Kan Uyuşmazlığı İhmale Gelmez!

Kan Uyuşmazlığı İhmale Gelmez!

Eğer zamanında tespit edilmezse ve annenin hamilelik döneminde oluşan kan uyuşmazlığı tedavi edilmezse anne ve bebeğin sağlığı ciddi tehlikeye girebilir. Oluşabilecek risklere karşı önceden gerekli önlemlerin kadının hamile kalmadan önce eşlerin her ikisinin de kan gruplarını öğrenmesi doğabilecek risklerin önlenmesi demektedir. Şu anda bilim  çevrelerince genetik faktörlere göre belirlenen ve yüz yakın kan grubu olduğu […]

Eğer zamanında tespit edilmezse ve annenin hamilelik döneminde oluşan kan uyuşmazlığı tedavi edilmezse anne ve bebeğin sağlığı ciddi tehlikeye girebilir. Oluşabilecek risklere karşı önceden gerekli önlemlerin kadının hamile kalmadan önce eşlerin her ikisinin de kan gruplarını öğrenmesi doğabilecek risklerin önlenmesi demektedir. Şu anda bilim  çevrelerince genetik faktörlere göre belirlenen ve yüz yakın kan grubu olduğu söylenmektedir. Fakat genel olarak yapılan tespitlerde dünya genelinde kabul görmüş başlıca kan grupları A grubu, B grubu ve O grubu olarak isimlendirilmektedir. Kan uyuşmazlığına karşı alınması gereken önlemler bu bakımdan önemlidir.

Her insan için esas olan A grubu, B grubu AB grubu ve O gruplarından birine sahip olmasıdır. İnsanların kan grupları kırmızı renkli kan hücrelerinin içinde bulunan antijenlere göre tespit edilmektedir ve bu şekilde isimlendirilmektedir. Kanda bulunan antijenler alkor sistemini hareket ettirerek çalışan proteinlerden meydana gelmektedir. Bu sebeple A grubu kana sahip olan insanlar A antijenler, B grubuna sahip olan insanlar B antijenleri her iki gruba da sahip olan insanlarda a ve b antijeni olduğu için ab grubu olarak adlandırılır. O grubu olarak adlandırılan kanda A ve B antijenler yoktur.

Kan Uyuşmazlığı Sorunu

Doğum öncesinde alınması gereken önlemler

Anne adayı bir kadının kan grubunu hamile kalmadan önce öğrenmesi gerekmektedir. Eğer anne adayı kadın kan grubunu doğru olarak bilmiyorsa kan grubu tespiti yaptırması gerekmektedir. Kan grubunun tespit edilmesi hamile kalacak kadının ve doğacak çocuğun kan uyuşmazlığı önleyecek ve doğacak risklerden koruyacaktır. Baba adayının kan grubunun öne çıkaran genler bilimsel araştırmalar sonucunda saptanamadığı için anne RH negatif, baba RH pozitif olduğu her pozisyonda genel olarak bilinen gerçek kan uyuşmazlığı olur ya da RH uyuşmazlığı olarak söylenmektedir. Bu durumda dünyaya gelen bir bebek RH pozitif kan taşıyorsa çok az miktarda olsa bile annenin kanına karışması durumunda tehlikeli bir pozisyon meydana gelmektedir. Çünkü anne bağışıklık sisteminde kırmızı kan hücrelerinden farklı olarak bebeğinin kırmızı kan hücrelerine karşı oluşturulan antikorlar tehlike oluşturmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kilo Yönetimi Nedir Nasıl Yapılır

Klasik olarak bilinen kan uyuşmazlığı pozisyonlarında annenin antikorları, kalınacak ikinci bir gebelikte doğacak bebeğin dolaşımına geçerek kan hücrelerini öldüreceğinden bu durum bebeğin anne karnında kansızlığa bağlı olarak kalp yetmezliği sonucunda ölme riskini doğurmaktadır. Bu durumda hem bebek hem de anne uygun çözüm bulunarak korunmak zorunda, bunun içinde önceden kan uyuşmazlığı testi yapılması gerekmektedir. Eğer kan uyuşmazlığı testi yapılmamışsa ve anne hamile kalırsa doktor kontrolünde gerekli önlemler alınması gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığına karşı alınması gereken önlemler

Hamilelik gerçekleşmeden önce eşlerin mutlaka kan grubu testi yaptırması gerekmektedir. Baba ve anne adayları RH uyuşmazlığı tespit edilirse indirect Coombs Testi sık aralıklarla yapılmalıdır. Kan uyuşmazlığına karşı alınması gereken önlemler mutlaka bilinmelidir. Eğer gerekli görülürse ilk gebelikte yirmi sekizinci haftada erken korunma iğnesi yaptırılabilir. Doğacak bebeğin kan grubu RH pozitif ise, sonraki doğacak bebekleri korumak için antikor üretimini engelleyecek olan enjeksiyon 72 saat geçmeden yapılması gerekir. Hamilelik döneminde annenin duyarlı hale gelmesi, bebeği riske sokacağından hamileliğin ilerleyen aylarında kandaki antikor düzeyi kontrol edilip özel testlerle bebeğin sağlığı kesinlikle bir perinatoloji kliniğin de takip edilerek uygun tedavi yaptırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?