Kırmızı Et Tüketmek Zararlı mıdır?

Kırmızı Et Tüketmek Zararlı mıdır?

Son dönemlerin en sık yapılan tartışmalarından biri kırmızı et yemekle ilgili. Dar gelirli insanlar bu besin ögesini satın almakta zorlanırken beslenme ile sorun yaşayanlar ise işin başka boyutunu irdeliyor. Kırmızı et tüketimi zararlı mıdır, faydalı mıdır, şeklinde tartışmalar hız kesmeden devam etmektedir. Her besinin faydaları da zararları da olduğu bilinmelidir. Kırmızı et de yararlı olmakla […]

Son dönemlerin en sık yapılan tartışmalarından biri kırmızı et yemekle ilgili. Dar gelirli insanlar bu besin ögesini satın almakta zorlanırken beslenme ile sorun yaşayanlar ise işin başka boyutunu irdeliyor. Kırmızı et tüketimi zararlı mıdır, faydalı mıdır, şeklinde tartışmalar hız kesmeden devam etmektedir.

Her besinin faydaları da zararları da olduğu bilinmelidir. Kırmızı et de yararlı olmakla birlikte eğer fazla tüketilirse zararları da vardır. Etin en önemli özellikleri arasında yer alan kan yapma ve kansızlığı önleme sebebiyle faydalıdır. İnsan vücudunun güçlü ve canlı tutar. Zihinsel gelişime katkı sağlar. Şişmanlığı da önler. Yeteri kadar tüketmeyen insanlarda B6 ve B12 vitaminleri ile demir eksikliği gözlemlenir. Beslenmede prensip neydi? Her gıdadan yenmeli ama vücudun ihtiyacı oranında tüketilmelidir.

Kırmızı et doymuş yağ asitleri ve kolesterol bakımından çok zengin olduğu için de fazla tüketmek zararlıdır. Bilhassa karaciğer olarak tüketildiği zaman A vitamini, D vitamini ile bakır ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Kırmızı etin aşırı tüketilmesi halinde kolesterolün yükselmesine, kalp ve damar hastalıklarının artmasına, aşırı kilo almaya, bağırsak hastalıklarına sebebiyet verebilir. Sindirimi zor bir besin olması sebebiyle aşırı tüketimi halinde midede şişkinlik ve hazımsızlık yapabilir. Buna bağlı olarak da tüketimin daha dikkatli ve dengeli yapılması gerekmektedir.

Döner

Kırmızı et tüketimini daha az yapması gerekenler bilhassa romatizma, tansiyon, nefrit gibi hastalık sahibi olanların yememeleri ya da çok az tüketmeleri gerekir. Çünkü normalden fazla albümin bulunduğu saptanan insanların kırmızı etten uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca tansiyon, diyabet, kalp hastaları ile yaşlı insanların kırmızı et tüketimine hassasiyet göstermeleri gerekir.Kırmızı etin nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda kısaca açıklama yapmak gerekirse, işlenmiş kırmızı etlerden uzak durulmalıdır. Özellikle fast food türü yiyeceklerle kesinlikle yenilmemesi gerekir. Balık tavuk öcelikli olmalı illa da yenilecekse kebap ve ızgara şeklinde ateşte bire bir temas ettirerek tüketmek fazla tavsiye edilmemektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Saçların beyazlamasının sebepleri-çözümleri

İdeal kırmızı et tüketimi için haftada 3 kez yüzer gramlık porsiyon olarak tüketilmesi insan sağlığı açısından normal olarak kabul edilmektedir. Bu değerli besini tüketirken tencerede pişirmeli, yemeklerin arasına serpiştirilmiş ve yağsız taraflarından yenilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?