Karşıyaka Bilim Müzesi Bizleri Bekliyor

Karşıyaka Bilim Müzesi Bizleri Bekliyor

2009 yılında Bahçeşehir Kolejleri ile Karşıyaka Belediyesi arasında imzalanan protokol ile açılan bilim müzesi 750 metrekarelik alanda hizmet vermektedir. Ege Bölgesinin ilk bilim müzesi olarak faaliyet gösteren kurum ziyaretçilerine aralıksız hizmet vermektedir. Keşif yöntemi ile bilimin esaslarını ve kuramlarını gözlemleme imkanı sunan müzeye her yaştan insan akın ediyor. Ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Müzede […]

2009 yılında Bahçeşehir Kolejleri ile Karşıyaka Belediyesi arasında imzalanan protokol ile açılan bilim müzesi 750 metrekarelik alanda hizmet vermektedir.

Ege Bölgesinin ilk bilim müzesi olarak faaliyet gösteren kurum ziyaretçilerine aralıksız hizmet vermektedir. Keşif yöntemi ile bilimin esaslarını ve kuramlarını gözlemleme imkanı sunan müzeye her yaştan insan akın ediyor. Ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Müzede 60 tane istasyon bulunmaktadır. Buraya gelenler optik yanılsama, olasılık, fraktaller, sonsuz aynalar, Newton beşiği, enerji ve doğal enerji kaynakları, batma ve yüzme, karışmayan sıvılar, manyetizma, renkler, plazma tüpleri, atmosfer basıncı, elektrik akımı, dalga hareketi, gökkuşağının oluşumu, dairesel hareket, eğik düzlemler, palangalar ve makaralar, simetri, hiperbol, parabol ve trigonometri gibi 60 farklı deneye tanıklık ediyor. Okul ortamında öğretilmeye çalışılan deneyleri eğlenceli bir şekilde öğrenmek, görmek, anlamak isteyenler İzmir Bilim Müzesi’ni ziyaret edebilir.


Karşıyaka Bilim Müzesi Girişi

Toplum olarak kültürel altyapımız ne yazık ki yeterli seviyede değildir. Bu amaçla özellikle müzeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan öğrencilere, bilgi vermek, yönlendirmek amacıyla İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından açılan Bilim Müzesi ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ziyaretçi sayısı tahmin edilenden oldukça yüksek olduğu bildirildi. Bilim Müzesi ‘ne son 5 ayda sadece Ege Bölgesi’nden 8 binden fazla ziyaretçi akın etti.

Karşıyaka Belediyesi’nin düzenleyip hazır hale getirdiği Bilim Müzesi’nde özellikle Ege Bölgesi’nden gelen Ziyaretçiler dikkat çekti. Bu kapsamda sayısız grup müzeyi gezerek memnun ayrıldılar. Ayrıca böyle bir fırsatı değerlendirmek isteyen okullar da derslere paralel olarak fırsatı değerlendirip bu önemli Bilim Müzesini  ziyaret etme fırsatı buluyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Büyükşehir Olmak

Şimdiye kadar birçok okul Bilim Müzesi’ni gezdi. Müzenin açıldığı bilgisini alan özellikle eğitim kurumları fırsatı değerlendirmek için belediye ile işbirliği yaparak sürekli geziler düzenlemektedir. Büyük ölçüde öğrencilerin oluşturduğu ziyaretlerde eğlenceli, katılımcı, aktif deney yapma düşüncesi ağır bastığı için öğrenmeyi hedefleyen faaliyetler öğrencilerin hem ilgisini çekiyor, hem de bizzat deneme fırsatı yakalıyor.

BİLİM MÜZESİ HERKESE AÇIK

Konu ile ilgili düşüncelerini dile getiren İzmirliler, Bilim Müzesi’nin bilim toplumu olma yolunda önemli görevler üstlendiğini dile getirdiler. Bilimi yaymak için durmadan çalışan müze görevlileri özellikle çocukların burada farklı bir deneyim kazandırıyor. Soğuk labaratuvar binalarında karmaşık formüllerin içinde sıkışarak bir şey anlamadığını farkeden çocuklar, burada ise gerçek bilimi, eğlenceyle yoğurularak sunulmaya çalışılıyor.

Karşıyaka Bilim Müzesi Tanıtımı

Bilim Müzesi’ne İzmir’den, Ege bölgesinin değil, Türkiye’nin farklı yerlerinden organizasyonlar yapılarak ziyaretçiler geliyor. Bilim Müzesi Türkiye’deki bütün öğrencilere ve gençlere açık olduğunu ve her yaştan meraklıları müzeye bekleniyor. İzmir Bilim Müzesi sizleri bekliyor.

Karşıyaka Bilim Müzesi’nde Neler Yapılıyor

İstasyonlarda aktif olarak eğlenceli deneyler yapma imkanı sunuluyor. Derinlemesine öğrenme imkânına sahip olunuyor. Ulusal ya da uluslararası bilim şenlikleri, davetler, konferanslar, söyleşiler, seminerler, paneller düzenleniyor. Okul öncesi dahil bütün gruplara deney imkanı sunuluyor. Vatandaşlara yönelik olarak ücretsiz eğitim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Doğal ve temiz enerji kaynaklarının tasarrufu için eğitici çalışmalar yapılıyor. Yurtdışı ya da yurtiçi kuruluşlara üye olma fırsatı veriliyor. Yaz okulları, kış programları, hafta sonu atölyeleri açılıyor. Bilimin halkın anlayabileceği şekilde tercümesi yapılarak anlaşılır bir şekilde kalıcı olarak öğrenilmesine fırsat veriliyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çalışanların Sosyal Ağı Linkedin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilim müzesi en fazla 24 kişiye ziyaret imkanı sunuyor.

İzmir Bilim Müzesi mesai saatleri

Sabah Periyodu: 10:00-11:00 / 11:15-12:15
Öğlen Periyodu: 13:15-14:15 / 14:30-15:30 / 15:45-16:45

Telefon numarası 0232 324 60 60

Müze ziyaretçilerine randevu sistemi ile gezme imkanı vermektedir. Dolayısıyla gelmeden önce telefonla arayarak uygun saatler için randevu alınması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?