Kanaatkar Olmanın Huzuru

Kanaatkar Olmanın Huzuru

İnsani bir değer olan iç huzur insanı dingin, mutlu, huzurlu etmesi için alt değeri kanaatkar bir özelliği bürünmesi şarttır. Kanaatkarlık elimizde bulunanlarla yetinmek anlamına gelmektedir. Sahip olduğumuz şeylerle mutlu olmayı bilmektir. Yaratılmış en değerli varlık olan insan vicdanı ve aklı sayesinde mantıklı ve dürüst çalışarak sürekli aktif haldedir. İnsanoğlu daima görgüsünü ve bilgisini geliştirmeli, yaşadığı çağa ayak […]

İnsani bir değer olan iç huzur insanı dingin, mutlu, huzurlu etmesi için alt değeri kanaatkar bir özelliği bürünmesi şarttır. Kanaatkarlık elimizde bulunanlarla yetinmek anlamına gelmektedir. Sahip olduğumuz şeylerle mutlu olmayı bilmektir.

Yaratılmış en değerli varlık olan insan vicdanı ve aklı sayesinde mantıklı ve dürüst çalışarak sürekli aktif haldedir. İnsanoğlu daima görgüsünü ve bilgisini geliştirmeli, yaşadığı çağa ayak uydurmalı, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeli, ayrıca kendisini de bilgilerle güncellemesi gerekmektedir. Saydığımız bütün bu güzel çalışmalar elbette emek harcayarak olur. Kanaatkar olmak demek, tembel tembel yatmak ya da çalışmadan başkalarının sırtımdan geçinmek demek değildir, tam tersine daha fazla çalışmak ve başarmak için gayret harcamak demektir. Bu, insanı değerin temel taşını teşkil eder. Fakat çalışma sırasında sabırlı olmak, sebat göstermek sonucunda elde edilen kazanç sayesinde şükretmek ve yetinmek insanı kanaatkar eder.

Kanaatkarlık

Fazla hırs  içinde olmadan, bencillik yatmadan, diğer insanları kandırmadan, gösteriş ve kibirden uzak bir şekilde kazanılan para veya mal insani değerlere sahip bir kişinin yaptığı, düşündüğü hayırseverlik, paylaşma gibi saygı dolu bir şekilde yaptığı özveri diğer insanlara yansıyacaktır. Kanaatkarlık demek kendi halinde, huyundan suyundan memnun olmak demektir. Kanaatkar olmak sadece kendi karnını doyurmak değil, başkalarının da açtığına yokluğuna ortak olmak demektir. Öncelikle çalışmak için istemek gerekir, sonrasındada kazanım elde ettiklerinizle yetinerek geleceğimize sahip çıkmamız gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir?

Dünya üzerinde insanlar bazen ummadıkları felaketlerle karşılaşabilir, aç kalabilir, yokluk içinde olabilir. En yakın sevdiği birini kaybedebilir. Kısacası hiç ummadığı zor durumlarla karşılaştığı zaman da sabırlı olarak mücadele etmesi gerekmektedir. Hayat sürprizlerle doludur.  Her istediğinizi yerine getirmeyebilir, elimizdekilerle yetinmeli var olan imkanları kullanmalı, gözünüz dışarda olmamalıdır. Sürekli başkalarının malına mülküne göz dikerek, yanlış düşünceler içine girip kendimizin kanaatsiz bir yapıya girmesini fırsat vermemeliyiz. İnsanları elinde bulunmayan şeyler yönelten istekler, onları elde etmeye çalışırken hiç ummadıkları sıkıntılara girmelerine, kötü düşüncelere kapılmaya neden olabilir.

Kanaatkarlık en güzel, en iyi kuvvet merhemidir. Açgözlülük hastalığına yakalanıp bir şey kazanmak özlemiyle yanıp tutuşmak, gereksiz şeylere gözünü dikip gücünü boşa harcamak demektir. Oysa kanaatkar olan bir insan bütün sorunları en aza indirgenmesini gönül rahatlığıyla başarabilir, yapması gerekenleri gücünü enerjisini boşa harcamadan gerektiği şekilde kullanabilir.

Kanaatkar olmak tükenmez bir hazine gibidir. Gönül hoşluğu olan insan en zengin insandır. En fakir insan ise içinde tatmin olmayı bilmeyen arzularla dolu olan insandır. Kanaatkar yapıdaki insanlar her zaman azla yetinerek gönlünü hoş tutan, mutlu olmasını bilen kişilerdir. Bu sebeple insan sürekli kanaatkar olmalı her zaman sevgi, heyecan, mutluluk taşımalı ve kendine uygun yaşantıyı seçmeli, onunla yetinmelidir.
Değerli site ziyaretçileri, siz de bu konulardaki düşüncelerinizi yorum bölümüne yazarak paylaşabilirsiniz. Elbette Sizin de bu konularla ilgili görüş ve düşünceleriniz olduğu kesindir. Paylaşırsanız diğer okullarımız da istifade edecektir ve mutlu olacaktır. Başınızdan geçen kanaatkarlık örneklerini yorum bölümüne yazabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Su ve Ailesi Alışverişte

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?