Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Geçtiğimiz yıl ülkemizde yoğun seçim dönemi yaşandığı için kredi faizleri yükseldi. Özellikle Haziran seçimlerindeki belirsizlik sebebiyle artan konut kredi faizleri vatandaşları biraz rahatsız etti. Çünkü ev almayı düşünen insanlar beklemeye koyuldu. Sonrasındaki toparlanma ile ev kredisi faizleri düşecek mi diye uzmanların görüşlerine başvurmaya başladılar. 2020 yılı için yapılan öngörülerde seçimler döneminin kesin olarak kapanması tek […]

Geçtiğimiz yıl ülkemizde yoğun seçim dönemi yaşandığı için kredi faizleri yükseldi. Özellikle Haziran seçimlerindeki belirsizlik sebebiyle artan konut kredi faizleri vatandaşları biraz rahatsız etti. Çünkü ev almayı düşünen insanlar beklemeye koyuldu. Sonrasındaki toparlanma ile ev kredisi faizleri düşecek mi diye uzmanların görüşlerine başvurmaya başladılar. 2020 yılı için yapılan öngörülerde seçimler döneminin kesin olarak kapanması tek parti iktidarının yıl daha ülkeyi yönetecek olması ile istikrar yavaş yavaş oluşmaya başladı. Bu sebeple ev kredisi faizleri düşecek beklentisi 2019 yılı için herkesin olumlu baktığı bir yıl haline geldi.
Herkes 2019 konut kredisi faiz oranlarının düşeceğini tahmin ederken dünya genelindeki krizler nedeniyle bir türlü istenen seviyeye gelmemesi kredi çekmek isteyen vatandaşların canını sıktı. En çok merak edilen konu ise ABD krizinin nereye kadar gideceği. Para piyasalarının dolayısıyla da faiz oranlarının dünyadaki olumsuz çalkantıdan ne kadar etkilenecek?

Kamu bankalarının öncülüğünde konut kredisi faizleri aşağıya doğru çekiliyor. Beklenti içinde olan tüketiciler 2020 için bu düşüşün devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve VakıfBank oranlarını 0,78’lere kadar düşürdüler. Buna rağmen beklenen talep alınabilmiş değil.

Bankadan kredi almak ile iş bitmiyor, geri ödemesi insanları kara kara düşündürüyor. Satın alınmak istenen emlak fiyatları fren yapmaksızın son hızla fiyatları artıyor. Bu durumda bankadan konut kredisi kullanmak da pek mantıklı olmuyor. Vade ne kadar uzarsa uzasın geri ödemelerinin toplamı oldukça büyük meblağlar tutuyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır
Kredi İle Alınan Ev (Konut)

Maaş karşılığında kredi kullanmak

Kamuoyunda paylaşılan, ‘İnşaat firmalarının projeleri ellerinde kaldı, bir türlü satılamıyor, müşteri bulmakta zorlanıyorlar.’ gibi manipülasyonlar işe yaramıyor. Vatandaş maaşı karşılığında kredi kullanmak istiyor, çünkü her ne kadar konut kredisi faizleri çok cazip görünse de geri ödemek için oldukça tatminkar bir maaş ve sağlam bir iş sahibi olmak gerekiyor.

Ortalama 500-600 bin TL olan bir konut, kredi çekilerek alındığı zaman ödemek için ayda minimum 5000 TL nakit para ihtiyacı doğuyor. Türkiye standartlarında orta gelirli bir insanın ayda bu kadar maaş aldığı varsayılırsa bütün parayı 20 yıl boyunca satın alacağı konuta ödemesi gerekiyor. Bu da 10 ay 20 ay değil, 20 yıl gibi oldukça uzun bir vadeye tekabul edince kimse işin içinden çıkamıyor.

2020 yılı için konut satın almayı düşünenler hem konut kredisi faizlerinin makul seviyelere inmesi, hem de satın alınacak emlak türünün mantıklı rakamlarla satışa sunulmasını bekliyor. Aksi durumda inşaat firmaları tüketicilere konut satmakta zorlanacak gibi görünüyorlar.

Bankalar 0,78 faiz oranını sadece anlaşmalı konut projeleri için onaylıyorlar. Diğer normal bir daire satın alıp kredi için başvuru yapıldığında hesaplama 1.10 üzerinden yapılıyor. Önümüzdeki yıl konut kredisi faizleri düşecek mi, vatandaş beklediği, hayal ettiği daireleri satın alabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Ev kredisi faizleri sadece ülke içindeki politikalar yeterli olmamaktadır, dünya çapındaki her türlü hareketlilik konut kredilerini etkilediği için şimdilik çok hızlı bir düşüşün gerçekleşeceği beklenmiyor. Konut kredisi faizleri normal seyrinde devam edecek gibi görünse de yavaş yavaş uzun vadede düşmesi ihtimali yüksek görünüyor. Ancak her ne olursa olsun aslında bu beklenti içinde olanların düşünmedikleri bir kayıp da söz konusu. Konut kredileri düştüğü zaman enflasyon da düşmektedir. Dolayısıyla değerlendirdikleri ya da bir kenarda bekledikleri para enflasyon karşısında hem yükseliyor hem de değer kaybediyor. Bu sebeple konut satan firmalar da bu durumu iyi değerlendirdi için eğer 2019 ev kredisi faizleri düşerse konutların fiyatı yükseliyor yada tam tersi faizler yükselirse evlerin fiyatları da yükselmiş düşmüş oluyor. Her durumda tüketici çok fazla bir kayba girmiyor.
Son olarak, özetle söylemek gerekirse; ev kredisi faizlerinin 2020’de düşüp düşmeyeceği çok belirgin değildir. Çünkü faizleri etkileyen enstrümanlar sadece Türkiye’ye bağlı değildir. Dünya genelindeki her türlü olumsuz hava faizleri doğrudan etkilediği için şimdilik beklemede kalınması en doğru karardır. Uzmanlara sorarsanız onların görüşleri 2020 yılında konut faizlerinin biraz yükseliş göstereceği yönündedir ancak bu görüşte pek fazla önemsenmiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Biyoloji Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?