KATILARDA BASINÇ KONU ANLATIMI

KATILARDA BASINÇ KONU ANLATIMI

BASINÇ NEDİR, BASINÇ TÜRLERİ Birim yüzeye dik olarak uygulanan kuvvetin büyüklüğü ne basınç adı verilir. Basınç skaler bir büyüklüktür. Basınç büyük p ile gösterilir. Basıncın birimi n bölüm metre kare eşittir paskal olarak bilinir. Basıncı oluşturan kuvvete ise basınç kuvveti adı verilir. Büyük F harfi ile gösterilir. Yani basıncın birimi nevton bölü metrekaredir. Katıların basıncı […]

BASINÇ NEDİR, BASINÇ TÜRLERİ

Birim yüzeye dik olarak uygulanan kuvvetin büyüklüğü ne basınç adı verilir. Basınç skaler bir büyüklüktür. Basınç büyük p ile gösterilir. Basıncın birimi n bölüm metre kare eşittir paskal olarak bilinir. Basıncı oluşturan kuvvete ise basınç kuvveti adı verilir. Büyük F harfi ile gösterilir. Yani basıncın birimi nevton bölü metrekaredir.

Katıların basıncı konu anlatım sunusu

Basınç kuvveti hesaplama işlemi nasıl yapılır sizlere yukarıdaki basınç konu anlatım videosu faydalı olacaktır.

Katıların basıncı ve basınç kuvveti hesaplarken temas ettikleri yüzeylere dikkat etmek gerekir. Katılar ağırlıkları nedeni ile temas ettikleri yüzeylere basınç uygular katılarda basınç kuvveti katının ağırlığının temas yüzeyine dik etkileyen bileşeni yani z nin tepkisi kadardır. Dikkat etmemiz gereken bir uyarı; içi sıvı ve gaz dolu bir kabın yere yaptığı basınç bulunurken toplam ağırlık yüzey alanına bölüm basınç kuvveti ise toplam ağırlığı eşittir.

Kum ve su yüzeyleri fazladır. Bir başka dikkat etmemiz konu ise, katıların kum, soğuk, kar gibi ortamlarda fazla derinliği katının zeminine yaptığı basınç ile doğru orantılıdır. Şeklide özdeş kesik konilerden kendinin zeminde yaptığı basınç ötekinden büyüktür. Şekillerle bunu gözlemleyebiliriz. Düşey kesitini şekillerdeki gibi olan düzgün katı cisimler düşey olarak olarak yere uyguladıkları basınç değişmez. Katıların basıncı konu anlatım sunusu ile kendinizi YGS ve LYS ye hazırlayın.

Bir önceki yazımız olan Isı - Sıcaklık Konu Anlatımı başlıklı makalemizde ISI VE SICAKLIK KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yüzde  Hesaplama Konu Anlatımı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?