Karaciğer Nakli ile Yeni Hayat

Karaciğer Nakli ile Yeni Hayat

Hayat bilinmezlerle doludur, ne zaman ne olacağını bilemeyiz. İşte 20 aylıkken ameliyata alınan B. K. da hiç tahmin edilmeyen küçük bir kazanın neticesinde karaciğerlerinden oldu. İki buçuk yaşında olan B. K. karaciğer nakli sayesinde yeniden yaşama sevincine kavuştu. Bu mutluluğunu ameliyat olduğu hastanede doktorları ve yakınlarıyla birlikte kutlayan minik B. kendisi için yapılan pastaların mumlarını […]

Hayat bilinmezlerle doludur, ne zaman ne olacağını bilemeyiz. İşte 20 aylıkken ameliyata alınan B. K. da hiç tahmin edilmeyen küçük bir kazanın neticesinde karaciğerlerinden oldu. İki buçuk yaşında olan B. K. karaciğer nakli sayesinde yeniden yaşama sevincine kavuştu. Bu mutluluğunu ameliyat olduğu hastanede doktorları ve yakınlarıyla birlikte kutlayan minik B. kendisi için yapılan pastaların mumlarını üfledi ve herkesin sağlıklı bir ömür geçirmesini diledi.

B.’nin hikayesi çok ilginç ve akıl alır gibi değil. Babası turizmci, annesi ev hanımı olan B., 2013 yılında İzmir’de dünyaya gelir. Bir aylıkken annesi tırnaklarını keser, ancak tırnak kesme esnasında parmağın ucunda hafif bir kanama olur. Kan ama bir türlü durdurulamaz ve hemen yaşadıkları Kuşadası’nda hastaneye kaldırılır. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen minik kızın kanaması durdurulamaz. Yaklaşık 1 ay süre geçmesine rağmen kan ama bir türlü durmayınca B. İzmir’e götürülür. İlk önce Dr. Behçet Uz çocuk hastanesine yatırılır. Daha sonra Ege Üniversitesi hastanesine nakledilir. Minik çocuğun doğuştan safra yollarının olmadığı anlaşılır.

karaciğer nakli hayat kurtarıyor

Kısaca karaciğer nakli yapılması gerektiği söylenir. Ancak henüz çok küçük olduğu için biraz daha büyümesi beklenir. Bu esnada talihsiz bebeğe kasai ameliyatı yapılarak zaman kazanılır. Aradan geçen 20 aydan sonra İzmir Kent Hastanesi’ne yatırılan ve 11 Şubat’ta minik B. uzman bir ekip tarafından başarılı bir operasyonda babasından alınan bir parça karaciğer çocuğa nakledilir. Hızlı bir iyileşme sürecinden sonra minik B. taburcu edilir. Böylece ikinci hayata başlama günü olarak kabul edilen 11 Şubat 2015’ten 11 Şubat 2016’ya 1 yıl huzur içinde geçirmenin mutluluğunu hep birlikte kutlanır.
B. ve ailesi bu mutluluklarını kendilerini hayata bağlayan hastane personeli ile paylaşmak ister ve hastaneyi ziyaret ederek kendine yardımcı olan doktor ve hemşire teşekkür eder. B.’nin anneannesi Sibel K. kutlamaya gelmeyen Bade’nin annesi için rahatsızlığı dolayısıyla gelemediğini ifade etti. Ancak anneannesi ve babaannesi ile birlikte babasını da yanına alan Bade bütün sağlık personeli ziyaret edip kendine katkı sağlayan hayata bağlayan herkese teşekkür etti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

Şirin B. klinikteki bütün sağlık personelinin neşe kaynağı oldu. B.’yi ameliyat eden Murat Kılıç duygularını şöyle dile getirdi. “Daha önce ameliyat ettiğimiz ve karaciğer nakli yaptığımız hastamız hayatının ikinci aşamasını nakil oldukları günü yeni bir doğum günü olarak kabul etmişler. Onların geride bıraktıkları her yıl bizim için de çok önemlidir. Bundan sonra doğum günlerini umarız B. ile birlikte kutlarız. Onu mutlu görmek bizi de çok mutlu etmektedir. Sağlıklı kalmasını, mutlu olmasını dilerim” dedi.

Organ bağışı ihmale gelmemeli bir an önce bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız. Sağlık Bakanlığı e-nabız uygulaması ile bütün sağlık takibi yapılabilirken organ bağışı için de imkan sunabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?