Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Atatürk’ün Partisi olarak kabul edilen Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığını yapan Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Deniz Baykal’ın kaset skandalından sonra CHP’nin başına geçen Kılıçdaroğlu’nun hayatı hakkında merak edilenleri gidermeye çalışıyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı Mütevazi bir kişilik sahibi olan Kılıçdaroğlu 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına memleketi Tunceli’de başladı. Daha sonra Elazığ […]

Atatürk’ün Partisi olarak kabul edilen Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığını yapan Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Deniz Baykal’ın kaset skandalından sonra CHP’nin başına geçen Kılıçdaroğlu’nun hayatı hakkında merak edilenleri gidermeye çalışıyoruz.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı

Mütevazi bir kişilik sahibi olan Kılıçdaroğlu 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına memleketi Tunceli’de başladı. Daha sonra Elazığ ve Van Erciş’te devam etti. Yüksek  öğrenimini ise Ankara’da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde tamamladı. Sol görüşlü bir düşünce yapısına sahip olan Kemal Kılıçdaroğlu üniversite yıllarında Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği’nin başkanlığını yaptı.

Yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra hesap uzmanı olarak Maliye Bakanlığı’nda göreve atıldı. Hesap uzmanlığı görevini 1983 yılına kadar devam ettirdi. Maliye Bakanlığı’nda farklı kademelerde görevlerde bulundu. Bunlar arasında Gelirler Daire Müdürlüğünde daire başkanı ve genel müdür yardımcılıkları yaptı.

Esnafların  bağlı bulunduğu kurum olan Bağkur’a 1991 yılında atandı. Bir yıl sonra Sosyal Sigortalar Kurumunda genel müdür olarak görev aldı. 1994 senesinde Ekonomik Trend dergisi Kemal Kılıçdaroğlu’nu yılın bürokratı seçti.

Kemal Kılıçdaroğlu Kim

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Siyasi Geçmişi

1999 yılında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekliye ayrıldı. Bu ayrılışın gerçek sebebi o dönemin popüler sol partisi Demokratik Sol Parti’den siyasete atılmaktı. Ancak Bülent Ecevit’in milletvekili adayı olarak görmek istememesi sebebiyle SSK Genel Müdürlüğü’nden oldu. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi’nde ders vermeye başlayan Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı olan Deniz Baykal tarafından partiye davet edildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yakın Geleceğin Müjdeli Haberleri

2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 2. Dönem İstanbul Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Partide önemli görevlerde yer aldı. Grup başkanvekilliği yaptı. Özellikle yolsuzluklara karşı mücadele vermesi ile halkın gözünde önemli bir yer edindi.  Hükümete karşı etkin bir şekilde yolsuzluk araştırmaları ile anılan isimlerin başında yer aldı. Özellikle Ankara Büyük Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili dosyalar hazırlayarak yaşanan olumsuzlukları gözler önüne sermek için çok çalıştı. Canlı yayınlarda suç isnat ettiği kişilerle yüz yüze görüşmek istediğini çoğu kez beyan etti. Bazıları ile tartıştı,  bazıları ise bir şekilde bahane bularak Kılıçdaroğlu’nun karşına çıkmaktan çekindiler.

2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Ak Parti adayı Kadir Topbaş’a karşı verdiği mücadeleyi çok az bir oyla kaybetti. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi de önemli bir başarı elde etmiş oldu. Dolayısıyla bu başarıda 2010 yılında yapılan Cumhuriyet Halk Partisi olağan kurultayında genel başkan olarak seçilmesinin yolunu açmış oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bülent Ecevit ve Deniz Baykal dan sonraki son kuşak genel başkanlığını yapan Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetinin Ana muhalefet görevini başarı ile yürütmektedir. Girdiği seçimlerde CHP’yi iktidara taşımak için sürekli çalışan Kılıçdaroğlu, Partisi’nin beklentilerin üzerine çıkaramadı ve hep muhalefette kalmaya devam ediyor.

Bir ara Milliyetçi Hareket Partisi ile ortak çatı adayı çıkarıp Cumhurbaşkanlığı için birlikte hareket etse de yine başarı elde edemedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avrupa Birliği Zırvası
Sevim-Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu Evli mi?

Kılıçdaroğlu 1974 senesinde Selvi hanımla evlenerek 3 çocuk sahibi oldular.

Kılıçdaroğlu’nun ikiz kardeşi Cumhuriyet Halk Partisi’nde politika yapmaya devam etmektedir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Seçim Vaatleri

Kılıçdaroğlu her kesimden insanın sevgisini kazanmış mütevazi bir siyasetçidir. Temsil ettiği Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşıyabilecek yeterli oya ulaşmayı bir türlü başaramamaktadır. Bu sebeple kendi Partisi içindeki muhalifler de değişim yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirmektedir. Yapılan olağan kongrelerde yine Kılıçdaroğlu genel başkanlık için en iyi aday olarak düşünülmektedir.

Son genel seçimlerde özellikle toplumun alt kesiminde yer alan insanlara yönelik seçim beyanları büyük ilgi uyandırmıştır. Asgari ücretin yükseltilmesi konusunda yaptığı propagandalar Hükümet kanadını da etkilemiştir. Dolayısıyla AK Parti hükümeti de Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatlerinden etkilenerek asgari ücreti arttırma yoluna gitmiştir. Recep Tayyip Erdoğan tarafından cehapenin genel müdürü diye, tiye aldığı Kılıçdaroğlu iktidara yürüyerek  müdürlükten terfi edecek mi?

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?