Kişiler Arası İletişim

Kişiler Arası İletişim

Karşılıklı olarak kişiler arası iletişimde bulunan insanlar farklı semboller veya bilgiler yardımıyla birbirlerini tanımak için veya yardımlaşmak için iletişimde bulunurlar. Bu konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalara bakarak yapılan yorumlarda genel olarak insanlar arası iletişim çok daha sınırlı bir biçimde ifade edildiği dikkatimizi çekmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda kişiler arasında meydana gelen bütün iletişimleri aslında kimse […]

Karşılıklı olarak kişiler arası iletişimde bulunan insanlar farklı semboller veya bilgiler yardımıyla birbirlerini tanımak için veya yardımlaşmak için iletişimde bulunurlar. Bu konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalara bakarak yapılan yorumlarda genel olarak insanlar arası iletişim çok daha sınırlı bir biçimde ifade edildiği dikkatimizi çekmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda kişiler arasında meydana gelen bütün iletişimleri aslında kimse iletişim olarak kabul etme eğiliminde değildir, çünkü bu alanda çok farklı düşünceler, farklı tanımlamalar olduğundan kavram karışıklığı meydana gelmektedir.

Kişiler arası iletişim ile ilgili yayınlarda sosyal iletişim sosyal etkileşim veya kişiler arası terimlerin bile bazen anlamdaşları kullanıldığı dikkatinizi çekmektedir. İletişim denildiği zaman çoğumuzun öğrendiği bir göndericiden karşıdaki alıcıya mesaj iletilmesi olayı olarak düşünülür, ancak bu şekilde tüm algılama yani bir insanın herhangi bir nesneyi görmesi bile iletişim olarak kabul edilebilir.

insanlar arası iletişim

Sosyal iletişim nedir

Eğer hem gönderici hem de alıcı kabul ettiğimiz nesneler farklı bir şekilde, örneğin bir insan ise bu iletişim sosyal iletişim adı verilebilir bu şekilde gönderici ve alıcı arasındaki ulusan mekan zaman birlikteliği olmasa da çok önemli değildir. Yani bir kalabalık karşısında konuşan seneler önce yaşayan ünlü bir insanın meydana getirdiği eserlerini hala insanların okumaya devam etmesi sosyal bir iletişim olarak kabul edilebilir. Söylenmek istenen alıcı, gönderici arasında oluşan mekan her zaman birlikteliğini meydana gelmesi durumunda oluşan iletişim biçimi sosyal etkileşimden kaynaklanır. Sosyal etkileşim canlandırılan davranış biçimi de aslında kişiler arası iletişim dediğiniz kavramı ortaya çıkarmaktadır.
Kişiler arası iletişiminde farklı kriterlerin olduğu tespit edilmiştir. Bunlar kişiler arası iletişimde bulunanların belli bir mesafede yani yüz yüze bulunmaları gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kitap Okuma Hızınızı Arttırın

İletişim nasıl gerçekleşir

İletişim gerçekleşirken iletişimde bulunanların tek taraflı değil, karşılıklı olarak mesaj alışverişi gerçekleşmesi gerekir.
İletişim esnasında mesajların hem sözlü olarak hem de sözsüz olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Her iki mesaj iletişimde de iletişim eğer yazılı ise bu kişiler arası iletişim olarak ya da doğrusu kişiler arası iletişim olarak kabul edilmesi mümkün değildir.
Bu konuda uzmanların vardığı ortak nokta, fertler arası iletişimin aslı psikolojik bir bilgi alışverişi olduğu konusunda yapılan bütün tanımları büyük bölümünde insanlar arası iletişime girenlerin her defasında kendileri adına iletişim kurmaları ön şart olarak kabul edilir. Eğer bazı rollere girerek kültürel ve sosyal kalıplar içinde iletişim sürdürürlerse bu kişisel veya bireyler arası iletişim tanımına uymaz. İşte bu sebeple bir iletişimin kişiler arası iletişim olarak kabul edilmesi kolay tespit edilecek bir durum değildir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?