Kelle-Paça Çorbasının Sırrı

Kelle-Paça Çorbasının Sırrı

Bir zamanlar adını duyunca bile herkesin yüzünü ekşittiği kelle paça çorbasının faydalarını bilmeyen kalmadı. Bu işe öncülük eden ise ekranların tanınmış yüzü Profesör Doktor Canan Karatay oldu. Çünkü kanal kanal dolaşarak herkese akıllarının almayacağı farklı şeyler söylüyor. Bunlardan biri de bol bol kelle paça çorbası içmenin çok faydalı olduğu yönündeki açıklamalarıdır. O zaman kelle paça […]

Bir zamanlar adını duyunca bile herkesin yüzünü ekşittiği kelle paça çorbasının faydalarını bilmeyen kalmadı. Bu işe öncülük eden ise ekranların tanınmış yüzü Profesör Doktor Canan Karatay oldu. Çünkü kanal kanal dolaşarak herkese akıllarının almayacağı farklı şeyler söylüyor. Bunlardan biri de bol bol kelle paça çorbası içmenin çok faydalı olduğu yönündeki açıklamalarıdır. O zaman kelle paça çorbası içmenin ne gibi faydaları var hep birlikte biz de dilimiz döndüğünce bilgi vermeye çalışalım.

Çorba yemeklerden önce başlangıç için ideal bir yemektir. Fakat, bahsettiğimiz çorba içeriğinde yüksek miktarda protein, omega 3, kolesterol ve yağ barındırdığı için dikkat edilerek tüketilmelidir. Şifa kaynağı olarak tüketilen bu çorba gelişim döneminde olan çocuklar için de oldukça faydalıdır.

Kelle paça çorbasının faydaları

Hem kolesterol hem de yağ oranı bakımından yüksek değerlere sahip olması sebebiyle kelle paça çorbası içmek herkesin ilk tercihleri arasına girmeye aday gözüküyor. Çünkü işin uzmanı Profesör Doktor Canan Karatay vücut temizliği ihtiyacı olanların kelle paça çorbası içmesi gerektiğini söylüyor. Botoks etkisi yapan ve cildin temizlenmesine katkı sağlayan bu esrarengiz çorbanın gizemi nedir? Hemen söyleyelim!

  • Omega 3 açısından zengin olan kelle paça çorbası hafıza sorunun yaşayanlar için 1 numaralı destekleyici yiyecektir.
  • Yaşlılıkta kas ve eklem ağrılarının artmamasını isteyenler kelle paça çorbasına alışmalı ve eklemlerdeki sıvıların desteklenmesi amacıyla düzenli aralıklarla bu çorbadan içmelidir.
  • Kansızlık problemi olanların aynı şekilde ister kendileri hazırlayarak, isterlerse usta ellerden çıkan kelle paçadan bolca tüketmeleri önerilmektedir.
  • Kolesterolün dengelenmesini isteyenlerin, beraberinde roka, turp, limon ve olmazsa olmaz antibiyotik özelliği taşıyan sarımsakla beraber tüketmesi halinde kolesterol sorunu da yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.
  • Kemik ve kas ağrısı çekenlerin bu çorbaya alışması gerekir. Hele hele kemiklerde kırık ve çıkık sorunu olanların mutlaka kelle paça çorbasının faydalarından istifade etmesi gerekir.
  • Yüksek besin değeri taşıyan bu çorba çocuklar tarafından da mutlaka tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü kemik kas gelişimine destek olmaktadır. Tabii ki abartılmadan kararında içmek şartıyla!
  • İçeriğinde kolajen maddesi taşıyan bu çorba kanser hastalığına adeta savaş açmaktadır. Dolayısıyla çağımızın vebası kabul edilen kansere karşı korunma kalkanı isteyenlerin kelle paça çorbası tüketmesi menfaatleri gereğidir.
  • Pek inandırıcı gelmeyebilir ama yine uzmanlar kilo problemi olanların mutlaka kelle paça çorbasının yararlı bir besin ögesi olduğunu salık vermektedir. Zayıflamak için hiçbir diyetisyen protein içerikli olan et ve türevlerini önermez ancak kelle ya da paça çorbası zayıflama moduna girmek isteyenlere önemli bir destek yiyeceğidir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Penisilinin Bulunuş Hikayesi

Kelle paça çorbası

Kelle paça çorbası içmenin zararları

Az önce zayıflamak isteyenler için faydalı olduğunu söyledik ancak aşırıya kaçıldığı zaman içerdiği yüksek yağ sebebiyle kilo problemi ile yeniden karşı karşıya kalabilirsiniz! Haftada 1-2 kez içildiği takdirde zayıflamaya destek olurken, her gün bir veya iki kase kelle çorbası yemenin zararları kendini gösterecek, zayıflamak yerine kilo problemi ile yüzleşmek zorunda kalınacaktır.

Kolesterol problemi yaşayanların doğal olarak bu çorbadan uzak durması gerekmektedir, çünkü içeriğinde yüksek miktarda kolesterol barındırmaktadır. Aşırı tüketimi vücutta özellikle de kalpte yağlanmaya sebebiyet vereceği için kollarda uyuşma hissi verebilir.

Kelle paça çorbası nasıl içilmelidir yenmelidir

Ne çok sıcak, ne de çok soğuk tüketilmemelidir. İçine biraz sarımsak, biraz sirke ilave edildikten sonra üzerine tercihe göre kırmızı pul biber eklenebilir. Beraberinde minik acı biber turşularından yenilmesi halinde lezzet katlanacaktır. Bu damak tadına alışanlar kelle paça çorbasının faydalarını üzerlerinde hissederken, aşırıya kaçanların da kelle paça çorbasının zararları ile yüzleşmek zorunda kalacağını söylemek zorundayız.

Bir önceki yazımız olan Pratik Tavuk Sote Tarifi başlıklı makalemizde Tavuk Sote İçin Gerekli malzemeler ve Tavuk sote yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?