Kesirlerin Toplanması Çıkarılması

Kesirlerin Toplanması Çıkarılması

Eğer paydaları eşit olmayan kesirleri topluyorsak bilmemiz gereken tek şey öncelikle paydaları birbirine eşitlememiz gerekiyor. Kesirlerin Toplanması için  kesirlerde paydaları eşit değilse paydaları eşitleme yaparak toplama işlemi yapmayacağımızı bilmeniz en önemli noktadır. Örnek olarak 1 bölü 12, ile 3 bölü 8 i toplarsak paydalarımız 12, 8 yani farklı rakamlar olduğu için bunları ortak katsayılarla paydaları […]

Eğer paydaları eşit olmayan kesirleri topluyorsak bilmemiz gereken tek şey öncelikle paydaları birbirine eşitlememiz gerekiyor. Kesirlerin Toplanması için  kesirlerde paydaları eşit değilse paydaları eşitleme yaparak toplama işlemi yapmayacağımızı bilmeniz en önemli noktadır. Örnek olarak 1 bölü 12, ile 3 bölü 8 i toplarsak paydalarımız 12, 8 yani farklı rakamlar olduğu için bunları ortak katsayılarla paydaları eşitlememiz gerekiyor, dolayısıyla 12 paydasının altını 2 yazarak 8 paydasının altına 3 yazarak bunları çarptığını zaman ikisinin de paydası 24 olacaktır, ikisinin de paydası 24 olduğu içinde toplama işlemini rahatlıkla devam edebiliriz.

Tam sayılı Kesirlerin Toplanması 

Tam sayılı kesirleri toplama işlemi yapacağımız zaman öncelikle tam olan sayıların toplanması gerekiyor daha sonrada kesirlerin paydaları eşit s sorun olmadan toplayabiliriz paydaları eşit değilse yine paydaları eşitleme yoluna gitmemiz gerektiğini unutmayalım. Örnek olarak 9 artı 2 5 bölü 7 işleminde öncelikle yapmamız gereken tam olan sayıların yazılmasıdır yani 9 artı 2 eşittir 11 bir tane kestiniz olduğu için onu da hiçbir kesirlerde toplama dan direk tam sayının yanına yazabiliriz 7 bölü 9 yazdığımız zaman işlemimiz bitiyor.

Kesirleri Toplama Çıkarma

Paydaları Eşit Olmayan Kesirlerin Çıkarılması

Paydaları eşit olan kesirleri çıkarırken toplama işleminde olduğu gibi fazla bir işlem yapmaya gerek yoktur sadece paylar çıkarılır paydalar aynı ise payda aynen yazılır ve işlemimiz bu şekilde biter ama paydaları eşit olmayan kesirler çıkaracaksın yine toplama işleminde olduğu gibi paydaları eşitleme si gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Paydaları eşit olmayan kesirlerde toplama yaparken ya da çıkarma yaparken faydaları ortak katların en küçüğü ile çarparak paydaları eşitleme ve ondan sonra yapacağımız işlem neyse toplama toplama işlemi yaparız çıkarma çıkarma işlemini yaparız sunucumuzda yazarız.
Tamsayılı Kesirlerin Çıkarılması
Tam sayılı kesirlerde çıkarma işlemi yaparken yine öncelikle eğer sayılar yazı kesirler sadeleştirme bursa sadeleştirme biz gerekirse isterseniz sadeleştirme yapmadan izlemenizi işleminizi yapabilirsiniz yani siz kendiniz duruma göre karar vereceksiniz herhangi bir önce yapılması gereken iş yoktur siz kendiniz ister sadeleştirin isterseniz tam sayılı kesri bileşik kesre çevirme isterseniz doğrudan çıkarma işlemi yapın sonuç değişmeyecektir daha sonra çıkan sonucu da sadeleştirme yapabilirsiniz yada bileşik kesre çevirebilirsiniz yani kesin işler kesin şeyler yoktur.

Arkadaşlar Kesirlerin Toplanması Çıkarılması konusunu iyi öğrenmek için dersleri iyice okulda dinlemek gerekir sonrada bol alıştırma yapmak gerekir ki kalıcı olsun dersleri videolu konu anlatımlarını takip ederek pekiştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  4. SINIF TÜRKÇE ANLAM BİLGİSİ TESTİ

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?