Kitap Okumanın Tam Zamanı

Kitap Okumanın Tam Zamanı

Kitap okumanın zamanı olmaz, biliyoruz ama virüs insanları eve hapsedince evde yapılacak farklı etkinlikler aranmaya başlandı. Mükemmel vakit geçirten ve okurken yeni şeyler öğreten en güzel araç kitaptır. Bu manada kitap okumanın tam da zamanı, diyoruz. Gerçi bazıları kitap bulmakta güçlük çekiyor. Özellikle kırsal kesimde, köyde yaşayan çocuklar kitap bulmakta zorlanıyorlar. Türkiye genelinde kitap sıkıntısı […]

Kitap okumanın zamanı olmaz, biliyoruz ama virüs insanları eve hapsedince evde yapılacak farklı etkinlikler aranmaya başlandı. Mükemmel vakit geçirten ve okurken yeni şeyler öğreten en güzel araç kitaptır. Bu manada kitap okumanın tam da zamanı, diyoruz.

Gerçi bazıları kitap bulmakta güçlük çekiyor. Özellikle kırsal kesimde, köyde yaşayan çocuklar kitap bulmakta zorlanıyorlar. Türkiye genelinde kitap sıkıntısı çeken köy çocuklarına yönelik kampanya düzenleyen insanlar azımsanamayacak kadar çoktur. Bazı kargo firmaları da sosyal sorumluluk gereği kır çiçeklerini sevindirmek amacıyla ücretsiz taşımacılık görevini üstleniyor.

Genelde kitap okuma ya da kitap toplama kampanyalarını öğretmenler organize ediyorlar. Kim yaparsa yapsın amaç yeni ufuklar açabilmek amacıyla insanlara kitap ulaştırmaktır. Şehirde yaşayan ve kütüphanelerinde okuduğu kitapları yerleştirmek için yer bulamayanlar ya da bizzat yeni kitap satın alıp bağışlamak isteyenler benzer kitap kampanyalarına destek olabilirler. Hatta kendileri yeni kitap bağışlama kampanyaları oluşturabilir, ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırabilirler.

Kitap okumanın önemini anlatmak pek gereksiz ama birkaç cümle ile özetleyebiliriz: Düşüncelerin olgunlaşması, hayatta başarılı olmanın yolları, ufkun açılması, insanların tecrübelerinden faydalanılması, yeni bilgilere ulaşılması… gibi oldukça geniş yelpazede fayda sağladığı söylenebilir.

Kitap okuma alışkanlığı ilkokul sıralarından itibaren öğrencilere kazandırılmalıdır. Çocukların seviyesine uygun kitaplar seçilmeli, hatta kitap seçimini çocuklara bırakmak en ideal olanıdır. Köy çocuklarının böyle bir imkanı olmasa da onlar kitaba kavuştukları için zaten ayrı bir sevinç yaşamaktadırlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çeşit Çeşit Elbise Kılıf Modelleri

Geçmiş yıllarda kitap okumak isteyen çocuklara yardımcı olan öğretmenlerin düzenlediği kampanyalardan bir kaç örnekle konuyu pekiştirmek istiyoruz.

OKUMASINI BİLMEK

Tatvanlı çocuklardan anlamlı kampanya

Köy okullarının kaynak kitap ihtiyacını gidermek amacıyla Bitlis iline bağlı Tatvan ilçesi İstasyon İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından yapılan kitap kampanyasına büyük katılım oldu. Kampanya kapsamında toplanan kaynak kitaplar aynı ilçeye bağlı diğer bir köy ilkokuluna gönderildi.

Tatvan İstasyon İlkokulu rehber öğretmenliği yapan Sebiha Köse yürüttükleri proje ile ilgili olarak şunları söyledi: Proje, okuldaki herkes tarafından desteklenmiştir. Yaklaşık 700 civarında yardımcı test kitabı ve çocuk hikaye kitapları toplanarak Yumrutepe Köyü İlkokulu’na destek olmak amacıyla gönderildi. Kampanyaya bütün öğrencilerimiz büyük ilgi gösterdi. Öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerimize bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

İstasyon İlkokulu müdürlüğünü yapan Nedim Bakırtaş da yürüttükleri kitap kampanyası ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı fırsatını değerlendirerek çocuklar arasında yardımlaşma ve paylaşma duygusunu pekiştirmek amacıyla projemizi başlattık. Bu kampanya aslında insani değerler eğitimini ön plana çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Projemizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kaynaşma ve yardımlaşma ruhunu çocuklara hissettirmek için kardeş köylerden biri olan Yumrutepe İlkokulu’na yardım kampanyası düzenledik. Bu çerçevede hikaye kitabı, test kitabı ağırlıklı 700 civarında yardımcı kaynak kitap topladık. Öğrencilerimiz kampanya kapsamında diğer arkadaşlarına sevincini ve mutluluğunu paylaşmak amacıyla 30 tane de top gönderdiler. Ayrıca yaklaşık 40 öğrencimiz de duygu ve düşüncelerini kalemle kağıda dökerek mektup yazdı. Kardeşlerine selamlarını sevgilerini ilettiler. Kampanyamıza oldukça yoğun bir katılım olması bizleri oldukça memnun etti. Öğretmenlerimizin de bu kampanyada büyük emeği ve desteği olmuştur. Herkesin güzel duygular içinde duyarlı davranışı bizi oldukça memnun etti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Ayrıca yardımlarımızı ulaştırdığınız köy okulundaki öğrencilerin gözlerindeki parıltı ve sevinçleri bizleri olağanüstü gururlandırdı. Yaptığımız bu anlamda kampanyada bize destek veren, emek harcayan bütün okul çalışanlarına ve öğrencilerimize teşekkür etmeyi bir borç bilirim.”

Anadolu’da okullar arasında öğrenci arkadaşlarına destek olmak amacıyla sık sık kitap yardımı kampanyası düzenlenmektedir. Hatta bazı illerimizde de sosyal medya aracılığıyla organize olarak kargo firmalarının da ücret almadan bu yardımları ulaştırdığı kampanyaların sık sık yapıldığına sizlerle tanık olmuşsunuzdur. Bu anlamda kampanyanın benzerlerinin haberlerini yazmak isteriz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?