Keloğlan İle Büyülü Gömlek

Keloğlan İle Büyülü Gömlek

Bir gün keloğlan tellallardan haber almış.  Padişahımızın biricik kızı Balkız hastadır.  Padişah yarından itibaren bütün hekimleri saraya bekliyor.  Ama bu işi çözecek olabilen halktan da yardımlarını bekliyor.  Eğer bu işi halledemecek olanların kellesini uçurucağını iletiyor.  Eğer bu hastalık çözen Balkız ‘la evlenecek.  Duyduk duymadık demeyin, peynir ekmek yemeyin. Keloğlan ve Balkız Keloğlan hemen koşa koşa […]

Bir gün keloğlan tellallardan haber almış.  Padişahımızın biricik kızı Balkız hastadır.  Padişah yarından itibaren bütün hekimleri saraya bekliyor.  Ama bu işi çözecek olabilen halktan da yardımlarını bekliyor.  Eğer bu işi halledemecek olanların kellesini uçurucağını iletiyor.  Eğer bu hastalık çözen Balkız ‘la evlenecek.  Duyduk duymadık demeyin, peynir ekmek yemeyin.

Keloğlan ve Balkız

Keloğlan hemen koşa koşa saraya gitmiş. Hemen Padişah’ ına huzuruna çıkmış.  Padişah ‘a geçmiş olsun dileklerini sunmuş.   Sonra Padişah’ a  ah padişahım ah kızınız Balkız hastalanmış.   Çok üzüldüm çok.  Padişah sert ve gür sesiyle:  Yani ne istiyorsun? demiş.  Keloğlan  ben kızınız Balkız ‘ı iyileştirmek için geldim.  Tamam.  Ne yapacaksan yap  artık.  Keloğlan tamam padişahım.  Hemen Balkız’ ın odasına git.  Keloğlan aman efendim kızınızın hastalığın sebebi nedir söylemeyeceksiniz.  Kızımın hastalığın sebebi  hep  uyumasıdır.  Tamam efendim ben kızınızı iyileştireceğim.

Büyülü Gömlek

Keloğlan hemen ak sakallı dedenin yanına gitmiş.  Olanları tek tek anlatmış.  Ak sakallı dede  sakallarını kaşıyarak.  Sana  görünmez olan bir  gömlek  vereceğim.   Sen bunu  giyeceksin sana bir de Balkız ‘a içirmen için bir rüya iksiri vereceğim.  Sen de bu iksiri Balkız’ a içireceksin demiş. Böylece Balkız’ ın rüyalarını  göreceksin.  Böylece sorun çözülücek.  Keloğlan saraya  dönmüş. Ak sakallı dedenin anlattıklarını  tek tek anlatmış.  Keloğlan iksiri içirmiş. Sonra büyülü gömleği giymiş.  Sonra beklemiş.  Rüya görmemiş Balkız.  Ama bir anda bir adam gelmiş.  Sonra Balkız ‘ı kaldırmış yatağından hemen. Öbür odaya götürmüş.  Kızın oynanmasını  istemiş.  Keloğlan hemen veziri padişahın yanına çağırılmasını istemiş.    Keloğlan vezirin eteğini bağlamış.   Hemen vezir odama gelsin diye bağırmış. Vezir hemen koşarak padişahın yanına gelmiş.   Keloğlan veziri zindana atın demiş.  Padişah  atın zindana demiş.  Veziri zindana atmışlar. Keloğlan ve Balkız  kırk gün kırk gece düğün yapmışlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?