Karlı Bir İş; Böcek Yetiştiriciliği

Karlı Bir İş; Böcek Yetiştiriciliği

Çok farklı meslek icra eden insanlar olduğunu duyunca bazen şaşırıp kalıyoruz. Bunlara bir örnek, Antalya’da böcek üreten girişimciler iç pazardaki taleplere zor cevap verirken dış pazarlardan da büyük talepler gelmeye başlamış. Selami G. adındaki Antalyalı işadamı 10 yılı aşkın zamandır Aksu ilçesindeki Kurşunlu Mahallesi’nde kurdukları bir işletme içinde ilginç böcekler üretip satıyor. Ünsal Y. ve […]

Çok farklı meslek icra eden insanlar olduğunu duyunca bazen şaşırıp kalıyoruz. Bunlara bir örnek, Antalya’da böcek üreten girişimciler iç pazardaki taleplere zor cevap verirken dış pazarlardan da büyük talepler gelmeye başlamış.

Selami G. adındaki Antalyalı işadamı 10 yılı aşkın zamandır Aksu ilçesindeki Kurşunlu Mahallesi’nde kurdukları bir işletme içinde ilginç böcekler üretip satıyor. Ünsal Y. ve Selami G. adındaki ortaklar 900 metrekare kapalı alan içinde hamam böceği, un kurdu, çekirge yetiştiriyor. Ayrıca, cırcır böceği ve Mario kurdu adı verilen böcek türlerinden de üreterek satış yapıyorlar. Böcek türlerine göre fiyatlar 25 kuruş ile 10 TL arasında değişmektedir. Girişimciler ürettikleri böcekleri genelde canlı yem ihtiyacını gidermek amacıyla iç piyasaya satıyorlar. Son zamanlarda Avusturya, İsviçre ve Almanya’dan da talepler gelmesi üzerine ihracat yapmaya başladılar.

Genç Girişimciler, kendi akvaryumlarında besledikleri balıkları yetiştirmek için canlı yem bulmak için çeşitli çareler düşünmüşler. Daha sonrada kendilerinin bir çiftlik kurarak bu yöndeki ihtiyaçlara cevap vermeleri yönünde adımlar atmışlar. Yaptıkları araştırma sonucunda dünyada birçok ülkede yapıldığını söyleyen işletme sahibi Selami G. başlangıçta Almanya’dan ve Libya’dan çekirge ithalatı yaparak işe başladıklarını, iç piyasada fazla talep bulamadıkları için zorluklar yaşadıklarını vurguluyor.

Çekirge yetiştiriciliği

Selami G. haftada 100 bin civarında çekirge üretim kapasiteleri olduğunu, talep gelirse daha da fazla üretim yapabileceklerini söyledi. Çekirge türü çok hızlı üreyen fakat aynı zamanda çabuk ölen bir canlı türüdür. Üretimi de sanıldığı kadar kolay değildir. Doğal ortam oluşturarak iklimlendirmenin iyi yapılması gerekmektedir. Çekirgelerin üreme dönemlerinde nem oranı yükselmeli. Yetişme dönemlerinde nemli bölgelerden uzaklaştırılmalıdır. Yine çekirgelerin beslenmesi de çok önemlidir. Arz talep dengesine göre üretim yapılıyor. Genelde akvaryum sahipleri, hayvanat bahçeleri, vahşi hayvan sahipleri, köpek ve kedi sahipleri böcek müşteri portföyünü oluşturmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Atların Bilinmeyen Yönleri (Belgesel)

Ürettikleri çekirge türlerinin doğadakilere göre daha farklı olduğunu söyleyen girişimciler, doğada bulunan çekirgelerin elinize alındığı zaman sıçrayıp kaçtığını, ancak kendilerinin yetiştirdiği çekirgelerin oldukça uysal olduğunu ve kolaylıkla ele alıp bekletilebilir. Ayrıca kendi çekirgelerinin arka bacakları tırtıklıdır. Doğada bulunan çekirgeler çok tırtıklı iken çekirgelerimizin tırtıkları oldukça yumuşaktır. Bu sebeple de çekirgeleri yiyen hayvanların boğazında herhangi bir tahriş olmuyor. Ayrıca ürettikleri çekirgelerin protein değeri yüzde 60 civarındadır. Çekirge üretiminde çeşitlilik oluşturmak için çekirge üretiminden sonra Madagaskar’dan getirdikleri hamam böceklerini üretmeye başladılar.

Avrupa ve Akdeniz cırcır böcekleri ile Mario kurdu ve un kurdu portföy arasına girdi ve üretmeye başladılar. Konuyla ilgili olarak ilginç bilgiler veren Selami G. hamam böceği öğretmenin çekirgeden daha kolay olduğunu söyleyerek bu hayvanları balıkçılara ve kuş besleyen meraklılara sattıklarını söylüyor.

Daha çok evde örümcek, köpek, kedi besleyen insanların talep ettiği hamam böceği özel koliler içinde canlı olarak gönderiliyor. Yüzde doksanı Türkiye içinde satış yapılırken yüzde 10 civarında da Avrupa’ya ihraç ettiklerini dile getiriyor. Selami G. beş sene önce Uzak Doğu’dan gelen biri ile tanıştığına ve kendisine çekirgenin nasıl yenilebileceğini gösterdiğini söyledi. Çekirgenin tadına bakma fırsatı buldu.

Üreticinin düşünceleri şu şekildedir: Deniz canlılarına biraz benziyor. Ailem çiftliği ilk kurduğum zaman buraya gelmedi. Fakat ilerleyen zamanlarda hepsi buraya gelmeye başladılar. Daha sonra onlar da çekirge yemeğe başladı. Şimdi ailece un kurdu ve çekirge yiyoruz. Oldukça güçlü bir protein takviyesi yapıyoruz. Türkiye’de sürüngen meraklılarının giderek artması bizim işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İş İmkanı Yüksek En İyi 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

Türklerin doğanın dengesini tam olarak bilmediğini ifade eden G. çok ciddi şekilde bilgi kirliliği olduğu için evde hayvan besleyenlerin hayvanların doğasını tam olarak anlayamadıklarını söyledi. Evde beslenen hayvanların canlı hayvan yememelerinden dolayı içlerindeki avlanma güdülerini kaybettiğini sözlerine ekleyen G. “Eğer evde beslenen hayvana canlı yem verilmezse onun protein ve mineral ihtiyacı karşılanmamış olur. Böyle olunca da hayvanlar hem tüylerini döker hem de sağlıkları bozuluyor. Dolayısıyla veterinerler götürmek zorunda kalıyorlar.” dedi.

Son olarak ‘Türkiye’de sporcuların da çekirge yemeye başladığını söyleyerek, artık çekirgeleri insan gıdası niyetine üretmeye başladık. Aslında amacımız bu değildi. Fakat yabancı ülkelerde çekirgelerin protein deposu olduğu için yendiğini öğrenen Türkiye’deki sporcular da çekirge talep etmeye başladı. Biz de bu sebeple talepleri değerlendirmek için bilhassa vücut sporu yapan sporculara çekirge satmaya başladık.’ diyerek sözlerini tamamladı.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?