Kolayca Çikolata Yapalım  

Kolayca Çikolata Yapalım  

 Çikolatayı sevmeyen yoktur. Küçük büyük hepimiz, ikram edildiği zaman asla hayır diyemeyiz. Bu tatlı yiyeceği sizler için araştırıp, nasıl yapıldığını öğrenmeye çalıştık. Siz de hazır çikolatalardan memnun değilseniz, kendi el emeğinizle sevginizi de katarak çikolata yapmak isterseniz hemen çikolata yapmanın inceliklerini öğrenin. Çikolata yapmak için öncelikle kuvertür çikolata adı verilen işlenmemiş, ham şekildeki çikolata temin etmeniz […]

 Çikolatayı sevmeyen yoktur. Küçük büyük hepimiz, ikram edildiği zaman asla hayır diyemeyiz. Bu tatlı yiyeceği sizler için araştırıp, nasıl yapıldığını öğrenmeye çalıştık. Siz de hazır çikolatalardan memnun değilseniz, kendi el emeğinizle sevginizi de katarak çikolata yapmak isterseniz hemen çikolata yapmanın inceliklerini öğrenin.

Çikolata yapmak için öncelikle kuvertür çikolata adı verilen işlenmemiş, ham şekildeki çikolata temin etmeniz gerekmektedir. Tercihe göre bihter, sütlü ya da fildişi adı verilen türlerinden satın alarak yapıma başlayabilirsiniz.

Derin bir kapta eritmek için bir tencereye çok az su ekleyerek buhar oluşmasına yardımcı olmak amacıyla kapınızın derin olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Ocağı açıp kuvertür çikolataları derin kabımızın içinde yavaş yavaş eritip ardından, ayrı bir kaba dökülerek bir kenarda bıraktığımız başka kuvertür çikolataları erimiş çikolataların üstüne dökerek çabuk soğumasına yardımcı olacağız. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olacağız. Yani çikolata yapmak için kullandığımız ham çikolataların yarısını eritiyoruz, yarısını da erimiş olan çikolataya ilave ederek soğumasını sağlıyoruz. Yapmak istediniz çikolatanın yarısıyla iki katı çikolata eritmiş oluyoruz. Yaptığımız bu işlemin adına da ‘ekleme yöntemi ile temperleme’ adı verilmektedir.

Kolay Çikolata

İyice karıştırarak çikolatanızı soğuduktan sonra hazır kalıplara koymak gerekiyor. Kalıpların sağlam polikarbondan olması tercih nedenidir, çünkü yaptığımız çikolataların polikarbon kalıplar sayesinde çok parlak ve sağlam çıktığın söylemek gerekir. Tercihe göre çikolatamızı fındıklı, fıstıklı ya da diğer kuruyemişlerden dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bunun için kalıbımızın öncelikle kutucuklarının yarısına kadar doldurulması gerekmektedir. Daha sonra içlerine dilediğiniz kuruyemişi koyacaksınız. Daha sonra yine çikolata eriyiğinden dökerek tepeleme şekilde doldurmalısınız. Eğer çikolata kalıbı silme şekilde doldurulursa işlem bittikten sonra karışımın içindeki hava kabarcıklarının giderilmesi için kalıp yere sertçe vurulduğu zaman kabarcıklar çıkacak, dolayısıyla da kalıbın içindeki çökmeler oluşacağını önceden hesaplamak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Lezzetli Şinitzel Tarifi

Çok hafif tepeleme yapıldığı zaman hava kabarcıkları yukarıya çıksa bile kalıbımız dolmuş görünecek, işlem bittikten sonra bir spatula yardımı ile kalıbınızın üstünü düzgünce silerek kalıplama işlemi bitecek. Sonra hazır kalıbımızı buzdolabında bekleterek çikolataların uzun süre kalıpta donmasını sağlayacağız. İçi dolu kalıbı ara sıra buzdolabından çıkararak çikolataların tamamen kalıptan ayrılıp ayrılmadıklarını gözlemlemek gerekiyor.

Tamamen çikolatalar ayrıldıktan sonra buzdolabından çıkarıp kalıbımızı buz kalıbını esnetir gibi yavaş yavaş, sağ sol yaparak servis tabaklarına indiriyoruz. Sevginizle yaptığınız pratik çikolatayı misafirlerinize ikram etmek için zevkinize uygun bir şekilde sunuyorsunuz. Sizler de bu eğlenceli ve zevkli işlemi boş zamanlarınızda yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tavuklu Pratik Keşkek Tarifi başlıklı makalemizde Keşkek yapmanın püf noktaları, Keşkek yemeğinin yanında ne gider ve Tavuklu Keşkek için gerekli malzemeler hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?