Kapalıçarşı Nasıl İnşa Edildi?

Kapalıçarşı Nasıl İnşa Edildi?

 Kapalıçarşı’nın Tarihi İstanbul’daki Kapalıçarşının nasıl yapıldığını merak ettiniz mi? Adını mimari tarzından alan eşsiz yapılardan biri olan Kapalıçarşı yaklaşık 31 hektar alana sahiptir. Bu yapı içinde her türlü ihtiyacın giderildiği devasa bir çarşı olduğunu çoğu insan bilmez. Kapalıçarşı‘nın özünü oluşturan iki bedestenden biri ve en eskisi Bizans döneminden kaldığı sanılmaktadır. Diğer bedesten de Fatih Sultan Mehmet tarafından […]

 Kapalıçarşı’nın Tarihi

İstanbul’daki Kapalıçarşının nasıl yapıldığını merak ettiniz mi? Adını mimari tarzından alan eşsiz yapılardan biri olan Kapalıçarşı yaklaşık 31 hektar alana sahiptir. Bu yapı içinde her türlü ihtiyacın giderildiği devasa bir çarşı olduğunu çoğu insan bilmez. Kapalıçarşı‘nın özünü oluşturan iki bedestenden biri ve en eskisi Bizans döneminden kaldığı sanılmaktadır. Diğer bedesten de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kapalıçarşı’da halı, deri, altın avize ve aklınıza gelebilecek ter türlü tarihi ve modern ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz bu tarihi mekan İstanbul’un en önemli tarihi zenginliklerinden biri olmayı sürdüren nadir merkezlerden biridir. Kapalıçarşı İstanbul’u süsleyen, güzelliğine güzellik katan ender yapılardandır.

Kapalıçarşı’nın Tarihi

Kapalıçarşı’nın Mimari Özellikleri

Bu dev çarşı bu görünümüne ulaşmak için 250 yılını geçirdiğini söylemek gerekir. Bunu başarmasının sebebi ise Fatih Sultan Mehmet Han şehri fethettiği zaman dönemin önemli devlet adamlarından kadı Burhanettin’e bu yapının yapılmasını emretti. Bu eşsiz yapı ortaya çıktı ve ilginç olan özelliği ise bütün dükkânların genişliği aynı olmasıdır. Kapalıçarşı için diğer sultanlar da farklı zamanla düzenlemeler yaptırarak günümüzdeki son halini aldı. Kapalıçarşı‘nın farklı dönemlerde meydana gelen depremlerden olumsuz etkilenmesi sonucunda bazı bölümleri hasar görmüştür. Siz de henüz Kapalıçarşı görmediyseniz mutlaka İstanbul’daki bu güzide eseri mutlaka gidip, gezin oradaki havayı teneffüs edin.

Kapalıçarşı aynı zamanda altın ve döviz fiyatlarının da belirlendiği tarihi bir borsa konumundadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çökertme Türküsünün Gerçek Hikayesi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?