Kitap Okuma Hızınızı Arttırın

Kitap Okuma Hızınızı Arttırın

O kadar çok kitap yazılmakta ve o kadar çok farklı basılı kaynak ortaya çıkmakta ki bütün bunları okumak için insanın çok fazla zamana ihtiyacı var. Ama bu da çok zaman alacağı için hızlı okuma tekniklerini bilmekte fayda var. Önemli insanların çok kitap okuduklarını ve okudukları kitapları hızlı kitap okuma teknikleri uygulayarak daha başardıklarını biliyor muydunuz? […]

O kadar çok kitap yazılmakta ve o kadar çok farklı basılı kaynak ortaya çıkmakta ki bütün bunları okumak için insanın çok fazla zamana ihtiyacı var. Ama bu da çok zaman alacağı için hızlı okuma tekniklerini bilmekte fayda var. Önemli insanların çok kitap okuduklarını ve okudukları kitapları hızlı kitap okuma teknikleri uygulayarak daha başardıklarını biliyor muydunuz? Yoksa normal hızda kitap okunarak çok şey öğrenmek imkansız gibi gözüküyor.

hızlı kitap okuma yöntemleri

Ortalama bir insanın 1 dakikada okuyabileceği kelime sayısı 200 – 300 arası iken hızlı kitap okuma yöntemlerini bilen bir insan bunların üç katına kadar kelime sayısını  artırabilmektedir. Üstelik normal hızlı okunan dakikadaki 200 – 300 kelime anlaşılabilir bir okuma yöntemi ile okumamıştır. Yani çok hızlı okurken ne okuduğunu anlamak imkansızdır.
Bu metotta 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kitabın özetini çıkarabileceksiniz.  İhtiyacınız olan şeyler ise bir kalem, bir kâğıt ve bir de süreyi öğrenmek için saat, kronometre olacaktır.Günümüzde hızlı okuyarak hem de çok iyi anlayarak yapılan teknikler okuma teknikleri mevcuttur. Biz de sizlere bugün hızlı gözden geçirme metodunu anlatacağız.

Diyelim ki 300 sayfalık bir kitap okuyacaksınız, bu kitap için size verilen süre on dakika. Bu 10 dakikayı öyle kullanmalısınız ki kitabı bitirdiğinizde kitap hakkında çok iyi bilgilere sahip olmalısınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şiir Nedir, Şiir Türleri Nelerdir
hızlı kitap okuma yöntemleri

Kitabı gözden geçirirken yapmanız gerekenler; birincisi her sayfa için yaklaşık 3 saniye inceleme süreniz var. İkincisi kitabı incelerken  ne şekilde düzenlendiğini yani kitabın içindeki bölümleri konuları izlemeniz gerektiğini bilmemiz gerekir. Üçüncüsü kitapta anlatılmak istenen temel konular bu temel konuları özet bölümlerini bilmeniz ve  son olarak da kitapla ilgili özel ilgili bölümler ve alanları dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Kitabı hızlı gözden geçirirken dikkatinizi çeken bir şey olursa ,orayı işaretleyin daha sonra dönüp kısaca bakacağınızı hatırlayın.

Zihin haritası oluşturmak

Hızlı bir şekilde gözden geçirip bitirdikten sonra, kitabı kısa bir süreliğine bakarak zihin haritası oluşturmaya çalışın. bunun için en fazla 4 – 5 dakikanız olduğunu unutmayın. Zihin haritası oluşturma işlemini yaparken kitabın içeriğini, planı hakkında ne kadar çok şey hatırladığınızı görünce kendiniz bile şaşıp kalacaksınız.

İnsanda öğrenmenin büyük bir bölümü bilgiyi nerede saklayacağı, ihtiyacı olduğunda nerede bulabileceğini bilmekte yatmaktadır. Öğrenmek çok önemlidir ancak öğrenmek farklı bir beceridir aynı zamanda.

Kitap okurken ayrıntıya girmeden önce bir konuyu araştırmalı, ne için kullanacağını düşünmeli, sonra iyice gözden geçirmeli, okuyacağı kitaba konsantre olmalı. Bunları yaptıktan sonra biraz önceki söylediğimiz hızlı gözden geçirme yöntemi ile okursa hatta bilgi edinirse demek daha doğru olur, çok şeyi çok kısa bir sürede öğreneceğinin farkına varır.

hızlı gözden geçirme tekniği

Bazen konular biz farkına varmadan sık sık tekrar edildiğinden bunların en önemli konular olduğunu anlarız. Biz de o konuyla alakalı önceden geniş bir bakış açısına sahip olmuş oluruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Alparslan Üniversitesi Doğunun Parlayan Yıldızı

Farklı kitaplar okurken daha önce okuduğumuz kitaplara benzer bilgiler varsa ön bilgilerimizi harekete geçirerek benzer konuları, daha önceki okuduğunuz kitaplarda da ele alındığını bildiğimiz zaman hızlı gözden geçirme tekniği ile okumanıza ve anlamamıza hız katacaktır. Hatta benzer bir kitapsa, okumak ihtiyacına bile gerek duymayız.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?