Kilo Yönetimi Nedir Nasıl Yapılır

Kilo Yönetimi Nedir Nasıl Yapılır

Sağlıklı beslenme alışkanlığı küçük yaştan itibaren çocuklara kazandırılmalıdır. Zamanında eğitim verilmezse hızlı kilo artışı ile uğraşarak uzmanlardan kilo yönetimi hakkında bilgi almak zorunda kalıp, gerektiğinde para harcamak zorunda kalınabilir. Düşüncesizce satın alınan abur cuburlar özellikle okul çağındaki çocukların sağlıksız şekilde beslenmelerine başlangıç teşkil edeceğinden ailelerin bilinçli davranarak çocuklarını bu konuda yönlendirmesi gerekmektedir. Bu konuda başarılı ebeveyn sayısı […]

Sağlıklı beslenme alışkanlığı küçük yaştan itibaren çocuklara kazandırılmalıdır. Zamanında eğitim verilmezse hızlı kilo artışı ile uğraşarak uzmanlardan kilo yönetimi hakkında bilgi almak zorunda kalıp, gerektiğinde para harcamak zorunda kalınabilir. Düşüncesizce satın alınan abur cuburlar özellikle okul çağındaki çocukların sağlıksız şekilde beslenmelerine başlangıç teşkil edeceğinden ailelerin bilinçli davranarak çocuklarını bu konuda yönlendirmesi gerekmektedir. Bu konuda başarılı ebeveyn sayısı maalesef çok yetersizdir.

Vucut kitle endeksi ideal olması için yapılan her türlü etkinlik ve dikkat çalışması kilo kontrolüne yönelin kabul edilmektedir. Beslenmede en önemli unsur aslında şişmanlamamak için dikkatli olmaktır. Çünkü iş işten geçip şişmanladığınız zaman kilo vermek oldukça zor bir süreçtir. Bu bakımdan çocukluk, hatta bebeklik döneminden itibaren sağlıklı beslenme hakkında çocuğunuzu bilgilendirmeli, gerektiğinde ailece spor yapma alışkanlığı kazanılmalıdır.

Elbette burada görev anne babalar kadar okul çağında da eğitimcilere düşmektedir. Çünkü çocuklar ebeveynlerinden ziyade öğretmenlerin sözünü dinleyerek onların uyarılarına dikkat etmektedirler.
Çocukların sağlıklı bir şekilde beslenme davranışı kazanabilmesi için küçük yaşlılarda onlara gerekli besinlerin neler olduğunu ne kadar alınması gerektiğini anlayacakları şekilde izah edilmeli ve yanlış beslenme alışkanlığının da önüne geçilmelidir. Çünkü sonraki dönemde kötü beslenme geleneğini değiştirmek oldukça zor bir iştir.

kadınlar için ideal kilo

Günümüzde okullarda ve işyerlerinde mutfak yemeği uygulamasına geçilmesi gündeme gelmeli ve hemen hayata geçirilmelidir. Hazır gıdaların okul ve işyerleri yöneticileri tarafından asla mutfaklarına kabul edilmemesi ve hazırlanan yemeklerin insan sağlığına uygun olup olmadığı göz önüne alınarak ona göre yemek menüsü oluşturulmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mucize Besinler Hangileridir

Bazen düşünmeden yapılan küçük uygulamalar büyük yanlışlar büyük tehlikeler doğurabilmek de bu sebeple kısa sürede kilo vermek isteyenlerin yanlış uygulamaları tamiri mümkün olmayan yollara sürüklenebilir. Sağlıklı yaşam hakkında  yeterli bilginiz yoksa uzmanlar size kilo yönetimi hakkında yardımcı olabilir. Bu sebeple ciddi sorunlarınız varsa bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız mutlaka bu işi meslek haline getirmiş olan diyetisyenlerden yardım almanızı öneririz. Diyetisyen muayene ücretleri de az değil.

Türkiye’de en çok tüketilen yiyecek beyaz ekmek olduğu için bu da aşırı kilo yaptığından bir an önce tam buğdaylı ekmeğe geçmek için yetkililerin de titiz davranarak yetkili mercileri harekete geçirmesi gerekmektedir. Evde hazırlanan yiyeceklerde özellikle zeytinyağlı yemekler yapmak en sağlıklı karar olacaktır. Asla ve asla margarin türü yağlar eve sokulmamalı ve uzak durulmalıdır. Bunun yerine sıvı yağlar tercih edilmelidir. Bol bol sebze meyve yemeli, az da olsa kırmızı et tüketilmeli, balık tüketimi özendirilmeli, tavuk eti ise gerçekten güvenli satılan yerlerden alınarak tüketilmelidir. Geleneksel yemek alışkanlıklarımız olan bakliyatlı gıdalara ağırlık verilmeli, çocuklara fasulye, nohut, mercimek, barbunya, bezelye gibi yiyecekler özendirilmelidir. Mutlaka ve mutlaka yemeklerin yanında salata ya da yer verilmelidir.

Kilo yönetiminin temel prensipleri

  • Uzman tavsiyesi olmadan zayıflama ilaçları alınmamalıdır. Her insanın vücut yapısı farklı olduğu unutulmamalı ona göre uygulanacak diyet uzman tarafından hazırlanmalıdır.
  • Dengeli beslenme prensibi diyetin özünü oluşturmalıdır. Mutlaka 2 litre su içilmeli, sebze-meyve ihtiyacı karşılanmalı; protein, karbonhidrat ve yağlar dengeli alınmalıdır.
  • Olmazsa olmaz spor ihmal edilmemelidir.
  • Öğünleriniz bilinçli, planlı sık ve az olarak tamamlanmalıdır.
  • En büyük yanlışlardan biri olan kısa süre içerisinde fazla kilo verme düşüncesi kafadan silinmelidir. Hızlı verilen kilolar aynı şekilde kısa sürede geri alınacaktır.
  • Bütün bunlara başlamadan önce belli testlerin yaptırılması, eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa spor ve diyet yapılması temel prensipler.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Suni Çim Kansere Davetiye Çıkarıyor

Mutlaka ve mutlaka işi bilen, konusunda uzman insanlardan bilgi ve yardım alınması gerekmektedir. Çünkü bilinçsizce yapılan kilo kontrol çalışmaları ya da uygulamaları insanların iç organlarına zarar verebilir, dahası ömrü boyunca kalorisi kısıtlanmış bir diyet uygulamasına maruz kalabilirsiniz. Kilo yönetimi herkesin kafasına göre yapabileceği sıradan bir uygulama değildir. Bu işi bilen uzman kişilerin mutlaka sizlere yardımcı olması gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet, neden olmasın. İradesi güçlü olan ve bilinçli bireyler kilo yönetimini kendileri kontrol edebilirler,

İdeal kilonun hesaplanması vücut kitle endeksinin ortaya çıkmasıyla belirlenir. Matematiksel bir veri sonucunda vücut kitle endeksi belirlenir. Erkeklerde 20-25, kadınlarda 19-24 değerleri normal kabul edilir.

Kilo kontrolü sağlayamayan kişiler mutlaka uzmanlardan profesyonel destek almalıdır.

Diyetisyenlere müracaat etmelisiniz. Sizin için hazırlanan reçetelere harfiyen riayet etmelisiniz, aksi takdirde aynı soruyu çok sık tekrar edersiniz.

Uzmanlar insana özgü olan hareketler yapılması yönünde telkinlerde bulunuyor. Balıklar yüzer, ceylanlar koşar, insanlar yürür felsefesi benimsenebilir.

https://www.hepinsan.com/ideal-kilo-kactir/ okuyunuz.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?