Kız Çocuğu Yetiştirmenin İncelikleri

Kız Çocuğu Yetiştirmenin İncelikleri

Kızlara asla söylenmemesi gereken cümleler Her anne baba hem erkek çocuğu hem de kız çocuğu sahibi olmak ister. Ancak hem erkek çocuğu için, hem de özellikle de kız çocuğu için iyi bir ebeveyn olmak için bilinmesi gereken önemli ipuçları vardır. Kız çocukları sanıldığının aksine kolay kolay yetiştirilemez, erkek çocuğuna nazaran iki katı daha fazla titiz davranmak gerekir. […]

Kızlara asla söylenmemesi gereken cümleler

Her anne baba hem erkek çocuğu hem de kız çocuğu sahibi olmak ister. Ancak hem erkek çocuğu için, hem de özellikle de kız çocuğu için iyi bir ebeveyn olmak için bilinmesi gereken önemli ipuçları vardır. Kız çocukları sanıldığının aksine kolay kolay yetiştirilemez, erkek çocuğuna nazaran iki katı daha fazla titiz davranmak gerekir. Anne babalar için kız çocuklarına asla söylenmemesi gereken cümleleri sizler için derledik. Eğer bir kız çocuğu sahibi iseniz ve onu hayata hazırlıyorsanız aşağıdaki hataları asla yapmanızı tavsiye ederiz.

Yuvayı dişi kuş yapar, sözü boşuna söylenmediği için kız çocukları erkeklere göre geleceği önceden planlar. Bu sebeple daha gerçekçi hareket ederler. Özellikle çocuk yaşta meslek seçiminde kız çocukları daha rasyonel meslekler tercih ederken, erkek çocuklar ise oldukça abartılı meslekler söyleyebilir. İşte bu sebeple çocuklara meslek tercihleri sorulduğu zaman herhangi bir mesleği söyledikleri zaman, ‘Sen o mesleği yapmak için henüz küçüksün.’ gibi cümleleri kesinlikle söylemeyiniz.

Kız evladı yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir?

 Kızlara söylenmemesi gereken cümlelerden bazı örnekler verdik. Kız çocuklarına her defasında gelecekle ilgili tedirginlik yaratacak olan büyük hedefleri için seyirci davranışlarda bulunarak, ‘Hedeflerini birazcık küçük tut, sen o düşündüğün şeyleri asla yapamazsın.’ gibi cümleler kullanmayın.

Kız çocukları farklı hareket edebilir ve açıklaması olmayan davranışlarda bulunabilir. Yaptığı her çalışmanın sebebini çocuğunuza sorarak onu rencide etmeyin, hatta ve hatta herhangi bir çalışma yaparken anlamsız bulup ona ‘Bu işlerle zamanını boşa geçiriyorsun.’ gibi cümleler kurmayın, onun hevesini yok etmeyin.
Günümüz anneleri aşırı koruyucu oldukları için kız çocuklarının yapmaya çalıştığı herhangi bir işi ellerinden alarak ‘Sen bırak, ben yaparım, sen dersine çalış, sen şunu yap, bunu yap.’ gibi çocuğun şevkini kıracak hareketlerde bulunmamalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ANNE VE BABA GENLERİ = BEN
Kızlara asla söylenmemesi gereken cümleler

Kız evladı yetiştirirken onu tam bir hanımefendi kalıbına sokmaya çalışmak çocuğun gelişimine engel olduğundan çocuğunuza ‘Bu davranış bir hanımefendiye yakışmadı.’ gibi cümleler kurarak hareket alanını daraltmayın.
Evladınız sizlere herhangi bir sıkıntısını açıkladığı zaman onu geçiştirerek başımızdan savmayın. Hele hele, ‘Sen bunları kafana takma.’ gibi onu sıradanlaştıran, anlaşmazlıkların tohumlarını atarak onu kırmayın. Bu davranışlar çocuğunuzun ‘Beni anlamıyorlar.’ diye yalnız kalmasına vesile olacaksınız.

Ergenlik döneminde kız çocukları

En büyük yanlışlardan birisi de her çocuk kendi potasında değerlendirip olduğu gibi kabul etmeyerek bir başkasını örneklendirme yoluna giderek başkalarına benzetmeye çalışma çabalarıdır.
Genelde ergenlik döneminde kız çocuklarının fizyolojik olarak hızla değişime girmesi sonucunda en çok ihtiyacı olan şeyin sizlerin onun yanı başında olmasıdır. Kızınız fazla kilo almaya başladığı zaman ona ‘Az ye, yemeği çok yiyorsun, ona dikkat et.’ gibi fizyolojik özelliklerini öne çıkartan, hatırlatan cümleler kurarsınız onun içine kapanıp sizle olan iletişimine engel olursunuz.
Bu durum tersi için de geçerlidir. Eğer çocuğunuz fazla zayıfsa fiziksel olarak gelişimini tamamlayamıyorsa ‘Yemiyorsun, biraz daha ye. Hiçbir şey yemedin, içmedin.’ gibi cümleler kurarak onu rahatsız etmeyin.
Kızınız doğal olarak büyüyecek gelişecek ve karşı cinse ilgi duymaya başlayacaktır. Bu durumu öncelikle kabul etmemiz gerekir. Kızınızı koruyacağım derken onun beğendiği arkadaşlarını sakın aşağılamayın, küçümsemeyin. Hele hele, ona ‘Sen onun için fazlasın, o sana göre biri değil.’ gibi cümleler kurmayın. Durumu akışına bırakın, kendisi yaşayarak her şeyi öğrenecek ve yanlışını düzeltecektir.
İnsan yetiştirirken önce empati kurun. Kızlara asla söylenmemesi gereken cümleler çok önemlidir.  Kız çocuğu yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir unutulmaması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Okulda Geçen 4 Senem

Kendinize nasıl davranıldığını nasıl davranılması gerektiğini hatırlayın ona göre de kız çocuklarınıza da yaşam hakkı tanıyın.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?