Kayak Merkezleri Kar Bekliyor

Kayak Merkezleri Kar Bekliyor

Genelde zengin eğlencesi olarak bilinen kayak sporu Türkiye’de giderek yaygınlaşıyor. Hem vatandaş, hem de tesis sahipleri bu alanda yoğun bir çalışma içine girdiler. Türkiye’nin kayak merkezleri Erzurum Palandöken, Kartalkaya, Erciyes, Uludağ, Sarıkamış, Kartepe, Ergan, Ilgaz, Ladik, Akdağ, Çambaşı olarak dikkat çekiyor. Buralarda önemli tesisler vatandaşlara hizmet veriyor ancak kayak sporunun yapılabilmesi için en önemli ihtiyaç […]

Genelde zengin eğlencesi olarak bilinen kayak sporu Türkiye’de giderek yaygınlaşıyor. Hem vatandaş, hem de tesis sahipleri bu alanda yoğun bir çalışma içine girdiler.

Türkiye’nin kayak merkezleri Erzurum Palandöken, Kartalkaya, Erciyes, Uludağ, Sarıkamış, Kartepe, Ergan, Ilgaz, Ladik, Akdağ, Çambaşı olarak dikkat çekiyor. Buralarda önemli tesisler vatandaşlara hizmet veriyor ancak kayak sporunun yapılabilmesi için en önemli ihtiyaç doğal olarak kar olması şart.

Küresel ısınma ile birlikte maalesef kayak merkezlerinde büyük endişe ve üzüntü hakim oluyor. Eğer yeteri kadar kar yağarsa hem vatandaşlar hem de kayak merkezi doluluk oranları ile yüz güldürüyor. Kış mevsimi geldi çattı ancak yeteri kadar kar yağışı olmaması herkesi düşündürüyor. Özellikle İstanbul’a yakın olması ile avantaj durumundaki Kartepe yeterli kar yağışı ile muhteşem manzara fotoğraflarına konu oluyor.

Marmara Bölgesindeki kış turizmi için iki merkezden birisi Uludağ diğeri de Kartepe. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Sarıkamış, Palandöken Sivas Yıldız tesisleri diğer alternatifler olarak sıralanıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde ise Erciyes kayak tesisleri ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor.

Kartalkaya

Kartalkaya herkesi mutlu etti

Kar yağışları kış turizmi yapan tesis sahiplerini memnun ettiği kadar yarı yıl tatilinde kayak yapmak için önemli kış turizm merkezlerinin tercih edenleri de mutlu etti. Ülkemizin en önemli kayak merkezleri arasında yer alan Kartalkaya sömestr tatilinde tatilcilerin yoğun ilgisiyle doldu taştı. 2 binden fazla yatak kapasitesi bulunan kayak merkezi bünyesinde barındırdığı beş tane otel ile iki haftalık tatil boyunca yüzde yüz dolu olarak hizmet verdi. Kartalkaya 2500 rakımlı Köroğlu Dağları’nın zirvesinde bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Subliminal Tehlikenin Farkında mısınız?

Tatil döneminin en yoğun olarak geçtiği kış mevsiminde özellikle 15 tatil sebebiyle tatilcilerin akın etmesi otelcileri yüzünü güldürdü. Türkiye’nin en uzun pistlerine sahip olan Kartalkaya Tesisleri aynı zamanda yoğun kar yağışı alan bir bölge olduğu için karla kaplı alanda büyük çam ağaçlarının meydana getirdi.  Tatilciler büyüleyici manzara eşliğinde kayak yapmanın zevkini vardılar. Bazı kayak tutkunları kendileri için oluşturulan alanda Snowboard yaparak stresini attı. Yoğun kar yağışı sebebiyle bazı tatilciler Kartalkaya ulaşmakta zorluklar yaşadı. Kar lastiği bulunmayan araçların çoğu yollarda kalırken yola devam etme izni verildi. Son 10 senenin en bereketli sezonunu geçirdiklerini dile getiren otelin işletmeci sahibi E. M. şu açıklamaları yaptı:

‘Sömestr tatilinin bitmesine rağmen otelimizdeki yoğunluğun devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü bölgemize oldukça fazla ilgi var. Kar hem zamanında yağdı, hem de oldukça bol yağdı. Hava sıcaklığı kayak yapmak için oldukça elverişli bir dönem geçiriyoruz. Bu sebeple kış turizmine ilgi gösteren tatilcilerin mart ayının sonuna kadar Kartalkaya’ya ilgi göstereceklerine inanıyoruz. Şu anda otellerimiz yüzde yüz doluluk oranı ile hizmet vermektedir. Yarı yıl tatili bitmesine rağmen şu anda oteller yine tam kapasite ile çalışmaya devam ediyor. İstanbul’dan Ankara’dan çok kolay ulaşan vatandaşlarımız Kartalkaya’daki otelleri tercih ediyor. Bazen yoğun kar yağışı sebebiyle yollar kapansa bile kendi imkanlarımızla yolları kaçıyoruz. Bize İl Özel İdaresi de çok yardımcı oluyor. Kar lastiği ve zincir takan tatilciler Kartalkaya’ya rahat bir şekilde ulaşabilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aksagaz Çukurova Telefon Numarası İletişim Bilgileri

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?