaparsanız sizlere numune olarak binlerce kaktüs örneğin satacak gönderecek firmalar bulunmaktadır. Siz de alacağınız Bu minik kaktüs örneklerini çoğaltır satacaksınız. Böylece gelir elde edeceksiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Gerçekten hem kazançlı hem de hobi amaçlı güzel bir vakit geçirme aracı olarak düşünülmelidir. Kaktüs yetiştirme işi çok geniş spektrumda araştırılabilir.  Sizlerin yetiştiği  kaktüsleri pazarlanabileceklerini de hatırlatalım.

Evde kaktüs yetiştirerek ne kadar para kazanabilirim?

Ürettiğiniz kaktüslerinizi farklı kanallardan satma imkanına sahipsiniz. Evde kaktüs yetiştirerek ne kadar para kazanabilirim, diye merak edenlere kısa bir örnekleme yapmak istiyoruz.  Kendiniz fiyat belirleyeceksiniz.  Rengi, biçimi, şekline göre fiyat belirleme göre gerekir. Küçük bir saksıya 5 TL,  ondan büyük olanlara ise 7, 8, 10, 15, 20, 50 TL civarında rakamlar belirlenir. Kazancınız buna göre şekillenir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?