Kareköklü Sayılar Konu Anlatımı

Kareköklü Sayılar Konu Anlatımı

Kareköklü sayılar da matematikte öğrencilerin zorlanarak öğrendiği konulardan biridir. Kareköklü sayıların öğretimi, anlaşılması çok kolay olduğunu siz de örnekleri izlediğiniz zaman göreceksiniz. Kareköklü Sayılar Konu Anlatımı sizlere açıklanıyor. Kareköklü sayıları öğrenmek için öncelikle matematikte belli bir alt yapımızın olması gerektiğini bilmelisiniz ki işlem sırasını takip ederek kareköklü sayıları kolayca anlayacak ve sınavlarda çıkan kareköklü sayılarla ilgili […]

Kareköklü sayılar da matematikte öğrencilerin zorlanarak öğrendiği konulardan biridir. Kareköklü sayıların öğretimi, anlaşılması çok kolay olduğunu siz de örnekleri izlediğiniz zaman göreceksiniz. Kareköklü Sayılar Konu Anlatımı sizlere açıklanıyor.
Kareköklü sayıları öğrenmek için öncelikle matematikte belli bir alt yapımızın olması gerektiğini bilmelisiniz ki işlem sırasını takip ederek kareköklü sayıları kolayca anlayacak ve sınavlarda çıkan kareköklü sayılarla ilgili problemleri hemen çözeceksiniz ve mutlu olacaksınız.

Kareköklü Sayılar Konusu

Kareköklü sayılarda örnek problemler çözerken öncelikle bilmeniz gereken, karekök içindeki sayıların kendi içinde değerlendirilmesi yani kareköklü sayıların toplanacaksa, çıkarma işlemi yapılacaksa karekök içindeki sayıları aynı olması gerektiğini bilmemiz gerekir. Yani karekök içindeki sayıların farklı olması demek toplama işlemi ya da çıkarma, çarpma… her ne işlem yapılıyorsa karekök içindeki sayılar aynı olması durumunda işlem yapılabilmektedir.
 Eğer çözdüğümüz bir kareköklü işlem varsa işlemin içindeki karekök içindeki sayılar birbirinden farklı ise bu işleme fazla bir müdahale yapma şansımız yoktur, işlemi olduğu gibi yazıp bırakmamız gerekir.

Kareköklü Sayılar Konu Anlatım Videosu

Matematikte klasik 1 söz vardır. ‘Elma ile armutlar toplanamaz’ diye. Gerçekten bu söz matematiğin önemli yapı taşlarından birisidir. Bu sözü söylerken karekök içindeki sayılar birbirinin aynısı ise işlemi yapabiliriz ama karekök içindeki sayılar farklıysa bu işlemin olduğu gibi bırakmalıyız çünkü elmalarla armutlar toplanamaz kuralı geçerlidir.
Ancak bir işlem içerisinde birden çok işlem varsa benzer yani elmalar birbiriyle toplanabilir armutlar hiç müdahale yapmadan bırakılabilir yani örnek vermek gerekirse karekök içinde bej artı karekök içinde 3 eşittir işlemi hiç dokunulmadan bırakılmalıdır. Çünkü karekök içindeki sayılar birbirinden farklıdır bu sebeple elmalarla armutlar topladığımız kuralından dolayı işlemi yapamıyoruz. Ancak karekök içinde istediğiniz kadar sayıyor toplarız çıkarız çarparız burada aklımıza gelen önemli bir konu karekök içinde kaç tane sayı varsa karekök içine yazmadan bu sayının kaç tane olduğunu karekökün önüne yazarak çarpı işareti koyarız ondan sonra sayıları karekök içinde yazarız.
Örnek olarak vermek gerekirse, karekök içinde 4, artı karekök içinde 4, artı karekök içinde 4, artı karekök içinde 4 olsun. Aklımıza hemen karekök içinde 16 sayısı gelmesin, çünkü düşündüğünüz yanlış olacaktır. Burada yapmamız gereken karekök içinde kaç tane sayı olduğunu hesaplama önce karekök dışına onu yazmak demek ki 4 tane karekök içinde sayı varsa, 4 çarpı diyerek karekökün açmalıyız. Karekökün içine de elma ise elma yazmalıyız armut  ise armut yazmalıyız. Yani karekök içindeki sayının 4 olduğuna göre sadece karekök içinde dört yapmalıyız. Sonuç olarak 4 çarpı karekök içinde 4 olarak bulmalıyız.
Karekök konusunu anlamak için kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bol bol örnek çözmeli Kareköklü Sayılar Konu Anlatım Videosu dersleri takip etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  FİZİĞİN DOĞASI KONU ANLATIMI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?