Köln Hırdavat Fuarı Yoğun İlgi Görüyor

Köln Hırdavat Fuarı Yoğun İlgi Görüyor

Dünyanın en büyük hırdavat fuarları arasında yer alan ‘Eisenwarenmesse’  Almanya’nın Köln şehrinde başladı. Bu sene 50’den dazla ülkeden 3 bine yakın firmanın katıldığı bu önemli fuarda ülkemiz de 30 kadar firma ile temsil edilmektedir. Fuara katılan firmaların temsilcisi olan İstanbul Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği Başkanı sektörleri ile ilgili ilginç değerlendirmeler yaptı. Son zamanlarda […]

Dünyanın en büyük hırdavat fuarları arasında yer alan ‘Eisenwarenmesse’  Almanya’nın Köln şehrinde başladı. Bu sene 50’den dazla ülkeden 3 bine yakın firmanın katıldığı bu önemli fuarda ülkemiz de 30 kadar firma ile temsil edilmektedir. Fuara katılan firmaların temsilcisi olan İstanbul Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği Başkanı sektörleri ile ilgili ilginç değerlendirmeler yaptı.

Son zamanlarda emtia fiyatlarında yaşanan düşüş ile Türkiye’de dövizin yüksek seyretmesi kendi sektörlerinin ihracatına yönelik hiçbir katkısının olmadığını dile getirdi. Başkan, dünya genelinde ham maddenin giderek ucuzlamasına rağmen Türkiye’de dışarıdan alınan emtiaya uygulanan yüksek gümrük vergileri sebebiyle kendilerinin faydalanamadıklarını dile getirdi. Ayrıca, yüksek seyirde olan döviz sebebiyle müşterilerinin sürekli kendilerinden indirim talep ettiklerini de vurguladı.

Geçtiğimiz yıllarda sektörde ihracatın düşüş göstermesine rağmen 2023 hedeflerinin yakalanabilir olduğuna vurgu yapıldı. Türkiye’de bilhassa bağlantı elemanı sektörünün daha çok kullanıldığını bu sebeplere ham maddenin çok pahalı olduğu düşünülüyor. Döviz yüksekliğinin yansıması olarak eskiden ihracat yapan insanlar döviz yükseldiğinde mutlu olurdu. Şimdi ise ne olduğunu anlamıyor.

Bilhassa bağlantı elemanları adı verilen el aletleri ve kilit daha çok Tayvan, Çin, Hindistan gibi ülkelerden temin ediliyor. Onlar bu fuarda çok ilgi görüyorlar. Bizler onlarla başa çıkamıyoruz. Bunun sebebi de ham madde olduğunu söylemek zorundayız. Bizim yerli firmalar çelik üretmek için hurda kullanmak zorunda kalıyor. Ancak bunun bunun sebebi devletin yüksek gümrük vergisi almasıdır. Bu durum gözetilmediği taktirde Türklerin uzakdoğu ülkeleri ile rekabet etmemiz çok zor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Coğrafya Öğretmeni Olmak
Hırdavat Fuarı

100 milyar doları geçen pazar payı ile hırdavat sektörünün dünya çapında önemli bir kapasitesi bulunuyor. Türkiye’de burada yerini alarak pazardan 2 milyar dolar civarında bir kazanım yakalamak istiyor. Payın artırılması için Türkiye’nin de Köln Hırdavat Fuarı’nda her zaman yerini alması gerekiyor.

Ziyaretçilere kapılarını açan Köln Uluslararası Hırdavat Fuarı özellikle uzak doğu ülkelerinin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Türkiye Almanya ile hırdavat sektöründe de büyük bir pazar olarak yerini alıyor. İhracatın yarısına yakını Almanya’ya yapılan bir dönemde hırdavat ürünleri de önemli bir kalem teşkil ediyor.

Türkiye Köln Başkonsolosu da Türk firmalarına destek olmak ve yanlarında olduğunu hissettirmek amacıyla fuarda onlarla ilgileniyor. Kaliteli mal üreterek pazarda rekabete giren firmalarımız, benzer fuarlardan farklı tecrübelerle ayrılarak kendilerini geliştirmeye çalışıyor. Dünya çapında bu sektörde en büyük fuar olarak kabul edilen Uluslararası Köln Hırdavat Fuarı her yıl firmaları ve ziyaretçileri ağırlıyor her geçen yıl hem katılımcı firma sayısı hem de fuarı ziyaret eden kişi sayısında artış gözlemleniyor. Buna ülkemizi temsil eden hep firmalarda dahil. Burada pazar payını artırmak isteyen orta ve büyük ölçekli firmalar yeni kazanımlar elde etmeye çalışıyor. Dünyada artık rekabetin girerek kızışması beraberinde kalitenin gelişmesine de vesile oluyor.

Köln’de gerçekleştirilen hırdavat fuarını 50 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar başlıklı makalemizde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları ve Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?