KOLAY DİLEKÇE YAZIMI

KOLAY DİLEKÇE YAZIMI

DİLEKÇENİN YAZILIŞI

Bir mektup türü olan dilekçe her Türk vatandaşının hakkıdır. Herhangi bir yerde sorun yaşadığınızda durumunuzu düzeltmek için üst kuruma ya da mercilere dilekçe yazarak sorunumuzu çözmeye çalışırız. Söz uçar, yazı kalır, atasözümüz bu sebeple güzel bir örnektir.

Dilekçe ile bir yere müracaat ettiğimizde kesinlikle cevap alırız. Dilekçe; bir isteği, şikayeti, duyurma veya herhangi bir konuda bilgi vermek için resmi ya da özel kurum ve kuruluşları gerçek ve tüzel kişilere yazılan imzalı başvuru yazısına dilekçe denir. Her resmi yazıda olduğu gibi dilekçe yazmanın da belirli kurallar vardır. Dilekçe çizgisiz beyaz kağıda yazılmalı, kağıdın arka yüzü kullanılmamalıdır. Dilekçe bilgisayar, daktilo veya dolma kalemle de yazılabilir.

Dilekçe el ile yazılacaksa mavi ya da siyah dolma kalemle yazılması gerekir. Dilekçede yer ve tarih belirtilmelidir. Dilekçeyi ciddi, resmi, saygılı bir dil ve üslupla yazmalıyız ve dürüst olmalıdır. Üst makama bilgi sunuluyorsa,  … durumu bilgilerinize arz ederim şeklinde yazılmalıdır. Eğer üst makamdan istekte bulunulacaksa, saygılarımla arz ederim şeklinde bir dil kullanılır. Dilekçe sahibi adını, açık adresini belirtmelidir. Dilekçeye eklenecek ek belgeler alt bölümünde ‘ekler’ başlığı altında maddeler halinde belirtmelidir.

KİMLER DİLEKÇE YAZABİLİR?

Dilekçe yazmak için herhangi bir şart yoktur. Çünkü okulda da bir üst birime dilekçe yazılabilir. Dolayısı ile de yaş sınırı yoktur. Ama siz de takdir edersiniz ki, dilekçe yazan kişinin akıllı olması, yazdığını bilmesi gerekir. Okuma yazma bilmeyenler de bilenlere yazdırır ama altına kendi imzasını atar  ya da parmak basabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Hakkında Bilgi

Dilekçe yazmak sanıldığı kadar zor ve zahmetli bir iş değildir. Gözünüzde büyütmeye gerek yoktur. Dilekçe adı üzerinde bir dileği, bir isteği, bir yanlışın düzeltilmesini istemek, bunun için de üst tarafta bulunan kişiye arzu hal etmektir.

Dilekçe yazmak her şeyden önce her Türk vatandaşının bir vatandaşlık hakkıdır. Dilekçe yazmak için başbakanlık bilgi merkezinin sitesini de kullanabilirsin. Bu site üzerinden istek, şikayet ve ihbar yazılabilir. Bu site üzerinden de dilekçe yazarken biraz önce saydığımız kurallar aynen geçerlidir. Unutulmaması gereken bir konu, dilekçenin altına atılacak her imza yazdıklarınıza kefil olduğunuzun delilidir.

Bir önceki yazımız olan Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı başlıklı makalemizde Anıtkabir için ne kadar harcandı, Anıtkabir tasviri ve Anıtkabir'deki kuleler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ