Kar-Zarar Problemlerinin Çözüm Yolları

Kar-Zarar Problemlerinin Çözüm Yolları

Kar zarar problemleri bilmemiz gereken en önemli konu, alım – satım esnasında maliyet, zarar, ötv, kdv, indirim gibi terimleri içeren problemlerde yaşadığımız zorluklardan dolayı kar zarar problemlerini, nereden başlayacağınızı, nasıl çözeceğimizi pek kestiremeyiz.  İşte bu amaçla sizler için hazırlanan konuları takip ederseniz kar zarar problemleri çözerken aslında işin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz kar zararla […]

Kar zarar problemleri bilmemiz gereken en önemli konu, alım – satım esnasında maliyet, zarar, ötv, kdv, indirim gibi terimleri içeren problemlerde yaşadığımız zorluklardan dolayı kar zarar problemlerini, nereden başlayacağınızı, nasıl çözeceğimizi pek kestiremeyiz.  İşte bu amaçla sizler için hazırlanan konuları takip ederseniz kar zarar problemleri çözerken aslında işin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz kar zararla ilgili çıkan sorular kolaylıkla çözeceksiniz. 

Kar-Zarar Problemlerinin Çözümü


Kar zarar içeren soruları çözmeden önce bilmemiz gereken konuları kısaca özetlemem gerekiyor.
Elde ettiğiniz maliyeti kar eklediğiniz zaman yeniden bu ürünün satış fiyatı belirlenmiş olur. Ürünün maliyeti zararı çıkarırsak da yine satış fiyatı elde etmiş oluruz ürünün etiket fiyatına zam yaparsa yeni etiket fiyatı yine satış fiyatı adını verebiliriz. Etiket fiyatımıza eğer indirim yapılırsa yeniden etiket fiyatı oluşur.
Ayrıca ürünümüzün vergisiz fiyatına vergi ilave edilirse vergili yeni fiyat oluşturma bilmemiz gerekmektedir.
Kar zararla ilgili soru çözümleri esnasında bilmemiz gereken iki önemli veri vardır ki buna gerçek deri birde ayrıca yüzde üzerinden verilen verimiz oluşur.
Kar zarar konusunu basit bir örnekle anlatmak gerekirse vermemiz gerekir 120 liraya alınan bir ürün üzerine zam yapılarak 160 liraya satılıyorsa bu ürünün kar oranını hesaplayınız diye bir soru çözelim. Kar-Zarar Problemlerinin Videolu Çözümü sayesinde sınavlarda başarı artacaktır.
Hemen burada yapmamız gereken satış fiyatı ya da maliyet ele alınmalı satışı hesaplamak için maliyet artı çare bulmamız lazım o zaman satış fiyatımız 160 lira ise maliyetimiz 120 lira ise karşımızda demek ki 40 lira olacaktır. Kar zarar hesaplarında maliyet her zaman yüzde 100 üzerinden hesaplanır kar oranımız kaç diye sorulduğu için içler dışlar çarpımı yaparak bu problemi kolayca çözebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  5. SINIF TÜRKÇE'DE ANLAM KONUSU DENEME TESTİ

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?