Kalite Kontrol Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Kalite Kontrol Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Üretim yapan fabrikalarda belli standartlara uygun olarak üretim girdilerinin verimli biçimde kullanılması, üretilen ürünün kalitesinin yüksek olması, maliyetinin düşük olması ya da en ideal hizmetin elde edilmesi amacıyla plan yapılması; bu plana uygun kontrollerin yapılması, elde edilen sonuçların ölçülmesi, veri toplanması ve değerlendirilmesi amacıyla çalışmalar yapan kişilerden birisidir.

Çalışmalarını belli ölçüler sonucunda değerlendirerek bağlı bulunduğu kalite güvence amirine bildiren, çalışmalarının her aşamasını iş planı doğrultusunda gerçekleştiren kişiye üretimde kalite kontrol teknikeri adı verilir.

Net bir şekilde izah etmek gerekirse, herhangi bir üretim aşamasında ürünlerin her manada kontrolünü sağlayan, bilgili, ehliyetli kişidir.

Kalite kontrol teknikerinin görevleri

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız kişinin görevleri oldukça fazladır. Bunlardan birkaçını sizlere açıklayalım.

  • Çalıştığı kurumda üretilen ürünlerin ya da hizmetin sürecinin planlamalı üretim aşamasında en önemli basamak maliyetin hesaplanmasıdır. Buna bağlı olarak da üretimin gerçekleşmesi aşamasında maliyeti düşürmek için tesisat ve makine seçiminin yerleşiminin en ideal biçimde yapılması gerekir.
  • Kalite kontrol teknikeri ürün, hammadde ve stok kontrolü yapmalı. Buna göre sipariş miktarını belirlemelidir.
  • Üretim aşamasında görevli olan çalışanların verimliliğinin artırılması için iş planlaması yapmalıdır.
  • Hizmet ya da ürünün kullanıcı için ne gibi faydalar sağlayacağını açıklanması en ileri seviyede yararların anlatılması, sunum yapılması amacıyla en ideal yöntemlerin belirlenmesi ve uygulamasını gerçekleştirmelidir.
  • Yaptığı kontrollerin ölçülebilir seviyede bir kalite artışına sebebiyet vermesi beklenir. Üstelik bunun sürekliliğinin olması temel görevler arasındadır.
  • Bağlı bulunduğu amirlerin daha net bilgiler elde etmesi için en iyi şekilde analiz yapılması ve kalite güvence liderine yardımcı olması esastır.
  • Görev yaptığı işletmede kalite yönetim sistemlerinin her aşamasında aktif rol alması beklenir. Bunların kurulma aşaması yürütülmesi ve geliştirilmesi için aktif çalışmalar yapmalıdır.
  • Kalitenin geliştirilmesinde, bazı durumlarda lider rolü üstlenmesi gerekebilir.
  • Üretim bir seçenek gibi düşünülse de firmaların araştırma, geliştirme, paketleme, üretim, tasarım, ambalajlama, pazarlama, satış, tedarik ilişkilerinde her türlü prosesleri bilmeli ve bu proseslerde performans ölçümünün yapılması ve değerlendirilmesi işlemlerini yapmalıdır.
  • Hem özel özel sektör hem de kamu kurum ve kuruluşları ile yapılması gereken denetim sistemlerinin geliştirilmesinde etkin rol oynamalıdır.

Kimler kalite kontrol teknikeri olmalıdır

Kalite kontrol teknikeri olmak için sabırlı, dikkatli, düzenli, tedbirli olmak en önemli kriterdir. Ayrıca analitik düşünme yeteneği, bu bölümü seçmek bu alanda ilerlemek isteyenlerin önemli yetenekleri arasında sayılmaktadır. Gerekli durumlarda sorun çözmek için insiyatifi ele almalıdır. Liderlik yönü ağır basmalıdır. Detaylara ağırlık verebilmeli, sorumluluk duygusu gelişmiş olmalıdır. Soyut düşünebilme, problem çözebilme, matematiksel kavramlarla düşünüp hayata geçirilmelidir. Üretimde kalite kontrol teknikeri her türlü fırsatı önceden sezme yeteneğine sahip olurken, ileriyi görebilme özelliğine de sahip olmalıdır.

Kalite kontrol teknikeri çalışma koşulları

Üretimde kaliteyi kontrol etmek bir görev olarak kendisine yüklendiği için üretim yapılan her tesiste çalışma ortamı bulabilir. Elbette sadece üretim tesislerinde değil, planlama aşamasında büro ortamlarında veya atölyelerde de çalışma durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple hem temiz ortamlarda hem de kirli yağlı tuzlu gürültülü ve ağır kokulu şartlarda iş yapmak zorunda kalabilir. Bu mesleği seçeceklerin çalışma saatleri genelde düzenlidir, fakat bazı durumlarda işin niteliği çalışma koşullarını belirleyebilir. Bu sebeple anlaşmalı olarak mesai veya hafta sonu çalışması söz konusu olabilir.

Çalışma ortamı ve koşulları değişkenlik gösterebilir. Sürekli özel anlamı bulunan sayılarla ya da verilerle çalışırken beraberinde insan faktörü ortaya çıkabilir. Bu bakımdan çalıştığı yerde hem ekip lideri rolünü üstlenir, hem de bağlı bulunduğu ekibin liderine gerekli bilgilendirme ve açıklama yapmak zorunda kalabilir. Dolayısıyla sürekli iletişim halinde kalmak gerekebilir.


Kalite kontrol teknikeri

Nasıl kalite kontrol teknikeri olunur

Üretimde kalite kontrol teknikeri olmak için 2 yıllık önlisans üretimde kalite kontrol bölümünün bitirip işe atılmak gerekir. Bu bölümü kazanmak için elbette ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda yeterli puanı almak gerekmektedir. Lise ya da dengi okul mezunu olanların bu okulu 2 yıl içerisinde rahatlıkla bitirebileceği bir bölümdür. Eğitim aşamasında gerekli nitelikler ile hem uygulamalı hem de teorik bilgiler alınmaktadır. Eğitim sonrasında mecburi staj sayesinde pratik yapma imkanı da yakalanmaktadır.

Kalite kontrol teknikeri iş olanakları

Üretim aşamasında hizmet sunumunda ara insan gücü anlamında endüstriyel faaliyetler değişkenlik göstermektedir. Çalışan insanın nitelik açısından değişmesi gerekmektedir. Dünya ile beraber hareket etmek her kurum kuruluşun olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla ihracat yapmayı düşünen, belli standartlarda üretim yapmak mecburiyetinde olan firmalar üretimde kalite kontrol teknikeri için iş imkanı demektir. Bu bağlamda endüstri sektörünün temel taşını oluşturan bu personel hem işletmenin kalite güvencesi hem de fabrika organizasyonu proses tasarımı ve optimizasyonu, çevre kalitesi, güvenlik, teknik şartlar, pazarlama, servis gibi birimlerde iş imkanı yakalayabilirler.

Ayrıca dünya çapında faaliyet gösteren firmaların uygunluk belgelendirme ve kamu kurum kuruluşlarında istihdam olanağı yakalayabilirler. Üretim yapan her türlü endüstriyel kurum kuruluş da kalite kontrol teknikeri bulundurmak firmanın yükümlülüğündedir. Uluslararası düzeyde üretim ticaret yapan firmaların kendilerine sunacağı iş imkanlarını değerlendirmeleri hem firma için hem de çalışan için karşılıklı kazanç manasına gelmektedir.

Mesleğe ilgi giderek artmaktadır. Beraberinde kalite ve kalifiye eleman arayışı içine giren firmalarda çoğalmaktadır. Firmanın kalitesinin temsilcisi konumundaki bu personel her manada kendisini güncellemeli, geliştirmeli ve firmayı en iyi şekilde temsil etmelidir.

Kalite kontrol teknikeri maaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanı yakalayan üretimde kalite kontrol teknikeri maaşı almak için hizmet sınıfında değerlendirilir. Buna göre de her yıl bütçe kanununda yapılan ayarlamaya göre maaş artışı sağlanır. Teknik bir personel olarak kabul edilen bu meslek erbabı performansı ölçüsünde kazanç sağlayacaktır.

Özel sektörün kendine vereceği ücret çalışma ilkeleri ve firmanın kazancı ile doğrudan orantılı olacaktır. Bu da asgari ücretin 2-3 katı civarında ödeme anlamına gelebilir.

Kalite kontrol teknikeri meslekte ilerleme hakkına sahiptir. Dikey geçiş sınavında başarılı olmaları durumunda ÖSYM kılavuzunda kendine uygun olan kontenjanlardan geçiş hakkı yakalayabilir. 2 yıl daha okuyarak endüstri mühendisliği gibi farklı lisans bölümlerinde ilerleme kaydedebilir.

Ayrıca Akademik olarak yol almak isteyenlere de bu kanal her zaman açıktır. Bu da kalite kontrol teknikeri maaşı değil geçiş yaptığı bölüm mezunu olarak farklı bir başlıkta kazancın elde edileceği anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ