Konut Kredisi Almanın Mantığı

Konut Kredisi Almanın Mantığı

Son yıllarda ülkemizde kentsel dönüşümünde devreye girmesiyle yeni yeni projeler inşaat firmalarının model yapı anlayışı ile estetik açıdan albenisi yüksek olan apartmanların her yerde mantar gibi bitmesi dikkatlerden kaçmıyor. Bu ortamda ev sahibi olmak isteyen insanlar da kredi çekerek bir konut sahibi olma düşüncesine girdiler. Konut kredisi nasıl alınır, nereden alınır iyice araştırıp öğrenmek gerekir. […]

Son yıllarda ülkemizde kentsel dönüşümünde devreye girmesiyle yeni yeni projeler inşaat firmalarının model yapı anlayışı ile estetik açıdan albenisi yüksek olan apartmanların her yerde mantar gibi bitmesi dikkatlerden kaçmıyor. Bu ortamda ev sahibi olmak isteyen insanlar da kredi çekerek bir konut sahibi olma düşüncesine girdiler. Konut kredisi nasıl alınır, nereden alınır iyice araştırıp öğrenmek gerekir. Bu konu ile ilgili yaptığımız araştırmayı ihtiyacı olanlar için sıraladık.

Hayalinde ev sahibi olmak isteyip de yeterli parası olmayanların kullandığı en iyi yöntem, bankalardan konut kredisi almaktır. Sürekli kira ödemek yerine satın aldığı konutun içinde oturarak bankaya kira öder gibi geri ödeme yapıp bir ev sahibi olmak kredili sistemde o kadar da zor değil. Her türlü bütçeye göre ayarlanabilen vadeler de insanların kolay ev sahibi olmasına fırsat tanımaktadır.

Eğer geliniz düşükse hiç dert etmeyin. Maaşınız üst kademedeki çalışanla kadar değil diye ev sahibi olamayacak değilsiniz. O zaman aldığınız kredinin vadesini gelirinize paralel bir şekilde uzatabilirsiniz. Yeni uygulamanın adına ‘mortgage’ adı verilmektedir. Bu sayede esnek bir geri ödeme takvimi oluşturularak herkesin konut sahibi olması sağlanmaktadır. Bankalarla yapacağınız kredi anlaşması sonucunda gelir durumuna göre 5 yıldan 30 yıla kadar değişken vadilerde kredi çekme imkanımız mevcuttur.

Konut kredisi almak için öncelikle en uygun faizi sunan banka ile anlaşarak satın almayı düşündüğünüz konutun banka uzmanları tarafından ekspertiz edilmesi gerekmektedir. Bunun için de bir miktar ekspertiz ücretinin de banka tarafından alınacağını hatırlatmak isteriz. Gayrimenkul değerlendirme uzmanları satın almayı düşündüğünüz konutun değerlendirmesini yaptıktan sonra evin ederinin dörtte biri oranında peşinatı kendiniz ödeyecek şekilde hesaplama yapılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turizmin Önemi Hakkında

Basit bir örnekle 200 bin lira değerinde olan bir evin 50 bin lirasını peşinat olarak bankadan kredi çekmeden kendiniz ödemeniz istenir. Yani Evin ederinin tamamı ödenmez. Kalan 150 binini banka size kredi olarak temin edecektir. Bu 150 bini de gelir durumunuza göre istediğiniz kadar vade ile geri ödeme planı hazırlatabilirsiniz.

Konut kredisi almanın yolu

Konut kredisi alırken istenen evraklar

Konut kredisi almak için bankaya nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir durumunuzu gösteren belgeleri göstermek zorundasınız. Banka gerekli durumlarda aldığınız taşınmazı ipotek etme hakkını saklı tutar.
Sizlere nasıl konut kredisi alınır anlatmaya çalıştık. Faydalı olmuşuzdur diye umut ediyoruz. Sade, net kısa anlatmaya özen gösteriyoruz.

Unutmayın ki her bankanın kendine göre farklı uygulaması bulunur, ancak genel durum yukarıda bahsettiğimiz biçimde işlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak başlıklı makalemizde Trüf mantarı çeşitleri, Trüf mantarı fiyatları ve Trüf mantarı nasıl yetiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?