Kesirler Konusunun Hikayeleştirerek Anlatılması

Kesirler Konusunun Hikayeleştirerek Anlatılması

Kesirleri eğlenceli bir şekilde öğrenmek isterseniz tam size göre bir ders burada. Gerçekten ders yaptığınızı asla hissetmeden kesirler konusunu öğrenmiş olacaksınız, ve aslında hayatın ne kadar çok alanında kesirlerden faydalandığımızı görünce hem şaşıracak hem de siz de bundan sonra düşünerek hareket edeceksiniz. En iyisi siz konu anlatımlı animasyon filmini izleyin ve ne kadar haklı olduğumuzu […]

Kesirleri eğlenceli bir şekilde öğrenmek isterseniz tam size göre bir ders burada. Gerçekten ders yaptığınızı asla hissetmeden kesirler konusunu öğrenmiş olacaksınız, ve aslında hayatın ne kadar çok alanında kesirlerden faydalandığımızı görünce hem şaşıracak hem de siz de bundan sonra düşünerek hareket edeceksiniz.

En iyisi siz konu anlatımlı animasyon filmini izleyin ve ne kadar haklı olduğumuzu alt tarafa yorum olarak yazın. İyi dersler çocuklar, demek istiyorum ama inanın dersi hiç fark etmeyecek olmanızdan dolayı iyi eğlenceler diliyorum.

Kesirlerin Öyküleştirerek Anlatılması

Hayatın her alanında karşımıza çıkan kesirler küçük yaştan itibaren öğretildiği takdirde gelecekte hem işlem yaparken hem de hayatta sorunları çözerken konuşurken kolayca kavgaya bilmemize yardımcı olur. Ömür boyu unutmamayı sıradışı şeyler akılda kalıyor ve biz bu sürecin tamamında birçok uydurma şeyler ortaya koyacağız. Çocuklarımızı buna hazır olurlarsa daha rahat ederiz. Çocuklarınızı matematikte doldu ama başaramadılar.

Hikaye bir hırsızla başlıyor. Bir hırsız var, hırsız çok zengin bir işadamının evine girer ve orada koleksiyondan picasso’nun en değerli tablolar lan birisini çalar ve koşarken evin tek çocuğu 5. Sınıf öğrencisi ömer’le yüz yüze gelir. O anda telaş çalan hırsız belki bakteri ile birlikte çalışmadı. Yerde sanat olmaz yanlış anlaşılmasın ben hırsız değilim tamam bir daha sohbetin ruhunu koymuş ortaya koymuş. Bu eser ortaya çıkarmış ama bunun insanlara tanıtılması lazım işte ben o 11 üstlendim şimdi şu anda bu meseleyi bütün dünyaya tanrıçam tek amacım sana hatta benim de bir payım olsun der. Buradan yola çıkarak sanatta benim de bir payım olsun der. Hırsız buradan pay kelimesinin sevgiler. O anda telaşlanan Ömer Hayda der. Bu da nereden çıktı. Hayda bu da nereden çıktı. Hayda ve payda ve koştura koştura aşağı iner at katlıdır. Oradan polisi arar hırsızımız üst kata Ömer alt katta. Faydalı bu şekilde yukarıda. Hırsızdan yola çıkarak sana tabii şimdi 38 b 4’te fayda bu da Ömer’den yola çıkarak aklımıza geliyor. çok teşekkür ederiz hocam hocam tekrar merhaba çok heyecanlı bir yerde kalmış. Ömer telefona sarılıp merkezi aramıştı. Sonra emniyet müdürü hemen dedektiflik birimini harekete geçirdi. O birimin en değerlisi olan Biruni bir solukta evin bahçesine geldi ve bu işi moraliniz olmasından şüpheleniliyor. Ordu birden çok hırsız olabilirim diyor şey diyor orada burada bir ağacın arkasına saklandı. Önizleme yapmaya başladı evet biz birim kesri hocamızın bu hikayesiyle yanımıza topluyoruz arkadaşlar orada birini görmektesiniz bu kesir çizgimiz belli temsil ediyor alt tarafta da herhangi bir sayımızda bir kesir çizgisi ama bir olmak şartıyla biz bu kesirleri birim kesir diyeceğiz evdeyim. Mesela şu örnekleri bir bakalım. Örneklerde alt tarafta sayılar görmüyorsunuz ama yukarısı hocam ben birine bakınca iyi görüyorum normal mi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ş sesinin (harfinin) öğretimi nasıl yapılır?

Biruni ağacın arkasına saklandı olayı gözetledi peki sonra ne oldu hocam hırsız sayısının birden fazla olduğunu görünce hemen birimi tekrar aradı. Bu sefer de birimin hem basit adam olan Basri yardım için gelmeye başladı. Basit bir adam ama mütevazı hasta olduğunun farkında ama onun şöyle bir hayat felsefesi var basit bir adamın elinden geleni yapmaya çalışması. Zeki bir adama tembelliğinden iyidir der ve hemen araştırmaya başlarsın delil toplamaya başlar. Oha kanka biz basit kesri Basri ile toplayacağız. Kafasındaki şapka gövdesinde çok basit olmuş hocam evet yukarısı küçük korkunç büyük. Aynen bunun gibi çocuklar kesir çizgimizi tam adamın kafası ile gövdesi arasına yerleştiriyor. Yukarı tarafta gördüğünüz gibi küçücük bir şapka işte burası kesilmesin payı yani küçük alt tarafta da kocaman dev gibi bir gövde. Bu da kesirn paydası yani payı küçük payda büyük olursa biz bu kesirlere basit kesir diyoruz. Bakalım örneğin biz de gördüğünüz gibi yukarıda 25 pay paydadan küçük pay paydadan küçük pay paydadan küçük biz bunlara basit kesiliyor o zaman basit kesir tanımını birlikte verelim payı paydasından küçük olan kesirlere basit kesir denir. Hikayemiz en son basit Basri olayı soruşturuyor. Basri araştırdı çok araştırdı fakat yeni kanıtla keşfedilmedi ve derken eşinden 5. Sınıfa giden oğlum Tom stajyer kendisi bu araştırmaya başladı. Tom ile arkadaşları ne tamsayı kısmı şimdi bir de elimizden bir kısım daha o da bir görüşte gösterdiğimiz kısım bu 1/3 ile gösterdiğimiz Basri ile özdeşleşmiş. Şimdi baktığım zaman bu kesrin bize iki tane parçalar bir tamsayı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  1. SINIF TÜRKÇE HECE BİLGİSİ SINAVI
Kesirler

Bir de basit kesir o da Basri ile özdeşleşti işte bu yapıya biz tam sayılı kesir diyoruz. Tom sanki olayı çözülmeyecek gibi hikaye nasıl devam edecek. Şöyle devam ediyor. Genç enerjik yeni gözlerle bakan Tom harekete geçti ve yere daha yakın olduğundan onların arasındaki karıncaları fark etti. İlginç bir şey tespit etti bir karıncayı gördü ve üzerinde kocaman bir fil vardı. Kocaman bir fili taşıyordu. Bir karınca ve Tom. Boyundan büyük işler yapıyorsun niye böyle yapıyorsun diye sordu. Ona cevap verdi. Bak dedi, sen de yeni hayata başladın. 5’e gidiyorsun ama unutma ki devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerekir. Senin de gelecekti hayatta çok çalışkan gelecektir ve fiil düşmesin diye bir yapıştırıcı aldı. Fili oraya yapıştırdı. Şimdi biz burada bileşik kesiri bunda oturacağız. Hemen tom’um yapıştığı yere bir tane kesir çizgisi çizdik. Kesir çizgisinin üstünde fil altında da karınca yani üst taraf çok büyük. Alt tarafta küçük bir kesin üstü büyük 6 küçük olduğu zaman biz buna bileşik kesir yapacağız. Örneğin pay büyük, karınca vardı onu sordu sen ne yapıyorsun. Ben de alttaki arkadaşıma yardımcı oluyorum dedi. Bu alttaki biraz o zaman burada ki mesajı yapıştırabiliriz. Bunları birbirine yapıştırıyoruz. Burada iki tane bileşik kesir var. Karakterimiz var payı paydasından büyük olan bir de paydasına eşit olan karakter hem büyük hem de eşit olma durumuna biz bileşik kesir diyeceğiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Y HARFİNİN ÖĞRETİMİ NASIL OLMALIDIR?

5/5 bu da bir bileşik kesir ve bileşik kesrin tarifi; payı, paydasından büyük veya eşit olan kesirlerdir. Bu öğrendiğimiz resimleri kodlama bölümü kalıcı hafıza da uzun süre tutmak için. Böylece hikayenin bir bölümü aklımıza gelir gelmez o resim zihnimize canlanacak bir isim de beraber yanımdaki sayılarda otomatik olarak zihnimize gelecektir.

Matematik hikayesi olan resimleri dönüştü. Bir hırsıza karşılaşınca bundan sonra benimde bir payım olsun dedi. Bu da bu da nereden çıktı. Payda ağaçlara baktığım zaman hep artık içine taşınmış olduk. Geniş kalıplı ama küçük şapkalı adam siz bunu gördünüz mü aklımıza ne geldi. Şapka küçük hemen hayalini şuraya bir kesir çizgisi. Payı küçük, paydası büyük olan basit kesir. Basri gidip evet doğru öğrencimiz bugünden itibaren caddeye gördükleri zaman ne zaman kilolu bir öğrenci görürlerse akıllarına basit gelecek. Otomatik olarak basit kesiri hatırlayacaklardır. Belki de Ömer aynaya baktığı zaman hep aklına Basri gelecek. Basri gördük ve hemen orada 5’e giden ton var. Stajyer 5. sınıf talebesi bu sene anımsatıyor. Bu tam sayı hatırlattı. Basit kesrin birleştiği yapıyı tam sayılı kesre geçelim. Bir karınca onu taşıyan bir karınca ve yine iki karınca üst üste.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?