Kanser Tedavisinde Yeni Umut; PROTON

Kanser Tedavisinde Yeni Umut; PROTON

 KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER Öncelikle herkese sağlık dolu günler temenni eder, hiç kimsenin kötü hastalık olan kansere maruz kalmamasını dileriz. Çağımızın belalı hastalığı kanser önceki yıllarda çok zor tedavi edilirken günümüzde kansere yeni yöntemler kullanılarak, çözüm yolları bulunmaya çalışılıyor. En çok kullanılan foton radyasyon tedavisinin kanser tedavisinde önemli bir yeri varken son zamanlarda proton tedavisi iyi […]

 KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER

Öncelikle herkese sağlık dolu günler temenni eder, hiç kimsenin kötü hastalık olan kansere maruz kalmamasını dileriz. Çağımızın belalı hastalığı kanser önceki yıllarda çok zor tedavi edilirken günümüzde kansere yeni yöntemler kullanılarak, çözüm yolları bulunmaya çalışılıyor. En çok kullanılan foton radyasyon tedavisinin kanser tedavisinde önemli bir yeri varken son zamanlarda proton tedavisi iyi sonuçlar alınmaya başlanması kanser hastalarına umut olmaya başladı.

Kanser tedavisinde kullanılan foton radyasyon yöntemi lokal olarak kanser tedavisinde çok önemli bir görev üstlenirken bu yöntemde hastalıklı hücreye verilmesi gereken en büyük doz hastalıklı hücrenin çevresindeki diğer sağlam organların da olumsuz etkisini en aza indirmek amaçlanmaktadır. Klinik bulgular da bu yöntemde lokal kontrol için genel sağ kalım kontrolü için doz – cevap intibak birlikteliği olduğu önceden bilinmektedir. Bu sebeple foton tedavide doz artırılması ya da kempterapi yapmaya çalışarak etkinliğinin çoğaltılması yapılmaktadır. Bunun sonucunda da toksisitenin artması gündeme geldiğinde foton tedavisi radyoterapi teknikleri biraz tedirginlikle karşılanmaktadır.

PROTON TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

Kansere karşı kullanılan Proton tedavisinde external radyoterapi adı verilen bir yöntem uygulanmaktadır. Proton tedavisi ile foton tedavisi karşılaştırıldığında doğu dağılımında üstünde bağlı olarak bazı üstün avantajlar sağladığı gözlemlenmiştir. Hızlandırılmış olan iyonize partiküllerin tümörlü hücre üzerindeki öldürücü etkisi gözle görülür bir şekilde proton yönünde olmuş, bu sebeple de doku içindeki saçılımın fazla olmaması belli bir enerjinin sonlandırma etkisi göze çarpmaktadır.
Kısaca söylemek gerekirse proton tedavisinin fiziksel ve biyolojik özellikleriyle günümüz teknolojisi kullanılarak üstünlüklerinin daha önceki kullanılan yöntemlere göre daha fazla olduğunu söylemek, tedavi olmak isteyenlerin buna göre düşünüp hesap yapması, zaman ayırması gerektiğini herkesin bilmesinde fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Fadik ile Fadime Yol Ayrımında
proton tedavi merkezinde tedavi olma

Proton tedavisi için ilk uygulamalar 1954 yılında Lawrence ve arkadaşları tarafından yapılmış ve bu işe başlandıktan sonra İsveç, Amerika’da Klinik tedavi uygulamalarına geçilmiş. Bu süre içerisinde proton ışın kaynağı üreten tedavi cihazları geliştirilmiş daha sonra aşama aşama tedavi cihazların gelişim aşamaları günümüze kadar gelmiştir. son hali ile de insanlara umut olmuş, dünya çapında proton tedavi merkezleri hayata geçmeye başlamış, insanlar da bu merkezlerden faydalanarak sağlıklarına kavuşmuşlardır.
Çekoslavakya nın başkenti Prag’da bulunan proton terapi merkezinde tedavi olan Aslı adındaki bir Türk sağlığına kavuşmuş ve mutluluğunu bütün dünyayla paylaşarak diğer kanser hastalarına umut olmuş, proton tedavisinin sayesinde hayata geri dönüş yapmış. Aslı hanım Prag’da tek dozluk 18 seanslara alınmış, bu yöntemle proton tedavisini olarak klasik radyoterapi sayesinde diğer dokuları etkilenmemiş.
Türk kızı Aslı’nın Çekoslavakya’daki proton tedavi merkezinde tedavi olma süreci, yöntemlerı ve proton tedavi merkezi ile ilgili görüş ve düşünceleri şuradaki linkten okunabilir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?