Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır

Bir ev ya da konut satın almaya karar verdiyseniz sizi en çok ilgilendiren husus konut kredisi hesaplaması yapmaktır. Elbette kredi çekmeyi planlayanlar için söylüyoruz. Nasıl yapılacağını basitçe izah edelim. Öncelikle peşinat olarak ödemek için ne kadar paranız olduğunu hesaplamak gerekir. Sonra satın alacağınız evin toplam maliyeti yaklaşık ne kadar olacak? Yani 400 bin liralık bir […]

Bir ev ya da konut satın almaya karar verdiyseniz sizi en çok ilgilendiren husus konut kredisi hesaplaması yapmaktır. Elbette kredi çekmeyi planlayanlar için söylüyoruz. Nasıl yapılacağını basitçe izah edelim.

Öncelikle peşinat olarak ödemek için ne kadar paranız olduğunu hesaplamak gerekir. Sonra satın alacağınız evin toplam maliyeti yaklaşık ne kadar olacak? Yani 400 bin liralık bir ev mi (EMLAK) almayı düşünüyorsunuz 500 bin liralık mı? Emlak fiyatları da sürekli değişkenlik gösterdiği için satıcı ile son fiyatında mutabık kalınması önemlidir. Önceden gelirinize göre hesap etmekte yarar var. Son fiyat belli olunca ihtiyaç duyulan miktarı internette kredi hesaplama araçları yardımı ile sorgulayarak aylık kira ödemelerinizi öğrenmek için verilerinizi değişik alternatifler işaretleyerek karşılaştırabilirsiniz.

Konut kredisi hesaplarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu faiz oranı ve vade sayısı olduğunu bilmelisiniz. Vade uzadıkça sizin aylık ödemeleriniz de daha az olacaktır. Buna mukabil ödeme süresi uzadıkça da toplamda ödemeniz gereken faiz artacaktır. Bütün bunları faiz hesaplama araçları ile farklı şekillerde değerlendirerek bütçenize en uygun kredinin hangi vadede alınacağına karar verebilirsiniz.

Konut kredisi çekerken faiz oranlarının en ufak değişikliğinde bile çok önemli rakamlar ve çok bileşenli rakam farklılıkları oluştuğunu göreceksiniz. Bu sebeple mümkün olduğu kadar kısa vadede ve daha az para çekmeye çalışmalısınız. Çünkü vade arttıkça sizin geri ödeme toplamınız da artacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Boya-Badana İşlerinden Anlar mısınız?
Konut kredisi

Bütün bankaların verdiği kredi alternatiflerini tek tek analiz ederek toplamda geri ödeyeceğiniz miktarı belirlemeye çalışmalısınız. Elbette bütün bunlar yeterli değildir, bankaların bazen göz boyayan düşük faiz oranları olurken arka planda dosya masrafı, ekspertiz masrafı, zorunlu sigorta gibi toplamda sizin geri ödemenizi artıran farklı uygulamaları olabilir. Şu durum da sizi yanıltmasın! Konut kredisi hesaplaması yapılırken vadelerin az olması durumunda faizler de düşük olacaktır. Fakat ödemeniz gereken aylık taksitlerin çok yüksek olacağını bilmelisiniz.

Eğer bir konut satın almaya karar verdiyseniz ve size kredi verecek finans kurumuyla kredi konusunda anlaştıysanız evinizin ipotek edileceğini de bilmelisiniz. Bu sebeple toplam ödeme rakamlarına bakarken aylık taksit tutarlarını hesaba katmayı unutmayınız. Hazır paranız varsa da keyfi olarak sakın ha krediye girişmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?