Kanserle Savaş Haftası

Kanserle Savaş Haftası

Her yıl nisan ayının ilk haftası Kanserle Mücadele Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde 1 – 7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kanserle Mücadele Haftası  dolayısıyla insanlarda kansere karşı bilinçlendirme, bilgilendirme ve bu tehlikeli hastalığa karşı farkındalık yaratmak için farklı etkinlikler düzenlenir. Kanser nedir? Kanser, insan vücudundaki dokuların herhangi birinde bulunan hücrelerin anormal özelliklere sahip olması sonucunda ortaya çıkan kontrolsüz değişim olarak […]

Her yıl nisan ayının ilk haftası Kanserle Mücadele Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde 1 – 7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kanserle Mücadele Haftası  dolayısıyla insanlarda kansere karşı bilinçlendirme, bilgilendirme ve bu tehlikeli hastalığa karşı farkındalık yaratmak için farklı etkinlikler düzenlenir.

Kanser nedir?

Kanser, insan vücudundaki dokuların herhangi birinde bulunan hücrelerin anormal özelliklere sahip olması sonucunda ortaya çıkan kontrolsüz değişim olarak söylenmektedir. İnsan vücudundaki hücrelerin normal olmayan özellikler taşıması ve hızla üremeleri sonucunda genetik yapıları bozulması sonrasında anormal olarak protein üreterek kan ya da lenf dolaşımını bütün bölgelere yayarak vücuttaki tümör kolonileri oluşturur ve sürekli büyüyerek artarlar. Bu şekilde vücudun diğer bölgelerine de yayılarak insan hayatının sona ermesine sebep olurlar.

Kanserle Mücadele

Kanserden nasıl korunulur?

İnsan vücudunu anormal şekilde etkileyerek yayılan anormal hücreler teşhis edildiği anda müdahale edilerek yayılması önlenmeye çalışılmaktadır. Ama insan vücuduna bulaşan anormal hücreler pek de kolay bir şekilde temizlenmemekte, vücudun diğer bölgelerine çok rahat sıçradığı için önlenmesi biraz zaman almaktadır. En önemli korunma yolu bu mikrobun vücuda kesinlikle sokulmayacak şekilde en baştan tedbir alınmasıdır.
Kanserin en büyük düşmanı sigara olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir. Sigara içen kişilerin akciğer başta olmak üzere mesane, baş, boyun, rahim ağzı gibi pek çok bölgeyi olumsuz yönde etkilediğini insanlar bildiği halde bu illeti içmeye devam etmektedirler.

Kanserde erken tanı ve teşhis

Kanserde erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Bu amaçla kadınların kendi kendine meme muayenesini bilmesi ve önlem alması gerekmektedir. Ayrıca prostat, cilt, kolon kanserlerine yönelik yapılan tarama programlarının artırılması insanlar için çok gereklidir. Herkes yılda en az bir kez yapacağı çok basit ve ucuz tetkikler sayesinde kanserden korunur ve eğer erken tanı yapılırsa kesin tedavisi yapılabilmektedir.
Kanser erken teşhis edilirse tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi yöntemleri arasında cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi, hormon terapi yöntemlerinden uygun olanları duruma göre kanserli dokulara müdahale edilerek organlar korunmaktadır.
Son yıllarda kansere karşı farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiş olup bunların başında foton tedavisi ve en son geliştirilen proton tedavi merkezleri sayesinde bu amansız hastalığa karşı mücadele başlatılmıştır.
Son olarak şunu söylemek gerekir ki kanserle mücadele etmek için insanların bilinçlendirilmesi, farkındalık yaratılması gerekmektedir. Vurdumduymazlık ve nemelazımcılık yapılmamalı, kanserle mücadele haftası boyunca insanlara kanserin önemli bir hastalık olduğunu kendilerinin de potansiyel hasta olduğunu vurgulamak, önlem almaları için farkındalık yaratmak gerekmektedir. Kanser haftası bu sebeple önemsenmeli, insanlara bilinç kazandırılmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?