Kolesterol Faydalı mı, Zararlı mı

Kolesterol Faydalı mı, Zararlı mı

KOLESTEROL TARTIŞMASINDA SON NOKTA Profesör doktor Canan Karatay kolesterol konusunda herkesin bildiklerinin ve uyguladıklarının tam tersini söyleyerek kolesterolün zararlı olmadığını, bilakis hücrenin yapı taşı olduğu için insan vücuduna faydalı olduğunu söyledi. Canan Karatay herkesin öncelikle kolesterolü iyi tanıması gerektiğini bu sebeple de örnekle açıklama yaparak, tezini örneklerle açıkladı. Ona göre; Hücre zarının vücudumuzu tepeden tırnağa örten zar […]

KOLESTEROL TARTIŞMASINDA SON NOKTA

Profesör doktor Canan Karatay kolesterol konusunda herkesin bildiklerinin ve uyguladıklarının tam tersini söyleyerek kolesterolün zararlı olmadığını, bilakis hücrenin yapı taşı olduğu için insan vücuduna faydalı olduğunu söyledi.
Canan Karatay herkesin öncelikle kolesterolü iyi tanıması gerektiğini bu sebeple de örnekle açıklama yaparak, tezini örneklerle açıkladı. Ona göre;

Hücre zarının vücudumuzu tepeden tırnağa örten zar üzerinde bulunan mavi renkteki toplu iğne başı gibi olan 2 katlı 3 katlı lipitler yani yağlar olmadan hiçbir hücre vücutta rahatça çalışamaz. Sarı renkte yağların arasında bulunan kolesterol adını verdiğimiz sarı renkteki yapılar vücudumuzdaki her hücrenin yapı taşını teşkil eder. Bir örnekle açıklamak gerekirse; binaları yaparken oluşturulan büyük kolonlar gibi görev üstlenirler. İnsanın hayatta kalmasını sağlarlar. Bir insan vücudu ve hayvan vücudu protein ve yağlardan meydana gelir, başka hiçbir şeyden oluşmaz. Vücuda karbonhidratlar girer çıkar ama elzem değildir. Bu sebeple bir insan vücudunun yapı taşı sağlıklı olması için kolesterole ihtiyacı vardır.
Toplu iğne başı gibi bir yapıya sahip olan lipitler eskiden öğretildiği şekliyle demiryolu gibi hücre zarı gösterilerek yeni bulus gibi sunulmuş elektro mikroskobu ilk defa devreye girerek bu yapıyı gösterdiği zaman herkes heyecanlanmıştı. Sanmıştık ki bu yağlar insan vücudu için büyük tehlike arz ediyor ama daha sonra anladık ki bu demiryolu şeklindeki lipitler aslında tek başına olmadıklarını, aralarında kolesterol olması gerektiğini bu kolesterolün vücudumuzdaki hücreleri koruduğunu anladık.
Canan Karatay’a göre kolesterol insan vücudunda her gün iki buçuk gram üretilmektedir. Sadece karaciğer üretmez, diğer bütün organlar kendi kolesterolünü üretmektedir. Çünkü gereklidir, çünkü hücrenin kolesterole ihtiyacı vardır. Her doku kendi kolesterolünü üretmeye mecburdur. Hayatta kalmak için fonksiyonlarını sağlıklı yürütebilmek için kolesterol olması gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Otistik-Otizm Belirtileri Nelerdir?
Kolesterol Zararlı mı

İNSAN VÜCUDU NE KADAR KOLESTEROL ÜRETİR

İnsan vücudunda ilaç alınsa da alınmasa da her gün 2 bin 500 miligram kolesterol üretilmektedir. 2 bin 500 miligram kolesterol çok mu, az mı diye merak edilmektedir, ama kolesterol bütün vücudumuzun sadece yüzde onu kadardır. 2 bin 500 miligramın onda biri 250 miligramı insanda azaltsa da azaltmasa da pek bir etkisi olmayacaktır. Siz hücrenin içindeki kolesterolü etkisiz hale getirdiğiniz zaman diğer bütün hücreler zarar görmeye ve ölmeye başlayacaktır. Bunları azaltmak için alınan ilaçlar vücuda yan etkiler yaparak zarar vermekte, çünkü alınan ilaçların çok büyük yan etkileri vardır.
İnsan vücudundaki kolesterolün dörtte biri de beyindedir. Onun için kolesterol ilaçlarının beyine de büyük zarar verdiği bilinmektedir.
İnsan vücudunda kolesterol ürüyor, çoğalıyor insan ister yesin, ister yemesin, insan bünyesi kolesterolü kendisi üretmeye sürekli devam etmektedir. Kolesterol hayati hormonların ana maddesini oluşturur. Kolesterol 27 karbonludur.

Kolesterol gerekli midir

Kolesterol insan vücudu için gerekli midir, gereksiz midir? Her doktor farklı açıklamalar yapmaya başlayınca kolesterol rahatsızlığı olan insanların da kafaları iyice karışmıştır. Bakalım sonu nereye varacaktır…

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?