Kimya Teknolojisi-Teknikeri Hakkında Bilgi

Kimya Teknolojisi-Teknikeri Hakkında Bilgi

Kimya teknikeri yetiştiren program piyasanın ihtiyaç duyduğu, kimya sektöründe iştigal edecek kalifiye eleman yetiştirmek için açılmıştır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler kimya teknikeri olarak ünvan kazanırlar. Kimya teknikeri kime denir ne iş yapar Kimya mühendisi ya da kimyagere yardım etmek temel görevleri arasında olan kimya teknikeri, teknolojik açıdan zenginleştirilmiş laboratuvarlarda çalışır. Genelde kimyasal madde üretimi […]

Kimya teknikeri yetiştiren program piyasanın ihtiyaç duyduğu, kimya sektöründe iştigal edecek kalifiye eleman yetiştirmek için açılmıştır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler kimya teknikeri olarak ünvan kazanırlar.

Kimya teknikeri kime denir ne iş yapar

Kimya mühendisi ya da kimyagere yardım etmek temel görevleri arasında olan kimya teknikeri, teknolojik açıdan zenginleştirilmiş laboratuvarlarda çalışır. Genelde kimyasal madde üretimi yapan firmaların laboratuvarlarında kendine görev ve sorumluluk verip denetleyen kimyager ve kimya mühendislerinin uyguladığı plan program çerçevesinde gerekli işlemleri yapan kişidir.

Kimya teknikeri ne iş yapar

Kimya teknikerinin görevleri nelerdir

Hazırlanmış olan program dahilinde ekipmanların devreye sokulması ve işletilmesi temel görevidir. Elde ettiği analiz sonuçlarını ürün kalitesi ile karşılaştırarak standartlara uygun olarak hazırlanmasını sağlar. Eğer ürün standart dışında ise yetkililere durumu bildirir, gerekli önlemler alınır. Genelde kimya mühendisine yardımcı olarak çalışır. Kendine verilen görevleri harfiyen yerine getirir.

Kimya teknikeri hangi alet ve malzemeleri kullanır

Oldukça fazla araç gereç alet ve malzeme kullanan kalifiye eleman, laboratuvar ortamında ihtiyaç duyulan bütün araç gereç ve malzemeleri kullanır. Bunlar, porselen ve cam malzemeler olarak öne çıkar.

Laboratuvar ortamında santigrat derece, baget, soğutucu, erlen, beher, huni, pipet, deney tüpü, balon joje, porselen fincan, havan, kapsül.

Kullandığı cihazlar ise şunlardır; elektronik terazi, pH metre, viskozimetre, fotometre, spektrofotometre, santrifüj, etüv, refraktometre.

Diğer araç gereçler ise, saf su, tuz çeşitleri, baz çeşitleri, asit çeşitleri, kimyasal numuneler.

Kimya teknikeri

Kimya teknikeri nasıl olmalıdır

  • Öncelikle kimyasal maddelere karşı alerjik sorunu olmamalıdır.
  • Konuşma, işitme, koku alma ve görme engeli olmamalıdır.
  • Sorun çözmede hızlı ve başarılı olmalıdır.
  • Kendine verilen yönergeleri eksiksiz tamamlamalıdır.
  • Dikkatli, tedbirli ve sabırlı olmalıdır.
  • Fen bilimlerine ilgi duymalı, bilhassa kimya alanında başarılı olmalıdır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eczacı Kimdir Ne İş Yapar Kazancı

Kimya teknikerinin çalışma şartları ve ortamı

Eğitim kurumundan mezun olduktan sonra iş hayatına atılan kimya teknikerleri genelde atölye, fabrika ve laboratuvar ortamında çalışır. Dolayısıyla kokulu, gürültülü, tozlu ve tehlikeli maddeler arasında mesaisini harcar. Eğer dikkatli davranılmazsa zehirlenme, yanma, patlama tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir.

Çalıştığı işletme-kurum yerine göre mesai yapmasını isteyebilir. Uzun sürekli ayakta kalma durumu söz konusu olabilir.

Nasıl kimya teknikeri korunur

Ortaöğretim bittikten sonra üniversitelere geçiş için yapılan sınavda alınan TYT puanı ile giriş yapıp okunur. Meslek yüksek okullarında bulunan kimya teknolojisi ya da kimya bölümünde 2 yıl eğitim almak şarttır. Mezun olanlar yukarıda bahsettiğimiz görevleri ifa etmek için iş aramaya başlar.

Kimya teknolojisi taban puanları

Devlet ve özel üniversitelerde okutulan bu programda yerleşmek için en az 173 TYT puanı almak şart. Bu puan 2019 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne tercih yapıp giren, kayıt yaptıran öğrenciye aittir. Duruma göre sonraki yıllarda puan yükselir ya da düşebilir.

Kimya teknikeri iş imkanları

Yetişmiş ara eleman ihtiyacı olan sanayi kuruluşlarında iş imkanı yüksektir. Bu meslekte kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın eşit sayıda istihdam olanağı sağlanmaktadır. Endüstri işletmelerinde çalışma imkanı yakalayan kimya teknolojisi bölümü mezunları için en uygun sektörler şunlardır; cam, çimento, lastik ve kauçuk, kağıt, şeker, boya, gıda, gübre, toprak, ilaç, kozmetik ve temizlik, enerji, petrol, metal, deri, tersane, inşaat, maden, sağlık, tekstil, petrokimya.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Kimya teknikeri maaşı ne kadar

Bazı programlar 2 yıllık olmasına karşın kazancı oldukça güzel olabiliyor. Çok kazandıran sağlam meslekler arasında yer alan kimya teknolojisi bölümü diğer mesleklere nazaran geliri güzel olan bir alandır.

Hem devlette hem de özel sektörde iş bulma durumu mevcuttur. Kamu sektöründe istihdam imkanı bulan kimya teknikeri maaşı oldukça dolgundur. Yani asgari ücret baz alındığı takdirde 3 katına yakın bir kazanç söz konusudur.

Özel sektör mecburiyeti söz konusu ise ki genelde başlangıç ve zaruriyet bunu gerektiriyor, performansa dayalı maaş alınmaktadır. Yerine göre 5000, yerine göre 10 bini bulan bir kazanç durumu söz konusu olabilir.

Meslekte ilerleme durumu

Çalıştığı işyerinde ya da akademik anlamda ilerleme şansı mevcuttur. İş yerinde şef, müdür yardımcısı, müdür gibi unvanlarla yola devam edilebilir. Akademik olarak ilerlemeyi düşünenler ise ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı neticesinde başarılı olmaları halinde çevre mühendisliği, biyokimya, kimya mühendisliği ve kimya bölümünde 2 yıl daha eğitim görerek lisans düzeyinde diplomaya sahip olunur.

Sonuç olarak sizlere söyleyebileceğimiz, kimya teknolojisi bölümü geniş kapsamlı bir iş imkânına yönelik bir programdır. İş bulma imkanı oldukça fazladır ancak mezun olunan okul yani diploma tecrübe işe yatkınlık, yabancı dil gibi artı referanslar iş bulma şansını artıracaktır.

En son olarak ekleyebileceğiniz ise, özellikle gelişmekte olan şehirlerimizde yeni açılan sanayi kuruluşları kimya teknikeri ihtiyacını karşılamak için yetişmiş ara insan gücüne ihtiyaç duymaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Muğla Evde Ek İş İmkanları

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?