Karışım Problemleri Çözümü-Alıştırmalar

Karışım Problemleri Çözümü-Alıştırmalar

En çok çıkan sorulardan olan karışım sorularını önce öğrenin sonra soru çözümlerini ve alıştırmaları inceleyin. Alttaki video size destek olacak. Bir tablo ile karışım problemleri sorularını çözmeye çalışalım. Bunun için  ne yapabiliriz? Bir biyolog 3 farklı su bazlı şekerli içeceğin arıların bal yapabilme yeteneği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu  biyolog yüzde 40 oranında şeker içeren bir […]

En çok çıkan sorulardan olan karışım sorularını önce öğrenin sonra soru çözümlerini ve alıştırmaları inceleyin. Alttaki video size destek olacak.

Bir tablo ile karışım problemleri sorularını çözmeye çalışalım. Bunun için  ne yapabiliriz? Bir biyolog 3 farklı su bazlı şekerli içeceğin arıların bal yapabilme yeteneği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu  biyolog yüzde 40 oranında şeker içeren bir içeceğin içinden 2 litresini alıyor ve bir nokta 2 litre bir başka içecekten a içeceğine ilave ediyor. Bu biyolog arının 2 farklı karışımın konuşmasından meydana gelen yeni oluşumu  yüzde 25 oranında şeker içermekte olan bir başka c içeceğini tercih ettiklerini gözlemliyor. Bu içeceğin içinde yüzde kaç oranında şeker bulunmaktadır? Şimdi  bu soruyu çözmeye çalışalım.

Karışım Problemleri Çözümü

Öncelikle içeceğin miktarından 2 litre alıyor şeker oranı yüzde 40 olduğuna göre, eğer biz 2 litrelik şekerin miktarını öğrenmek istiyorsak yüzde kırkı litre ile çarpmamız gerekiyor ya da sıfır virgül 4 ile 2 çarpmamız gerekiyor. iki kere 0 virgül 4 eşittir 0 virgül 8 litre şeker var demektir.  Bu karışımın su bazlı olduğunu düşünürsek bir nokta ikisi de su olacak demektir ama 2 litrenin 0.8 litresi şeker yani yani yüzde kırkı olur. Sorumuza geri dönecek olursak bu içeceğinden bir nokta iki 2 litre alır ama gece yine bekliyor içecek ve 1.2 litre biyolog arkadaşımız arının a ve b nin karışımından oluşan c içeceğini tercih ettiğini gözlemliyoruz. Yani A ile B içeceğini karıştırıyoruz, bu karışım c olarak adlandırılıyor arılarda bu gece içeceğim çok sevmektedir. Kısacası bu ikisini birbirine eklediğimiz zaman c içeceğini elde ediyoruz. Peki c içeceği kaç litre oluyor, içecek miktarı toplamda üç nokta 2 litre c 2 c elde ediyoruz. Bu da yüzde 25 oranında şeker içeriyormuş, yani C içeceğimiz yüzde 25 oranında şeker içermektedir. Bu bize şeker miktarını bulmamıza yardımcı olacak. Alıştırmamızı daha iyi anlamak için videodaki karışım problemleri çözümü ve alıştırmaları takip etmenizi öneririz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Web Programcısı-Tasarımcısı Kime Denir Nasıl Olunur

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?