Kolay Çikolata Yapımı

Kolay Çikolata Yapımı

Çikolatayı sevmeyen yoktur. Küçük büyük hepimiz, ikram edildiği zaman asla hayır diyemediğimiz tatlı yiyeceği sizler için araştırıp, nasıl yapıldığını öğrenmeye çalıştım. Siz de hazır çikolatalardan memnun değilseniz, kendi el emeğinizle sevginizi de katarak çikolata yapmak isterseniz hemen çikolata yapmanın inceliklerini öğrenin. Çikolata yapmak için öncelikle kuvertür çikolata adı verilen işlenmemiş, ham şekildeki çikolata temin etmeniz gerekmektedir. […]

Çikolatayı sevmeyen yoktur. Küçük büyük hepimiz, ikram edildiği zaman asla hayır diyemediğimiz tatlı yiyeceği sizler için araştırıp, nasıl yapıldığını öğrenmeye çalıştım. Siz de hazır çikolatalardan memnun değilseniz, kendi el emeğinizle sevginizi de katarak çikolata yapmak isterseniz hemen çikolata yapmanın inceliklerini öğrenin.

Çikolata yapmak için öncelikle kuvertür çikolata adı verilen işlenmemiş, ham şekildeki çikolata temin etmeniz gerekmektedir. Tercihe göre bihter, sütlü ya da fildişi adı verilen türlerinden satın alarak yapıma başlayabilirsiniz.

Öncelikle derin bir kapta eritmek için bir tencereye çok az su ekleyerek buhar oluşmasına yardımcı olmak amacıyla kapınızın derin olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. ocağı açıp kuvertür çikolataları derin kabımızın içinde yavaş yavaş eritip ardından ayrı bir kaba dökülerek bir kenarda bıraktığımız başka kuvertür çikolataları erimiş çikolataların üstüne dökerek çabuk soğumasına yardımcı olacağız. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olacağız. Yani çikolata yapmak için kullandığımız ham çikolataların yarısını eritiyoruz, yarısını da erimiş olan çikolataya ilave ederek soğumasını sağlıyoruz, hem de yapmak istediniz çikolatanın yarısıyla iki katı çikolata erittmiş oluyoruz. Yaptığımız bu işlemin adına da ‘ekleme yöntemi ile temperleme’ adı verilmektedir.

Çikolata yapmak

İyice karıştırarak çikolatanızı soğuduktan sonra hazır kalıplara koymak gerekiyor. Kalıpların sağlam polikarbondan olması tercih nedenidir, çünkü yaptığımız çikolataların polikarbon kalıplar sayesinde çok parlak ve sağlam çıktığın söylemek gerekir. Tercihe göre çikolatamızı fındıklı, fıstıklı ya da diğer kuruyemişlerden dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bunun için kalıbımızın öncelikle kutucuklarının yarısına kadar doldurulması gerekmektedir. Daha sonra içlerine dilediğiniz kuruyemişi koyacaksınız. Daha sonra yine çikolata eriyiğinden dökerek tepeleme şekilde doldurmalısınız. Eğer çikolata kalıbı silme şekilde doldurulursa işlem bittikten sonra karışımın içindeki hava kabarcıklarının giderilmesi için kalıp yere sertçe vurulduğu zaman kabarcıklar çıkacak, dolayısıyla da kalıbın içindeki çökmeler oluşacağını önceden hesaplamak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bazlamadan Pratik Pizza Tarifi

Çok hafif tepeleme yapıldığı zaman hava kabarcıkları yukarıya çıksa bile kalıbımız dolmuş görünecek, işlem bittikten sonra bir spatula yardımı ile kalıbınızın üstünü düzgünce silerek kalıplama işlemi bitecek. Sonra hazır kalıbımızı buzdolabında bekleterek çikolataların uzun süre kalıpta donmasını sağlayacağız. İçi dolu kalıbı ara sıra buzdolabından çıkararak çikolataların tamamen kalıptan ayrılıp ayrılmadıklarını gözlemlemek gerekiyor. Tamamen çikolatalar ayrıldıktan sonra buzdolabından çıkarıp kalıbımızı buz kalıbını esnetir gibi yavaş yavaş, sağ sol yaparak servis tabaklarına indiriyoruz ve misafirlerinize ikram etmek için zevkinize uygun bir şekilde sunuyoruz. Sizler de bu eğlenceli ve zevkli işlemi boş zamanlarınızda yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Pratik Tavuk Sote Tarifi başlıklı makalemizde Tavuk Sote İçin Gerekli malzemeler ve Tavuk sote yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?