KESİR KAVRAMI, KESİRLERİN ÖRNEKLERLE ANLATIMI

KESİR KAVRAMI, KESİRLERİN ÖRNEKLERLE ANLATIMI

Kesirler konusu matematiğin en önemli ve en çok üzerinde durulan bölümü arasında yer almaktadır. İlkokul 1. sınıftan itibaren basit bir şekilde çocuklara yarım, tam, çeyrek kavramları verilmeye çalışılır. Aslında kesirler konusuna giriş yapıldığı çocuklara hiç hissettirmeden verilmiş olur. 1. sınıftan itibaren üniversiteye giriş sınavlarında dahil sürekli kesirlerle ilgili problemler sorular hayatımızı meşgul eder. Kesirler konusunun […]

Kesirler konusu matematiğin en önemli ve en çok üzerinde durulan bölümü arasında yer almaktadır. İlkokul 1. sınıftan itibaren basit bir şekilde çocuklara yarım, tam, çeyrek kavramları verilmeye çalışılır. Aslında kesirler konusuna giriş yapıldığı çocuklara hiç hissettirmeden verilmiş olur. 1. sınıftan itibaren üniversiteye giriş sınavlarında dahil sürekli kesirlerle ilgili problemler sorular hayatımızı meşgul eder.

Kesirler konusunun videolu anlatımı

Kesir konusunu örnek göstererek anlatan ders videosunu izleyerek günlük hayatta çok kullandığımız kesirleri hem sayısal ifadelerle hem de elma kesilerek göstermeye çalışılıyor. Böylece bütün nedir, yarım nedir, çeyrek nedir, birim kesir, eş parçalar, pay, payda, kesir çizgisi kavramlarını örneklerle açıklama yapılarak öğretiliyor. Dersi iyi takip eden küçük yaştaki öğrencilerimiz kesirleri kolayca öğrenebilecekler. Dersin devamında bol bol örnek problem çözümleri yapılarak kesir problemleri seviyeye uygun olarak açıklanmıştır. Herhangi bir sayının kaçta kaçı gibi soru çözümleri öğretilmektedir. Kesrin büyük küçük sıralaması hem anlatılıyor hem de örnek alıştırmalarla gösteriliyor.

Kısaca kesir nedir? Birim kesir neye denir? Tam sayılı kesir, bileşik kesir, basit kesir, kesirlerin birbirine çevrilmesi bilinmesi elzemdir. Örneğin bileşik kesri tam sayılı kesre çevrilmesi inanılmaz derecede kolaydır ya da tersine tam sayılı kesirlerin bileşik kesre çevrilmesi bilmeyenler için zor olabilir ama öğrenince hem eğlenceli hem de oldukça basittir. Kesir nedir klasik olarak ders kitaplarında ya da öğretmenler tarafından yapılan tanımlar da şu ifadeler yer alır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dik Temel S Harfinin Öğretimi Nasıl Yapılır?

“Bir bütünün eş parçalara ayırınca bu parçalardan her birine kesir adı verilir.” Kesirler kesir çizgisi ile gösterilir kesir çizgisinin üst tarafına yazılan alt tarafından yazılan payda olarak ifade edilir. Kesir çizgisinin üst tarafındaki eş parçalardan kaç adet ise onu gösterir payda adı verdiğimiz kesir çizgisinin alt tarafında yer alan sembol ise bütünün kaç eş parçaya ayrıldığını ifade eder. Unutulmaması gereken bilgilerden birisi de payda bölünen parçaları ifade ederken pay dediğimiz ifadenin aslında üzerinde durulan en çok bahsedilen sayıyı temsil etmektedir.

Önemli not! Herhangi bir sayı sıfıra bölündüğü zaman tanımsız olarak kabul edilir. Yani bir bütün asla sıfıra bölünemez, parçalanamaz. Dolayısıyla da kesirlerde payda kısmında kesinlikle sıfır yer almaz. Bu bilgiler ışığında sizler de matematik dersindeki kesirler konusunu rahatlıkla öğrenebileceksiniz. Sizler için hazırlanmış olan videolu kesirler konu anlatımı oldukça yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?