Kariyer Yapmak İçin İdeal Sektörler

Kariyer Yapmak İçin İdeal Sektörler

Büyük hedefleri olan gençler uzun vadeli planlarını önceden yapmalıdır. Öngörü sahibi olan insanlar gelecekte ideal olan sektörleri araştırır. Buna göre hazırlıklarını yapar. Kariyer planı yapmak için geleceğin sektörleri irdelenerek yetenek, istek ve eğitim imkânlarıyla birleştirilerek plan devreye sokulur. Herkesin gelecek planları istek, yetenek, beceri, imkan ve olanaklarla değişkenlik gösterir. Buna mukabil bazen imkanlar zorlanarak hayallerin […]

Büyük hedefleri olan gençler uzun vadeli planlarını önceden yapmalıdır. Öngörü sahibi olan insanlar gelecekte ideal olan sektörleri araştırır. Buna göre hazırlıklarını yapar. Kariyer planı yapmak için geleceğin sektörleri irdelenerek yetenek, istek ve eğitim imkânlarıyla birleştirilerek plan devreye sokulur.

Herkesin gelecek planları istek, yetenek, beceri, imkan ve olanaklarla değişkenlik gösterir. Buna mukabil bazen imkanlar zorlanarak hayallerin ötesinde kariyer olanaklarına da kavuşma imkanı yakalanabilir. “Kariyer yapmak için en uygun sektör hangisidir?” diye yapılan araştırmaların cevabı göreceli olabilir. Bir gerçek var ki hem istihdam hem ekonomik anlamda yeterlilik bakımından bazıları diğerlerinin birkaç adım önüne geçebiliyor.

Bilişim de Bilişim

Örneğin son yıllarda bilişim teknolojileri üzerine yapılan eğitim ve sonrasındaki akademik kariyerler tercih edenleri mutlu ediyor. Keza, enerji sektörü, otomotiv sektörü, eğlence, madencilik, savunma, mimarlık, dijital medya alanındaki gelişmeler de gençleri bu alana sevk ediyor.

Yazılım En İdeal Sektör

Bilişim alanında ise yazılım sektörü bir adım daha öne çıkıyor. Çünkü bu alanda kariyer yapmak için farklı nedenler öne sürülebilir. Bunlar; esnek çalışma saatlerinden tutun da yüksek maaş alma hayalini karşılamak isteyenler için ideal bir pozisyon olarak önümüze çıkıyor. Siz bakmayın hep erkeklerin yazılım ya da bilişim sektöründe daha çok adının öne çıktığına.

Aslında esnek çalışma şartlarına sahip olması sebebiyle yazılım sektörü kadınların da kariyer için en çok tercih ettikleri alanlardan birisidir. Yazılım alanında kariyer yapmak için şu gerekçeler öne çıkmaktadır;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde gelinlik dikerek para kazanmak
  • Problem çözmeye yönelik becerilerin gelişmesine fırsat tanıması
  • Bütün sektörlerin teknoloji ile doğrudan bağlantılı çalışması
  • Her türlü kariyer fırsatını sunması
  • Gelişmeye ve öğrenmeye açık olması
  • Ofis ya da freelance olarak çalışma imkanı tanıması İş güvenliği
  • İş imkanlarının giderek artması
  • En ideal meslekler arasında yer alması

olarak sayılabilir. Bilişim sektörü hem yatay hem de dikey olarak gelişme göstermesi sebebiyle yükselişini devam ettirmektedir. Her daim bilişime ağırlık verilmesi beraberinde yüksek trend yakalamasına neden olmaktadır.

Yaşamın her noktasında kariyer planı yapmak isteyenlere bilişim sektörü uzun vadede hayal kuranları hüsrana uğratmayacaktır.

Madencilik Şekilleniyor

Madencilik sektörde son yılların en çok rağbet gören kariyer imkânlarını sunmaya başladı. Forex piyasası olsun, coin piyasası olsun ya da bizzat fiziksel olarak yer altından çıkarılan madencilik gençlerin uzun soluklu kariyer planlarına cevap verecek niteliktedir.

Savunmacılar Gözde

Savunma sektörü de kariyer odaklı başarı elde etmek isteyenlere imkan tanımaktadır. Silah sanayi ve havacılık sektörü son yılların atılım yapan sektörlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Yazılım, bilişim ve savunma üzerine eğitim almak isteyenler artmaktadır.

Yazımızın sonunda şu hatırlatmayı yapma lüzumu görüyoruz. Kariyer yapmak için ideal meslekler sıraladıklarımız ile kısıtlı değildir. Kendini diğer sektörlerde geliştirip adından söz ettirmek isteyen kişi ya da gençler olduğunu biliyoruz. Bunun olmasının doğal olduğunu da biliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?