Koku Nasıl Yayılır

Koku Nasıl Yayılır

 Havanın hareket etmediği halde nasıl yayıldığını hiç merak ediyor musunuz? Aslında, kısaca söylemek istediğimiz ‘havaya karışan farklı kokular hava içinde hareket etmeden çevreye nasıl yayıldığını biliyor musunuz’ şeklinde olacaktı. Koku demişken enteresan bir bilgiyi de aktarmak istedik. Malum insanların diğerlerinden en önemli farklarından birisi parmak izleridir. Bilim insanları bir başka farklılığın insan kokusu olduğu yönündeki […]

 Havanın hareket etmediği halde nasıl yayıldığını hiç merak ediyor musunuz? Aslında, kısaca söylemek istediğimiz ‘havaya karışan farklı kokular hava içinde hareket etmeden çevreye nasıl yayıldığını biliyor musunuz’ şeklinde olacaktı.
Koku demişken enteresan bir bilgiyi de aktarmak istedik. Malum insanların diğerlerinden en önemli farklarından birisi parmak izleridir. Bilim insanları bir başka farklılığın insan kokusu olduğu yönündeki çalışmaları oldu. Parmak izlerinde olduğu gibi her Ademoğlunun kokusu da farklıdır. Bu da size özgü bir kokunuz olduğunu açıklıyor.
Koku Olayı

Koku alma duyusu uçucu özelliğe sahip bir maddenin insanın burnundaki sinirlere varması sonucunda meydana gelen bir olaydır. Hava içinde yer alan uçucu madde katı veya sıvı halde bulunabilir. Örneğin güzel kokmak için insanların üzerlerine sıktığı parfümler aslında uçucu yağlardır ya da alkol ile eritilmiş güzel kokulu madde türleridir.
Bu güzel kokulu maddelerin molekülleri hava içinde rahatça hareket edip etrafa yayılabilirler.
Kapalı bir oda içinde hava hareket etmiyor gibi olsa da gerçekten havanın içinde bulunan moleküller devamlı olarak yer değiştirmekte ve odaya yayılmaktadır. Yayılma esnasında önlerine ne çıkarsa parfüm moleküllerini de birlikte gezdirdikleri için farklı bir yayılma süreci sonucunda parfüm molekülleri odanın içerisinde dolaşmadık yer bırakmaz.

KOKU ALMA OLAYI NASIL GERÇEKLEŞİR

Oda içerisinde çok hızlı dolan birkaç molekül dahi insanların koku duyusunun harekete geçirmek için yeterli olabilir. Bunun için de bulunan koku hücreleri adını verdiğimiz özel hücreler yer almaktadır. Parfüm hücreleri işte bu özel birleşme sayesinde insan beyni koku almadan sorumlu bölüme ulaşınca elektriksel bir sinyal iletiler. Böylece insanlar kokuyu almış olur.
Her kokunun yapısı farklıdır. Parfüm molekülünün farklı yapısıyla da farklı molekülün koku hücresine bağlanma şekli ile alakalıdır.
Koku alma duyumuz sayesinde göremediğimiz farklı yapıdaki kokuları rahatça bu şekilde burnumuzla hissedebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çok Yönlü Doktor; Sinan Karaoğlu

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?