Kendine Güvenmek

Kendine Güvenmek

Kendine güvenmek olumsuz yönde algılanmamalıdır. Kavgada, kopya çekmede, insanları kandırmak için asla ve asla bu gücü kullanmayın. Bazı insanlar gerçekten kendilerine güvendikleri zaman neler yapacaklarını, nasıl başarılı olacaklarını bilirler. Oysa kendine güveni olmayan, hiçbir hedefi olmayan insanlar asla ve asla başarıya ulaşamaz. Sevgili çocuklar, sizler kendinizi asla güçsüz sanmayın. Sizler o kadar güçlüsünüz ki fark onu […]

Kendine güvenmek olumsuz yönde algılanmamalıdır. Kavgada, kopya çekmede, insanları kandırmak için asla ve asla bu gücü kullanmayın. Bazı insanlar gerçekten kendilerine güvendikleri zaman neler yapacaklarını, nasıl başarılı olacaklarını bilirler. Oysa kendine güveni olmayan, hiçbir hedefi olmayan insanlar asla ve asla başarıya ulaşamaz.
Sevgili çocuklar, sizler kendinizi asla güçsüz sanmayın.
Sizler o kadar güçlüsünüz ki fark onu ettiğiniz zaman kendinize güvenmeye devam edeceksiniz. İşte bu gücü öteki insanların faydalarına olan yönde kullanmak için kendine güvenen insanlar olmanız gerekir. Okulu ve dersleri en iyi şekilde başarıp sınıfı geçtiğiniz zaman gücünüzün farkına varacaksınız. Sizlerin yapması gereken şey bu güce inanmak ve bunu hissederek kullanmaya başlamaktır.

Allah’a iman etmenin temelinde kendine güven yatmaktadır. Büyük başarı elde edenlerin, kendine güvenerek ve belli bir plan çerçevesinde çalıştığını ve başardığını herkes bilmelidir. İnsan kendine güvenerek her türlü zorluğun üstesinden gelebilir ve her türlü işi başarıyla sonlandırabilir. Mutluluğun zevkini yakalayabilmek için nefretten uzaklaşıp, kendinize özgü güveni geliştirmeye çalışmalısınız.

Her şartta kendinize olan özgüveni yüksek tutarak sevgiden  de uzak durmadan mutlu bir yaşam yakalamak için çalışılmalıdır. Sürekli kendinize olan saygımızı yüksek tutmaya çalışın. Çünkü özsaygıdan ve özgüvenden yoksun olan insanlar yaşadım dese de hiçbir anlamı yoktur. Sürekli iyi duygular içinde olun ve güzel düşünceler geliştirin. Bunu hayatınıza uygulayın. İster kötü olsun, ister iyi olsun, diğer insanların görüşünden fazla etkilenmeyin. Kendi vicdanınızla başbaşa kalarak kendinize özgü düşünce sistemi oluşturun. Kendinize sonsuz güvenin ve özgüvenin bulunduğu yerde kişisel mutluluk vardır. Mutluluğun olduğu yerde de fedakarlık vardır. Fedakarlık ise insanın kendini tanımasıyla sonuçlanır.

Yüreğinizdeki sevgiyi sürekli geliştirin, gerçeği ve doğru davranışı takip edin. Zayıf olduğunuz düşüncesine asla kapılmayın. Özgüvenli sarsılmaz bir çelik gibi olmalısınız. Özgüven dediğimiz, kişinin sağlam, sarsılmaz vicdanıdır. Tek gerçek hakikate olan inancınızı sürekli geliştirmeye çalışın. Hangi yönde inancınız gelişirse ortaya çıkacak sonuç da o yönden olacaktır. Daima iyi insan olmak için kalbinizde sevgiye yer vererek ve kendine güvenmenin onuru ve gururu ile hareket edin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ahlak Doğuştan mı Gelir Sonradan mı Öğrenilir

Bir önceki yazımız olan Maruf’u Kerhi Hazretleri Kıssası başlıklı makalemizde maruf-u kerhi hazretlerinin duası ve Maruf’u Kerhi Hazretleri Kıssası hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?