Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar, Maaşı

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar, Maaşı

Halk arasında kontrol sistemleri teknikeri olarak tanınan bu personel otomotiv, elektronik, petro-kimya ve gıda sektörlerinin yoğun olduğu endüstriyel sanayide, üretim aşamalarında yoğun olarak kullanılan motorlu araç, makine parçalarının tamiri, bakımı, kontrolü, onarımını yapan kişiye verilen ünvandır. Kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümü son yılların yavaş yavaş ilgi gören programları arasına dahil olmuştur. Vakıf üniversiteleri herhangi bir […]

Halk arasında kontrol sistemleri teknikeri olarak tanınan bu personel otomotiv, elektronik, petro-kimya ve gıda sektörlerinin yoğun olduğu endüstriyel sanayide, üretim aşamalarında yoğun olarak kullanılan motorlu araç, makine parçalarının tamiri, bakımı, kontrolü, onarımını yapan kişiye verilen ünvandır.

Kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümü son yılların yavaş yavaş ilgi gören programları arasına dahil olmuştur. Vakıf üniversiteleri herhangi bir yüksek öğrenim programına öğrenci alıyorsa bilin ki o alanda gelecekte önemli ihtiyaca cevap verecek eleman yetiştirilecektir. Bu bağlamda şu açıklama yapılabilir. Teknik bilimler meslek yüksek okulunda okutulan kontrol ve otomasyon teknolojisi programı kalifiye eleman yetiştiriyor, demektir. Mezun olduktan sonra öğrendiklerini harfiyen sanayide uygulayabilecek anlamına gelmez. Hiçbir insan başlar başlamaz. Öğrendiklerini pratikte uygulayamaz. Stajerlik aşaması ve sonrasında edindiği bilgileri üretim aşamasında sergileme fırsatı verilmelidir.

Kontrol ve otomasyon teknikeri

Kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikeri ne iş yapar

Çalıştığı işletmede kontrol sistemlerini devreye sokar, çalışmasını sağlar, çalışan her türlü alet ve makinenin kontrollerini ve ihtiyaç duyulan hesaplamalarını yapar. Eğer herhangi bir arıza varsa, bunu gidermek için aletin sökümü, onarılması ve yeniden ayarlamasını yapar. Basınçlı aletlerde ayarlama, ölçme, düzenleme ve bakım yapar. Elektronik, elektrik ve mekanik hatların bakım, onarım, montaj gibi işlemlerini yapar. Bilgisayarlı sistemler kullanarak ya da doğrudan bilgisayar programlarının kontrollerini yaparak sistemin aktif olarak çalışmasını sağlar.

Kontrol sistemleri teknikeri hangi araç gereçleri kullanır

Otomatik olarak programlanan araç gereçler ve kontrol sistemleri algılama hissedici sensörler; seviye sensörü, basınç sensörü, sıcaklık sensörü, nem sensörü, ışık sensörü başta olmak üzere bütün sensörlü sistemler için gerekli araç-gereç ve ekipmanlardır. Bunlar manometre, takometre, voltmetre, ampermetre, wattmetre ile yapılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Servis Elemanı (Garson-Komi) Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Ayrıca elektrik devre elemanları, elektronik devre sistemleri, kablolar, transistör, diyot, entegre devreler ve dijital ölçüm aletleri. Kontrol sistemlerinin olmazsa olmazı elektro hidrolik, devre elemanları ile elektro pnömatik devre elemanları da yine kontrol sistemleri teknikerinin elinden düşürmediği ve kontrol etmek zorunda olduğu sistemler arasında yer alır.

Kimler kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikeri olmalıdır

Meslekte ilerlemek kendini geliştirmek para kazanmak için gerekli özellikler şunlardır;

  • Dikkatli olmak.
  • Makinalarla ve aletlerle çalışmaktan haz almak
  • Kendine verilen yönergeleri harfiyen uygulayabilmek
  • İnce detaylara dikkat etmek
  • Parmak ve el becerisi gelişmiş olmak
  • Mekanik sistemleri sevmek
  • Kulak işitme sorunu yaşamamak
  • Fizik ve matematik alanında başarılı olmak

kontrol sistemleri teknikeri olmak için gerekli şartlar kabul edilmektedir.

Kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümünü bitirenler nerelerde hangi şartlarda çalışır

Özel sektör ya da kamuya ait olan fabrikalarda iş bulabilirler. Bazen ofis ortamında çalışma şansı dolabilir. Yaptıkları iş daima kontrol olduğu için daha ziyade oturarak görevlerini ifa ederler. Çalıştıkları yerler yerine göre kirli, gürültülü, sıcak, buharlı olabilir. Tehlike durumu söz konusudur. Elektrik çarpması, yakıcı maddelerin tehlikesi, iş kazası ihtimali yüksektir. Çalışma saatleri de yerine göre vardiyalı sistem, hafta sonu, tam gün olabilir, yani çok düzenli bir iş mesaisi yoktur.

Kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikeri maaşı

Nasıl kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikeri olunur

Mesleği öğrenmek, bu meslekten para kazanmak isteyenler üniversitelerin teknik meslek yüksek okullarına bağlı kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümünü bitirmelidir. Lise eğitiminden sonra ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda TYT puan türünde yeterli taban puanları tutturanlar 2 yıl eğitim görür başarılı olanlara kontrol sistemleri teknikeri ünvanı ile diploma verilir. 2 yıl eğitim alanlar önlisans diploması ile çalışma hakkı elde ederler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Akıllı Telefonlarda Zirve Kapışması

Kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümü iş imkanları

Otomasyon ile üretim yapan büyük sanayi kuruluşlarında ya da orta ölçekli firmaların bilgisayarlı kontrol sistemlerinin bulunduğu sektörlerde iş imkanı yakalanır. Daha ziyade otomotiv gıda, petro-kimya alanında çalışma durumları söz konusudur. Bu sektörlerde iddialı ve oldukça sağlam işletmeler yer alır.

Kendini geliştiren, işini düzgün yapan kişiler liyakata dayanarak çalışma iş imkanı yakalar. Herhangi bir yerde iş bulamayan elektrik, elektronik ya da bilgisayarlı sistemler ya da ihtiyaç olması durumunda istihdam imkanı bulabilir.

Kontrol sistemleri teknikeri maaşı ne kadardır

Mezun olduktan sonra işe başlayan bir kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikeri kurumsal bir işletmede işe başlamışsa asgari ücretin minimum 2 katı ücrete kadar çıkar. Bu durum kamu kurumlarından birinde ise hem garantili hem de daha fazla mesai ve gelir anlamına gelebilir.

Her zaman söylediğimiz gibi işletmenin eleman ihtiyacı, kişinin bireysel yetenekleri, kuruma kattığı değer oranında hakediş sözkonusudur. Dolayısıyla kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikeri maaşı performansa bağlı olarak artış gösterecektir.

Kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümü taban puanları başarı sıralaması

Türkiye’de çok fazla üniversitede bu program okutuluyor. Vakıf üniversitelerinde de eğitim alma hakkı bulunuyor. Üstelik burslu, indirimli ve ikinci öğretim olarak eğitim görme hakkı da mevcut. Kontrol otomasyon teknolojisi bölümü taban puanları en düşük vakıf üniversitelerinde 191, devlet üniversitelerinde ise 206 olarak kayıtlara geçmiş.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?