Kansere Karşı ‘Çocukların Korunması’ Uyarısı

Kansere Karşı ‘Çocukların Korunması’ Uyarısı

İnsan hayatının sinsi düşmanı olan kanser, Onkoloji Uzmanı olan Profesör Doktor Mustafa Özdoğan tarafından Kanser Haftası münasebetiyle bir kez daha insanların dikkati çekildi. Özdoğan,  kansere engel olmanın en etkili yaşının 5 ile 18 arası olduğuna dikkat çekerek, “İşte bu yaşlar arasında kanser hücrelerinin kökleri atılmış olmaktadır. Bir aile eğer sağlıksız beslenirse, sigara içerse bu kötü […]

İnsan hayatının sinsi düşmanı olan kanser, Onkoloji Uzmanı olan Profesör Doktor Mustafa Özdoğan tarafından Kanser Haftası münasebetiyle bir kez daha insanların dikkati çekildi. Özdoğan,  kansere engel olmanın en etkili yaşının 5 ile 18 arası olduğuna dikkat çekerek, “İşte bu yaşlar arasında kanser hücrelerinin kökleri atılmış olmaktadır. Bir aile eğer sağlıksız beslenirse, sigara içerse bu kötü alışkanlık o ailedeki çocuklara da yansıyıp okul döneminde de devam edip gidiyor. Bu sebeple öğrencilere odaklanılması gerekmektedir.” dedi.

Memorial Sağlık Grubu Merkezi Antalya Başkanlığı’nı yürüten Profesör Doktor Mustafa Özdoğan, sessiz düşman kanserle sadece yetişkinlerin değil çocukluk döneminden itibaren her yaştaki insanla mücadele etmek için çalışmak gerektiğine vurgu yaptı. Günümüzde kanser hastalığı dendiği zaman herkesin belli bir yaş üzerindeki insanlara odaklanmasının büyük yanlışlar taşıdığını söyleyen Özdoğan, aslında en büyük problemin 5 ve 18 yaş aralığında bulunan insanlar olduğunu ifade etti. Çocukluktan ergenlik döneminin sonuna kadar kanser hastalığının temellerinin insan vücudu üzerine atıldığına dikkat çeken Profesör Doktor Özdoğan, “Bu dönemde aile bireyleri eğer sağlıksız bir beslenme düzenine sahipse bu kötü alışkanlık çocuklara da sirayet ediyor.  Ya da ailede büyükler sigara kullanıyorsa,  aynı şekilde çocuklarda da bu alışkanlık okul döneminde de devam ederek sigara alışkanlığı 18 yaşından sonra da diğer bireylere geçiyor. Bu sebeple kanser vakalarından korunmak için herkesin öğrencilere odaklanması gerekir. Yapılan incelemeler gösteriyor ki, ilkokul öğrencileri bile sağlıksız beslenmeden dolayı obezite vakalarında yüzde 30’ları bulmuştur. Şu konu iyi bilinmelidir ki kanser vakalarının yarıdan fazlası obezite kaynaklıdır.” dedi.

ÇOCUKLARIN KANSERDEN KURTULMASI İÇİN ACİL ÖNLEM ALINMALIDIR

Profesör Doktor Özdoğan yetişkinlik döneminde yapılan kanser taramalarında erken yapılan teşhislerin önemli olduğuna vurgu yaparak geçmişte kanser rahatsızlığı olan her 3 hastanın ikisi hayatını kaybederken günümüzde bu olay tam tersine döndüğünü belirterek 5 sene üzeri hayatın kanser hastalığından kurtulmak için iyi bir fırsat mânâsına geldiğini belirtti. Profesör Doktor Mustafa Özdoğan teknolojik gelişmelerin kanser tedavi yöntemleri için büyük gelişmeler göstererek olumlu yönde etki ettiğini, fakat kullanılan kanser tedavi yöntemlerinde bazılarının yüksek maliyeti sebebiyle mali külfeti kaldırmak ve büyük zorluk çekildiğini dile getirdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Mucize Besinler Hangileridir

Özdoğan, “Bu sorunun dipen halledilmesi için öncelikle çocuklardan başlayarak geleceği kurtarmaya yönelik tedbirler alınmalıdır. Bunun içinde en önemli önlemler arasında sağlıklı beslenmek için daha fazla gayret gösterilmesi gerekir. Sağlıksız beslenmenin yalnızca kanser vakaları için değil diğer bütün hastalıklara davetiye çıkardığını herkesin düşünmesi gerekir.” dedi.

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda kansere yakalanma riskinin yüzde 60’ı çevresel etkenlerden kaynaklanır. Yüzde 40 oranında da insanların kötü şansının önemli bir etken olduğu saptanmıştır. Ancak daha sonra yapılan düzeltmeler ile şans faktörünün yüzde 15’ler şeklinde olduğunu belirten Profesör Özdoğan, “Burada kötü şans olarak nitelenen aslında genetik yapıdır. Genetik açıdan ailenizde yakın insanlar bulunabilir, fakat insan eğer sigara kullanmıyorsa genetiği yönünden akciğer kanseri olma riski yoktur. Sadece meme kanseri vakalarında genetiğe bağlı geçişler bulunabilir. Ancak diğer kanser türlerinde çok fazla genetik yapıdan kaynaklanan hastalık özelliği bulunmamaktadır. Elbette bahsettiğimiz konu bütün kanser vakaları için söz konusu değildir. Kalıtımsal olarak kanser geçişleri ortalama yüzde 6 civarındadır.” dedi.

Çevresel ve kimyasal etkenler arasında büyük tehlikeler bulunduğunu fakat gıda imalatında yasaklı kimyasalların kullanılması, karbonhidrat ağırlıklı ürünlerden daha az zararlı olduğunu söyleyen Özdoğan, günümüzde tüketilen tavuk etinden çocuk oyuncaklarına  kadar her şeyde kimyasal bulunduğunu fakat insanların hangi ürünlerin ne kadar güvenli olduğunu bilmesinin en tabii hakkı olduğunu, ifade etti.

GÜNEŞTEN KORUNMAK ÇOK ÖNEMLİDİR

Profesör Doktor Mustafa Özdoğan, “Başta Antalya gibi sıcak şehirlerde güneşten herkesin iyi korunması gerekir.” diye yaptığı uyarının yanlış anlaşılmasına dikkat çekerek, “Kanser vakalarının ortaya çıkmasında D vitaminin en etkili vitaminler arasında olduğuna herkesin dikkat etmesi gerekir. ‘Güneş’ten uzak durun’ demek, ‘güneşe asla çıkmayın’ manasına gelmiyor. Eğer güneşleneceksek 30 faktör ve üzerindeki güneş kremlerinin kullanılması sayesinde Güneş’e çıkmak da fazla bir sakınca yoktur. Dünyamızın ozon tabakasının delinmesi ile zararlı ışınlar tarafından etki altında kaldığı herkesin malumudur. Bu sebeple son dönemde cilt kanseri vakaları oldukça artmıştır. Yeteri kadar D vitamini alınmıyorsa mutlaka D vitamini takviyesi yapılması gerekir.” dedi

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Canı Sıkılan Çocuklar

Geçmiş yıllarda kanser vakalarının sıklığı konusunda ise özellikle mide kanserinin çok ender rastlanan bir hastalık olduğunu vurgulayan Özdoğan son dönemlerde köyden kente büyük bir göç dalgasının sebep olduğunu ifade etti. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Mutfağı’ndaki tuzlu ve aşırı baharatlı yiyecekler ile işlenmiş ete ağırlık verilmesine dikkat çeken Profesör Doktor Mustafa Özdoğan, “Bu tehlikeli beslenme alışkanlığı sebebiyle obezite oluşumu kanseri tetikleyen önemli faktörler arasındadır. Halbuki Akdeniz mutfak kültürü çok değerlidir. İnsanlar haftada bir farklı diyet uyguladığını söylüyor. Diyet uygulamak yerine az yemek tüketmek temel prensip olmalıdır. Medyada duyduğumuz popüler ismi olan diyetler ile hiç kimse sağlıklı yaşayamaz. Sebze ve zeytinyağının ön plana çıktığı ve yağlı kızartmalardan uzak kalındığı takdirde iyi bir beslenme yapılabilir.” dedi.


Akciğer Kanseri

AKCİĞER KANSERİ SİGARA KAYNAKLIDIR

En sık görülen akciğer kanser türlerinden olan akciğer kanserinin esas nedenlerinden biri sigaranın asla kapalı ortamlarda içilmemesi gerektiğini dile getiren Özdoğan şunları söyledi:

“Yasaklamayla hiçbir yere varılmaz. Eğer yasakları büyütürseniz abartırsanız bu sefer ilgi uyandırmış olursunuz. Yasaklamak ilk başlarda olumlu olabilir fakat sürekli denetim yaparak bunu iyice ilgi merkezi haline dönüştürebilirsiniz. Bu sebeple denetimin giderek azaltılması gerekir. Kanser konusunda eğitim programlarının aksaklık göstermesi sebebiyle bu konunun giderek önemini kaybetme tehlikesiyle yüz yüze olduğunu biliyoruz. Bir  restorana girdiğiniz zaman garson size ‘ne içersiniz’ diye soruyor, işte ben bu duruma çok üzülüyorum. Türkiye’de yasaklayıcı olan kurallar büyük yanlışlar içeriyor. Eğer toplumun çoğu sigara tüketiyorsa, kullanıyorsa bunun birinci sorumlusu olarak devleti görüyorum.”

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Ayvanın Faydaları Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Grip ve Nezleden Korkmanıza Gerek Yok! başlıklı makalemizde Evde nezle tedavisi nasıl yapılır?, Grip olan birisi nasıl beslenmelidir ve Kulak tıkanıklığı varsa ne yapılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?