Kimler Üstün Zekalılar Öğretmeni Olur Maaşı Ne Kadar

Kimler Üstün Zekalılar Öğretmeni Olur Maaşı Ne Kadar

Diğer eğitimcilerden farklı olarak görev yaptığı eğitim kurumunda, zeka bakımından diğer çocuklara göre üstün durumda olanlara, her türlü beceri, bilgi ve tutumları kazandıran eğitimciye üstün zekalılar öğretmeni denir. Aslında eğitim veren kişi üstün zekalı anlamında değerlendirilmemelidir, sadece bu mesleği seçmiş olan eğitimciye bu ünvan verilmektedir. İşin gerçeklerine inecek olursak, üstün zekalılar öğretmenliği bölümünü okuyanların inim […]

Diğer eğitimcilerden farklı olarak görev yaptığı eğitim kurumunda, zeka bakımından diğer çocuklara göre üstün durumda olanlara, her türlü beceri, bilgi ve tutumları kazandıran eğitimciye üstün zekalılar öğretmeni denir.

Aslında eğitim veren kişi üstün zekalı anlamında değerlendirilmemelidir, sadece bu mesleği seçmiş olan eğitimciye bu ünvan verilmektedir. İşin gerçeklerine inecek olursak, üstün zekalılar öğretmenliği bölümünü okuyanların inim inim inlediklerini söylemek zorundayız.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu bölümden mezun olan öğretmen adaylarının kolay kolay devlette iş bulma imkanı yakalayamadıklarını öğreniyoruz. Tavsiye eden insan sayısı çok az. Devlette üstün zekalılar öğretmenliği kadrosu henüz açılmış gibi görünüyor. Yakın gelecekte bu bölüm mezunlarının değerlendirileceğini umut ediyoruz. Bu bölümü okumak isteyen gençlerin devlet üniversitelerinden ziyade özel vakıf üniversitelerinde okumak zorunluluğu da cabası.

Günden güne kan kaybeden bölümler arasında gösterilmektedir. Bölümden mezun olan gençler mecburen özel eğitim kurumlarında çalışmak zorunda kalıyorlar. Adına bakarak tercih yapan gençlerin çoğu hayal kırıklığı ile karşılaşıyor. Çünkü beklentilerine karşılık alamayınca ister istemez üzülüyorlar. Özel kolejlerde öğretmenlere verilen maaş malum. Asgari ücretin hemen üzerinde.

Dört beş yıl emek vererek, para harcayarak özel vakıf üniversitesinde eğitim gören biri mezun olduktan sonra bunun karşılığını alamıyorsa, ister istemez hayıflanacaktır.

Siz de bu durumları göz önüne alarak üstün zekalılar öğretmenliği bölümünü tercih edin ya da başka bir alana yönelin. Devlete sınıf öğretmeni olarak atanma şansı verilse de bu da bu bölümü okumanın anlamsızlığının bir göstergesi olarak düşünülmelidir. Eğer sınıf öğretmeni olarak atanacaksa neden bu bölümde zaman harcanmaktadır?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar

Üstün zekalılar öğretmeni nerede çalışır

Yukarıdaki bölümde açıkladığımız gibi kamu ataması henüz düşünülmüyor. Sınıf öğretmeni olarak atanmak için başvuru hakkı bulunuyor ama bu da oldukça zor gibi görünüyor. Tek çözüm kolejlerin marka öğretmeni, marka dersleri gibi görünerek size iş teklif etmelerini beklemek kalıyor. Yani mantar gibi türeyen özel eğitim kurumlarında çalışma hakkı verilmektedir ancak yeterli maaş verildiğini duymadık.

Üstün zekalılar öğretmeni nasıl olunur

Özel vakıf üniversitelerinin eğitim fakültelerine bağlı olan üstün zekalılar öğretmenliği bölümünü başarıyla bitirmek yeterlidir. Sonrasında, devlet öğretmenlik kadrolarında şans verilmeyen bu bölüm mezunları kolejlerde kendilerine fırsat verilmesini bekleyecektir.

Üstün zekalılar öğretmeni maaşı ne kadar

Tek yol özel öğretim kurumlarının sağladığı maaş gibi düşünülmelidir. Devlete atanmak için büyük çaba gerekiyor. Eğer kamuda istihdam olanağı yakalayabilirsiniz yan ödemeler, ek ders ile birlikte üstün zekalılar öğretmeni maaşı Asgari ücretin 3 katından fazla gelir demektir.

Özel öğretim kurumlarında üstün zekalılar öğretmeni olarak istihdam olanağı yakalayanların da kamudakinin yarısı kadar maaş alacağını varsayabiliriz.

Tekrar bu bölümü tam olarak bilmeyen, seçmek, okumak, Türk çocuklarına hizmet etme düşüncesiyle hareket eden gençlere hatırlatmak istiyoruz; bölümde okuyan mezun olanların sürekli memnuniyetsizliklerini paylaştıklarını okuduk. Kesinlikle bu bilgiler ışığında hareket etmeleri gerektiğini bildirmek görevimizdir.

Üstün zekalılar öğretmenliği iş olanakları

Bölüm mezunları istedikleri gibi iş bulamayınca bir sorun teşkil etmektedir. Kolejlerde çalışmak zorunda olan bölüm mezunları ağır yükler altında hizmet verdiklerini dile getiriyor. Haftanın 6 günü çalışmak zorunda kalmak, hem çalıştığı okulun idaresini memnun etmek, hem de üstün zekalı çocukların velilerini memnun etmek herkesin harcı değildir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünyayı Kasıp Kavuran Ateş; Coronavirüs (Covid-19)

Bu bölümü okumaya başlamadan bu bilgiler ile hareket etmekte yarar vardır. Tavsiye eden bölüm mezunu ya da öğrencisi görmedik, duymadık. Hepsi inim inim inlemekte ve şikayetlerini, isteksizliklerini, pişmanlıklarını dile getirmektedir. İlk bakışta cazibesine kapılıp üstün zekalılar öğretmenliği okumak isteyenlere bu satırların önemli bir bilgi olması gerektiğini söylemeye gerek var mı?

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?