Kolay İş Bulma Teknikleri

Kolay İş Bulma Teknikleri

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işsizlik rakamları sürekli artıyor. Dolayısıyla hem iş bulmak, hem de severek yapılacak bir mesleği icra etmek için iş bulma yöntem ve tekniklerini en ince ayrıntısına kadar bilmek zorundayız. Geçmişte kullanılan yöntemler günümüzde geçerliliğini kaybetti. Bir türlü bulamadığınız işi belki de size bahsedeceğimiz teknikleri öğrenince kolayca elde edeceksiniz. Sizler için […]

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işsizlik rakamları sürekli artıyor. Dolayısıyla hem iş bulmak, hem de severek yapılacak bir mesleği icra etmek için iş bulma yöntem ve tekniklerini en ince ayrıntısına kadar bilmek zorundayız. Geçmişte kullanılan yöntemler günümüzde geçerliliğini kaybetti. Bir türlü bulamadığınız işi belki de size bahsedeceğimiz teknikleri öğrenince kolayca elde edeceksiniz. Sizler için araştırıp özetlemeye çalıştığımız etkili iş bulma yöntemlerini kullanırsanız iş bulma süreciniz hızlanabilir.

Network’ü Kullanmak

Biliyoruz, gençlerin çoğu gelecekten umutsuz, ancak her şeye rağmen hayat devam ediyor. Bir şekilde işler yürüyor; birileri emekli oluyor, onların yerini alacak gençlere ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla Networkünüzü kullanarak, iletişim ağınızı genişleterek bir iş bulma yöntemini kullanmış olacaksınız. Network’ü kullanmak insan ilişkilerinin hem iş hem de özel hayat anlamında çok işine yaramaktadır. Kendinizi her türlü platforma en iyi şekilde anlatmanız sizin için artı değer olacaktır. Çünkü sizin yeteneklerimizden bazıları habersiz olabilir. Elbette farklı meziyet ve yeteneklerimiz olması koşulu ile. Sıradan bir insan iseniz maalesef bir değil, bütün kolay iş bulma teknik ve yöntemleri sizin için geçerliliğini yitirecektir.

1. maddeyi özetlemek gerekirse; her kesimden tanıdığınız kişilerle iletişim kurmaya çalışın. Yeteneklerimizi anlatın. Nasıl işler yapabileceğinizi söyleyin. Günün birinde bu bıraktığınız bilgiler size pozitif yönde geri dönüş sağlayacaktır.

Arkadaşlarla İletişim Kurmak

2. kolay iş bulma yöntemi de çok ihmal ettiğiniz arkadaşlarınızla iletişim kurmak. Bu, şu demektir. Eğitim alırken arkadaşlık kurduğunuz kişiler sizinle benzer sektörlerde iş yapma durumunda olabilir. Yani benzer bölümden mezun olduğunuz için mezun olduğunuz okul arkadaşlarınız size eleman ihtiyacı olunca haber verecektir. Güzel etkili bir yöntem olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

Meslek değiştirmek

Etkinlikleri Değerlendirmek

3. teknik oldukça eğlenceli ve sizi sosyalleştirecek bir öneri. Her türlü etkinliği fırsata çevirin. Mesleğiniz ya da sevdiğiniz sektörle ilgili olan etkinlik ve aktiviteleri değerlendirmeye çalışın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Linkedin’e Kaydol

Çoğu insanın kullanım amacını bilmediği sosyal ağ Linkedin işinize yarayabilir. İş dünyası tarafından kullanılan Linkedin size iş bulma yönünde önemli bir fırsatlar sunabilir. Kendinizi en iyi şekilde anlatan bir profil oluşturup iş tekliflerinin gelmesini bekleyebilirsiniz. Çünkü bu sosyal platform iş ve eleman ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik kullanılmaktadır.

Linkedin’de  başarılı olmanın ipuçları

Boşluğu Doldur

Gençlerin çoğu sürekli iş arayarak zamanı öldürmektedir. Eğer bu süreçte bir iş sahibi olamazsanız boş zamanlarınızda seminer, eğitim ve kursları değerlendirerek kendinizi geliştirin. Unutmayın günün birinde mutlaka size ihtiyaç duyan bir iş veren olacaktır. Ama karşısına yetersiz bilgilerle çıkarsanız daha işe başlamadan çalışma şansını kaybedersiniz.

İnsan Kaynakları Şirketleri ile İletişim

Herkesin çok sık yaptığı ve denediği yöntemlerden biri kurumsal firmaların insan kaynakları birimine CV göndermek olduğunu biliyoruz. Bunu çok fazla dikkate almadıklarını da söylemek durumundayız. Bunun yerine işlevselliği daha yoğun bir şekilde kullanılan insan kaynakları şirketleri ile iletişime geçerek iş bulma şansınızı arttırabilirsiniz. Kurumsal firmalarla çalışan bu şirketler aynı şekilde insan ihtiyacı olan kurumsal firmaların iyi yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için aracılık yapmaktadır. Sizi en iyi şekilde tanıtacak, dolayısıyla sizin adınıza iş arayacaklardır. Mutlaka insan kaynakları şirketleri ile iletişim kurmaya çalışın.

Sosyal Medya

Sosyal Medya ve İnsan Kaynakları

Çalışmak istediğiniz sektördeki firmaların eleman alım ilanlarını mutlaka takip ediyorsunuzdur, ancak sosyal medya ve insan kaynakları aracılığı ile eleman temin eden web sitelerini de ihmal etmeyin. Çünkü bazen eleman alım ilanlarını bu mecradan duymak zorunda kalabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Güzel Ütüleme Yapmak

Meslek Değiştirmek Ayıp Değil

Son olarak sizlere etkili iş bulma yöntemi babında söyleyebileceğimiz önerisi şudur; eğitimini aldığınız mesleğiniz, sizin için yeterli gelmiyorsa, yani bu alanda eleman alımı fazla yapılmıyorsa sektörü değiştirebilirsiniz. Bunun için farklı sektörlerde gönüllü çalışarak meslek edinebilirsiniz. Meslek değiştirmek için marka ve kurumsal firmaların gönüllü elemanı olarak meslek edinebilirsiniz. Süreç sonunda firma size daimi olarak çalışma teklifinde bulunabilir.

Son bir hatırlatma daha! Kendi yetenek, bilgi, becerilerinizi bir web sitesi, blog ya da grup kurarak sosyal medyada adınızı duyurabilirsiniz. Bu şekilde sizlere iş vermeyi düşünenler de sizi tanıma imkanı bulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?