Kimlerin Kredi Başvurusu Kabul Edilmez?

Kimlerin Kredi Başvurusu Kabul Edilmez?

Neden Bana Kredi Vermiyorlar? Ekonomik koşullar sebebiyle bankalardan kredi talebinde bulunan tüketicilerin çoğu, neden bana kredi vermiyorlar, neden kredi alamıyorum diye dert yanmaktadır. Oysa her bireyin yasalar önünde eşit olduğunu herkes bilir. Ancak eğer bankalar size kredi vermiyorsa mutlaka sizin düşünemediğiniz bir sebebi vardır. Kredi almak için belli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bir konut almak için, […]

Neden Bana Kredi Vermiyorlar?

Ekonomik koşullar sebebiyle bankalardan kredi talebinde bulunan tüketicilerin çoğu, neden bana kredi vermiyorlar, neden kredi alamıyorum diye dert yanmaktadır. Oysa her bireyin yasalar önünde eşit olduğunu herkes bilir. Ancak eğer bankalar size kredi vermiyorsa mutlaka sizin düşünemediğiniz bir sebebi vardır.

Kredi almak için belli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bir konut almak için, taşıt almak için veya tatile çıkmak için ihtiyaç belirdiğinde kredi almanız gerekir. Kredi almak için de bankalara müracaat edilir. Bankalar krediye uygunluğu olan her vatandaşa kredi vermekle mükelleftir. Çünkü bankaların çalışma sistemi budur. Vatandaşların parasını toplar. Bunun karşılığında belli kar dediğiniz faiz verir. Ancak bu faizlerin ödenmesi için de bu emaneten aldığı paraların başka ihtiyaç sahibi insanlara yine faiz karşılığında borç verir. Elbette arada denge oluşturması gerekir. Yani başkasından daha ucuza aldığı bir ürünü bir başkasına biraz kastederek satması gerekir. Bu ürün de nakit, yani paradır.

Bankalar kime kredi verir?

Bankalar herkese kriterleri yerine getirildiği takdirde kredi vermek ister. Elbette neden kredi alamıyorum diye serzenişte bulunanların bir eksiği vardır. Bunları bilmekte fayda var. Yoksa bankalar riskli pozisyonu olan birisine borç para verirse geri dönmeyeceğini düşünür.

Böylece zarar eder, borçlu peşinde koşturmamak için peşinen ince eleyip sık dokurlar.

Kredi alamama sebepleri nelerdir

İster kredi kartı başvurusu olsun, isterseniz herhangi bir ihtiyaç için konut kredisi, taşıt kredisi veya tüketici kredisi için başvuru yapın, bu başvurularınız finans kurumları tarafından reddediliyorsa kredi alamama sebepleri üzerinde kafa yormak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnşaat Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Bankalar size borç vermiyorsa kesinlikle keyfi bir uygulama değildir. Bu sizin bir eksikliğimiz anlamına gelmektedir. Bunu kendiniz bulamıyorsanız biz size birkaç örnek verelim. Bunlardan bazıları bu sebepler arasında yer alabilir.

Kredi alamama sebepleri şunlardır;

  • Bankacılık geçmişi çok iyi olmayanlar, yasal veya idari takip sonucunda kara listeye düşmüş olabilir. Bu çerçevede kredi siciliniz kötü olabilir.
  • Kredi başvurusu yapan bir kişinin kredi kayıt bürosu verilerinde hiçbir referansı olmayabilir. Yani çalıştığı kurumda 6 ayı geçkin bir süre işe ara vermiş olabilir. Böyle olunca bankalar sizin kredi referansınızı göremeyebilir.
  • Bankalara kredi başvurusunda bulunan bir tüketici geçmiş dönemlerde herhangi bir arkadaşına kefir olmuş olabilir. Ve bu kefalet sonucunda borçlu olan kişi borcunu tam ödemez. Bu sebeple sizler de takip altına alırsınız. Banka size bu nedenle kredi vermeyebilir.
  • Kredi talebinde bulunan bir tüketici son bir yıllık dönem içerisinde gerek çektiği herhangi bir kredinin geri ödemesinde, gerek kullandığı kredi kartının borcunu düzenli bir şekilde geri ödemede düzensizlik olabilir. Bu sebeplerden dolayı bankalar size olumlu yanıt vermeyebilir.
  • Daha önce çektiğiniz, başka bankadan aldığınız herhangi bir krediniz varsa bu kredilerde ödeme sıkıntısı çekiyorsanız banka sizin kredi başvurusunu reddedebilir.
  • Hiç bir problemim yok. Ancak bankadan kredi talep ettiğiniz halde reddediliyorsa bu sizin talep ettiğiniz kredi miktarı ile aylık geliriniz arasında büyük fark olduğunu da gösterebilir. Bu sebeple de kredi başvurunuz kabul edilmeyebilir.
  • Gelir belgenizi gösteremediyseniz, resmi olarak bunu belgeleyemediyseniz kredi başvurunuz reddedilmiş olabilir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Prefabrik Konutlar Revaçta
kredi çekme kriterleri

Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız olumsuzluklar nedeniyle Kredi başvurunuz kabul edilmeyebilir. Yukarıdaki bütün olumsuzlukları düzenlediğinizden emin olduktan sonra neden kredi alamıyorum bana kredi çıkmıyor diye yakınacağınızı düşünmüyoruz.

Kredi çekmek için en önemlisi gelir belgesi sahibi olmanız gerekir. Sonra ödemeleriniz düzenli olması en önemli kriterler arasındadır. Sonrası sırasıyla kendiliğinden düzelecektir. Bütün bunların hepsini yerine getirdiğiniz halde kredi çıkmıyorsa bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?