Kayısı Çekirdeğinin İnsanı Hayrete Düşüren Faydaları

Kayısı Çekirdeğinin İnsanı Hayrete Düşüren Faydaları

Dışı ve içi ayrı ayrı mucizevi özelliklere sahip olan kayısı o kadar etkili bir meyve ki insan öğrenince hayrete düşüyor. Hem besin değeri açısından hem de kansere bile ilaç olması açısından mucizevi bir özelliği bulunan kayısının ve çekirdeğinin faydalarını ele alacağız. Kayısı çekirdeğinin faydaları nelerdir Yumuşak meyve içerisinde sert kabuğun ortasında insan sağlığı için mucize […]

Dışı ve içi ayrı ayrı mucizevi özelliklere sahip olan kayısı o kadar etkili bir meyve ki insan öğrenince hayrete düşüyor. Hem besin değeri açısından hem de kansere bile ilaç olması açısından mucizevi bir özelliği bulunan kayısının ve çekirdeğinin faydalarını ele alacağız.

Kayısı çekirdeğinin faydaları nelerdir

Yumuşak meyve içerisinde sert kabuğun ortasında insan sağlığı için mucize şekilde gizlenmiş kayısı çekirdeğinin faydaları oldukça fazladır. B17 vitamini, fosfor, demir ve potasyum açından zengin özelliğe sahiptir.

Dünya genelinde marka haline gelmiş, Malatya ilimizle özdeşleşmiş kayısı Anadolu’nun değişik bölgelerinde farklı aromalı kokularıyla herkesi kendine hayran bırakan bir meyvedir. Bazılarımız sadece dış kısmındaki yumuşak bölümünü çiğ olarak veya kurutarak değerlendirmeyi düşünürüz. Gün kurusu olarak ün yapmış kayısı kurusu, sağlık açısından inanılmaz özelliklere sahipken, ihmal edilen kayısı çekirdeğinin faydaları ise okuyunca herkesi şaşkına döndürecek mahiyettedir.

Örneğin cildin güzelleşmesi, kolesterol seviyesinin ayarlanması, sindirim sisteminin düzene sokulması, kanser hastalığına iyi gelmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kalp ritminin düzene sokulması ile solunum sisteminin sağlıklı bir şekilde devam etmesine destekleyici etkileri bulunmaktadır.

Kayısı çekirdeği toplandığı ağacın cinsine göre acı ve tatlı olarak adlandırılır. Her ikisi de farklı şifaları özünde barındırdığı için mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir. Normal meyve olarak tüketilen kayısıların içindeki çekirdeklerin kesinlikle atılmaması, kurutulup içinden şifalı kayısı çekirdeğinin çıkartılıp değerlendirilmesi gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Saçların beyazlamasının sebepleri-çözümleri

 

Kayısı çekirdeğinin faydaları

Kayısı çekirdeğinin ne gibi faydaları vardır

Mikropları öldürme etkisi ile antibakteriyel özelliği sayesinde her türlü zararlı mantarları yok etme özelliğine sahiptir.

Kalp sağlığına en az zeytinyağı balık kadar destek sağlar. Mükemmel bir doymamış yağ özelliği ile vücudun ve kalbin kolesterol seviyesinin dengede tutar.

Yüksek tansiyon sorunu olanların da B17 vitamin özelliği sayesinde yüksek tansiyonu düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yüksek tansiyona bağlı diğer hastalıkların da bu sayede azalması amacıyla destekleyici bir gıdadır.

Kalp sağlığına iyi geldiği bilinen kayısı çekirdeği mükemmel bir şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Kayısı çekirdeği solunum yolu hastalıklarına da tedavi amaçlı destekleyici bir yiyecektir.

Bronşit, soğuk algınlığı, amfizem ve astım gibi solunum yoluna bağlı hastalıkların tedavisinde etkili bir yiyecektir.

Kayısı çekirdeği ile kabızlık sorunu hızlı bir şekilde ortadan kalkmaktadır. Çünkü müshil özelliği sayesinde doktorların ilaçlarla tedavi olmak yerine, alternatif tıp sayesinde kayısı çekirdeğinin faydalarından istifade ettikleri bir gerçektir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan kayısı çekirdeği zararlı hücrelerin öldürülmesine ve vücuttan atılmasına katkı sağlar. Bu konuda uluslararası radyasyon ve biyoloji dergisi yaptığı çalışmayı paylaşarak kayısı çekirdeğindeki amigdalin adı verilen bileşik sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağladığını duyurmuştur.

Besin değeri açısından oldukça zengin olan kayısı çekirdeği, besin takviyesine ihtiyaç duyanlara da önemli bir doğal depodur.

İçerisinde B15, B17, E vitamini ile pangamik asit ve çok az miktarda kolesterol ve yağ içermektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aşı Nedir, Aşının Önemi

Günde ne kadar kayısı çekirdeği tüketilmelidir

Uzmanların tavsiyesine göre acı veya tatlı kayısı çekirdeklerinin 13 tane tüketilmesi uygun görülmektedir. Akademik çevrelerin yaptığı araştırmalar sonucunda 7 adet acı kayısı çekirdeği besin zehirlenmelerine sebebiyet vereceği için bünye ve bağışıklık özelliğine göre insanların kendi durumuna uygun ölçü oluşturması tavsiye edilmektedir. Ne çok fazla, ne de çok az kayısı çekirdeği tüketilmelidir.

Kayısı çekirdeği tüketmenin zararları nelerdir

İçerisinde bulunan etken maddeler sebebiyle siyanür zehirlenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak da mide ağrıları, kusma, ateş, bitkinlik hali, uykusuzluk, deride döküntü, baş dönmesi, susuzluk, bilinç kaybı, kasık ve eklemlerde iltihaplanma gibi yan etkileri ortaya çıkabilir. Hatta ve hatta aşırı tüketimi sebebiyle koma hali ve ölüm söz konusu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?