Kar Yağışlarına Sevinç Fazla Uzun Sürmeyecek

Kar Yağışlarına Sevinç Fazla Uzun Sürmeyecek

Ülkemizin İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde erken kar yağması vatandaşları oldukça memnun etti. Küresel ısınma sebebiyle yeterli yağışların olmaması tedirginlikle karşılandı. Her şeye rağmen uzmanlar kar yağışlarının önceki yıllara göre daha fazla olmasını sevinçli bir haber olarak karşılanması gerektiğini vurguladılar. Erciyes’te, Palandöken’de, Uludağ’da, Kartalkaya’da tesis sahipleri ve tatil yapmak için rezervasyon yapmak isteyen […]

Ülkemizin İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde erken kar yağması vatandaşları oldukça memnun etti. Küresel ısınma sebebiyle yeterli yağışların olmaması tedirginlikle karşılandı. Her şeye rağmen uzmanlar kar yağışlarının önceki yıllara göre daha fazla olmasını sevinçli bir haber olarak karşılanması gerektiğini vurguladılar. Erciyes’te, Palandöken’de, Uludağ’da, Kartalkaya’da tesis sahipleri ve tatil yapmak için rezervasyon yapmak isteyen tatilciler ayrı bir mutluluk yaşıyor. Diğer taraftan şehir merkezlerinde de kar yağışlarının kayak sezonuna erken girilmesi olumlu bir gelişme olarak görüldü.

Yıllardan beri kış mevsiminin kendini fazla göstermemesi sebebiyle bu sene erken kar yağışı ile karşılaşan Doğu Anadolu illeri hem şaşkınlık hem de sevinç yaşadı. Kar yağışının aralıklarla ülke genelinde devam edecek olması şehir sakinlerinin memnun ederken meteorolojiden yapılan uyarılar da kar yağışlarının istenilen seviyede olmadığını belirtmesi sevincin kısa sürmesine sebep oldu.

Bölgede dün akşam saatleri itibariyle etkisi hissedilen yağmur yağışlarının gece geç saatlerden sonra kara dönüşmesi vatandaşları hem şaşırttı, hem de çok mutlu etti. Sabah, güne karla başlayan vatandaşlar zor dakikalar yaşadılar. Kar yağışı sebebiyle öğrenciler derslerine geç kalırken vatandaşlar da işe giderken çeşitli zorluklar yaşadı. Ağrı, Kars, Ardahan ve Erzurum illerinde etkili olan kar yağışı bazı köylerin yollarını ulaşıma kapadı. Özellikle kar yağışına hazır olmayan çekiciler ve büyük tonajlı araçların şoförleri Ağrı – Erzurum karayolunu trafiğe kapattılar. Kar sebebiyle araçlar kayarak yoldan çıktı. Erzurum’un Horasan ilçesinde bulunan Yukarı Tahir mevkisinde yaklaşık bir kilometreyi bulan araç kuyruğu ile trafik  aksadı. Kar yağışı sebebiyle yoldan kayan taşıtlar kazalara sebep olurken herhangi bir can kaybı yaşanmadı, ancak araçlarda maddi hasarlar oluştu. Kar yağışı sebebiyle şehir merkezlerinde hazır bekletilen ekipler hemen işe koyuldu ve kapanan yolları açmak için çalıştılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kurtuluş Günleri Neden Var?
Meteoroloji yetkilerinin kar uyarısı

Diğer taraftan kar yağışına sevinen çocuklar mevsimin ilk karı ile okul bahçelerinde kardan adam yaptılar, kartopu oynadılar.  Vatandaşlar ise araçlarının üzerlerini temizlediler. İşyerlerine girebilmek için dükkanların önlerine kardan temizlediler. Kar yağmasını özleyen vatandaşlar doyasıya eğlendiler. Birbirlerine kartopu fırlattılar. Kar yağışını çok özleyen Doğu Anadolu Bölgesi vatandaşları, bütün mikropların ölmesi için kar yağışının gerekli olduğunu vurguladılar. Yağış alan bölgelerde hava sıcaklıkları da hızlı bir şekilde düştü. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde geceleri buzlanma ve don olayları yaşanacağından vatandaşların dikkatli olması gerektiği belirtiliyor. Güneydoğu Anadolu, Bölgesi Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi mevsim normallerinin altında seyrediyor. Henüz bu bölgelerden kar yağışı sevinci yaşanmadı yaşanan bölgelerde de bu sevincin çok fazla sürmeyecek ifade edildi.

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Sarıkamış ve Palandöken, kar yağışına en çok sevinen yerler oldu. Bölgede müşterilerini bekleyen kayak merkezleri ve otel işletmecileri hareketli dakikalar geçirmeye başladılar. Sezona bütün hazırlıklarını erkenden yapan otel işletmeleri kar yağışı ile birlikte sezonun erken açmanın telaşına girdiler. Kar yağışının devam etmesini ve kar kalınlığının yükselerek tatilcilerin otellerini doldurması için bekleyiş içine girdiler.

Diğer taraftan meteorolojinin yaptığı uyarıda, kar yağışı devam edecek, ancak fazla uzun sürmeyecek. Meteoroloji yetkilerinin verdiği bilgiye göre bu gece geç saatlere kadar devam edecek olan kar yağışı sevinci fazla uzun sürmeyecek.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Hakkında Bilgi

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?