Kırmızı Et Yerine İstiridye Mantarı

Kırmızı Et Yerine İstiridye Mantarı

Kültür mantarı yetiştiriciliği herkes tarafından çok iyi bilinirken son zamanlarda çok değerli olan istiridye mantarı üreterek para kazanma fikri hobi amaçlı kişilere mantıklı gelebilir. Çünkü kırmızı et değerindeki bu mantarı üreterek em çok para kazanabilirsiniz hem de insanların sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ülkemizde kavak veya kayın mantarı olarak da bilinen istiridye mantarı tüketimi Avrupa Birliği […]

Kültür mantarı yetiştiriciliği herkes tarafından çok iyi bilinirken son zamanlarda çok değerli olan istiridye mantarı üreterek para kazanma fikri hobi amaçlı kişilere mantıklı gelebilir. Çünkü kırmızı et değerindeki bu mantarı üreterek em çok para kazanabilirsiniz hem de insanların sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ülkemizde kavak veya kayın mantarı olarak da bilinen istiridye mantarı tüketimi Avrupa Birliği ülkelerine göre ülkemizde çok düşüktür. Kültür mantarının tavuk eti değerinde olarak nitelendirilir. Buna mukabil istiridye mantarının kırmızı et ile eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz. Hatta ve hatta bu mantar kırmızı etten bile daha fazla besin ögelerine sahip olduğu söylenmektedir.

Sizler de emekli iseniz ya da müsait zaman aralıklarına sahipseniz veya ek gelir elde etmek için bu değerli besin bölgesini üreterek ek kazanç bulabilirsiniz. Çok fazla emek ve çaba gerektirmeyen ve çok fazla verim alınabilen istiridye mantarı üreterek para kazanmak sizlere büyük bir ferahlık sağlayabilir.

istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak

Yağ oranı sıfıra yakın olan bu mantar türü, protein değeri de kırmızı ete neredeyse eşdeğerdir. Kasapların yanına yaklaşamayanlar, kırmızı eti satın almakta zorlananlar için oldukça büyük bir avantaj sağlayan bu mantar sizin için 1 taşla 2 kuş manasına gelebilir. Eğer uygun yeriniz ve bolca zamanınız varsa hem para kazanırsınız hem zamanınızı değerlendirirsiniz hem de sağlıklı beslenme amaçlı olarak çevrenizdeki insanlara katkı sağlarsınız.

Topraklarının poşetlere doldurularak uygun ortamlarda bekletilmesi sonucunda kolayca üretimi yapılan istiridye mantarı bildiğimiz kültür mantarlarından farklı bir şekilde üretilmektedir. Size bu konuda bilgi verecek ve evde ya da çadır ortamında kazanç imkanı tanıyacak firmalar olduğunu da hatırlatalım.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üniversite Öğrencileri İçin Ek Gelir Fırsatları

İstiridye mantarı nasıl üretilir?

Öncelikle üretimde kullanılacak olan kompostun hazırlanması gerekir. Bunun için uygun bir ortam hazırlanmalı doğal ortama benzer bir şekilde temiz ve hızlı bir gübre elde edilmelidir. Bu sistemde yer solucanları ve bakteri kültürlerinin kullanımı da uygun olabilir. Bakteri kültürü nem ve ısı şartlarında hızlı bir şekilde kompost edilerek mantar üretimine uygun hale getirilmelidir. Daha sonra kompostun fermantasyon aşaması, misel ekimi ve mantarın miterlemesine zarar veren zararlıların pastörize işlemi yapılmalıdır. Daha sonra pastörize odasında uygun ortamda 60 santigrat derecede 12 saat bekletilmeli ya da 70 santigrat derecede 4 ile 6 saat kadar bekletilmesi gerekir. Sonrasında pastörizasyon işlemi bittikten sonra yüksek basınçlı buhar sterilizasyonu sterilizasyonu uygulanmalıdır. Bu amaçla cam ya da plastik torbalarda hazırlanan kompostlar bir buçuk saat 120 santigrat derecelik yüksek basınç ile uygun sıcaklıkta sterilize edilmelidir.

Misel ekimi ve ön gelişme devresinde kasa, ranza veya plastik torbalara doldurulan misel direkt olarak yetiştirme odalarına veya misel geliştirme odalarına güzelce yerleştirilmelidir. Yetiştirme evresinde örtü toprağı olarak adlandırılan toprak su tutma kapasitesine göre biraz yüksek olması gerekir. Bu sebeple kullanılabilecek en ideal toprak tor veya turbo adı verilen topraktır. Toprağın içine bir miktar PH değeri yedi buçuk civarında olan kireç ilave edilmesi büyük avantaj sağlar. Bu şekilde üretimi yapılan istiridye mantarı yetiştiriciliği ile para kazanma fırsatı herkes için vardır. Uygun şartlarda en iyi üretimi yaparak ek iş fırsatı yaratabilirsiniz. Cesur olanlar az bir sermaye ile çok fazla kişiye yetecek kavak istiridye mantarı yetiştiriciliği ile kazanç kapısını sonuna kadar açar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gıda Teknolojisi Bölümü Okunur mu?

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?