KOSGEB Kredisi ile Nasıl İş Kurulur?

KOSGEB Kredisi ile Nasıl İş Kurulur?

Küçük veya orta ölçekli bir işletme açma düşüncesi olanların başlangıçta ihtiyaçların giderilmesi amacıyla ödenen bir kısmı karşılıksız, ihtiyaç olursa düşük faizli kredi KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Bunun için bazı aşamaların bilinmesi ve geçilmesi şarttır. Geçmiş dönemde bu krediyi almak için eğitimlere girmek, belge almak için bizzat fiziksel mekanlarda bulunmak gerekiyordu. Son yıllarda covid-19 gerekçesi ile online […]

Küçük veya orta ölçekli bir işletme açma düşüncesi olanların başlangıçta ihtiyaçların giderilmesi amacıyla ödenen bir kısmı karşılıksız, ihtiyaç olursa düşük faizli kredi KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Bunun için bazı aşamaların bilinmesi ve geçilmesi şarttır.

Geçmiş dönemde bu krediyi almak için eğitimlere girmek, belge almak için bizzat fiziksel mekanlarda bulunmak gerekiyordu. Son yıllarda covid-19 gerekçesi ile online olarak girişimcilik eğitimleri verilmeye başlandı. Bu da güzel bir gelişme olarak değerlendirilmelidir. KOSGEB kredisi almak için yapılması gereken birkaç adımı şu şekilde özetlemek mümkündür.

KOSGEB kredisi almak için yapılması gerekenler

 • online girişimcilik eğitimlerine katılmak
 • projenin gerçekleştirilmesi için işletmenin açılması
 • vergi levhasının alınması
 • KOSGEB kaydı yaptırılması
 • KOBİ beyannamesi doldurulması
 • nihayetinde internet ile başvuru sürecine dahil olunması
 • ardından da kabul edilmesi durumunda hibe kredinin onaylanması

şeklinde gelişmektedir.

Geçmiş dönemlerde fiziksel olarak 2 dosya hazırlanırken bu süreçte artık işlemler online olarak yapılabilmektedir. Bu krediyi almak isteyen esnaf adayları online sistem aracılığı ile başvuru yapabiliyorlar. Bunun için kurumun web sitesi üzerinden ilgili basamaklar takip edilebilir. Başlamadan, girişmeden önce özgün bir iş fikri ile başlangıç yapmak, bunun için nace kodu tespit etmek, sürece dahil olmak için önemli bir başlangıç kabul edilmektedir.

KOSGEB sitesine girerek kayıt işlemleri aşamasında redi ile desteklenen sektörlerin iyi analiz edilmesi şarttır. Her meslek için ayrı bir KOSGEB nace kodu belirlenmiştir sizde kurmayı açmayı planladığınız meslekle alakalı kurum tarafından desteklenen sektörler in kodlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. KOSGEB girişimci eğitimini tamamlayanların işletme kurması halinde yeni girişimci programına dahil olması söz konusu değildir Bu hatırlatmadan sonra kısaca bilinmesi gerekenleri hatırlatalım.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Birleşmiş Milletler Günü

Evinizi geçindirmek için zorluk yaşıyorsanız ve ek iş fırsatları arayıp yoruluyorsanız sizin için en iyi yöntem sermayesiz gelir elde yöntemlerinden yararlanmak olacaktır. Sermayesiz gelir elde etmenin en iyi yöntemlerini bilmiyorsanız, biz sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Daha önce duymadıysanız küçük ve orta ölçekli işletmelere  kredi desteği sağlayan bir devlet kuruluşu olan KOSGEB size de kaynak sağlayarak girişimci olabilirsiniz.

KOSGEB nedir, ne işe yarar?

İş kurmakta zorlanan küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi desteği vererek genç girişimcilere yardımcı olan bir kuruluştur. Herhangi bir iş kurmak istiyorsanız 50 bin Türk lirasına kadar sizlere kredi desteği sağlayıp dilediğiniz sektörde iş kurma fırsatı vermektedir. Verilen bu kredi karşılıksız, geri ödemesiz, hibe şeklinde olduğundan geri ödeme derdiniz olmayacaktır. 

KOSGEB kredisi almak

KOSGEB kredisi nasıl alınır?

Bu kredi size nakit olarak ödenmemektedir. Öncelikle KOSGEB tarafından açılan ya da onayladığı özel kurslara giderek girişimci belgesi almanız gerekiyor. Sonrasında istediğiniz sektörde bir iş kurarak yaptığımız masrafları faturalandırmak koşulu ile bu faturaları KOSGEB’e getiriyorsunuz. Sonrasında yapılan değerlendirmelerde uygun görülürse KOSGEB size 50.000 TL kredi veriyor.

Yaptığımız harcamaların yüzde 60’ı erkekler için, yüzde 70’i kadınlar için. Yani 100.000 TL masraflı bir iş kurduysanız KOSGEB size en fazla 50 bin TL karşılıksız hibe, iş kurma fırsatı tanıyor. Yetmediyse 100000 TL daha karşılığı ödenmek suretiyle alınabilir.

Hibe kredi indirimleri

 • Kadın girişimcilere
 • Gazi
 • Birinci derecede şehit yakınlarına
 • Engelli girişimcilere
 •  %80 indirim uygulanır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünya Sağlık Örgütü’nün Görevleri

Gerçekten para kazanma ve iş kurma düşünceniz varsa KOSGEB kredi desteğini iyi değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir. Art niyetli, farklı beklentiler için hiç boşuna zaman kaybı yapmayın.

Sermayesiz iş fırsatları tanıyan hibe kredi nasıl alınır öğrendiniz artık. KOSGEB yardımıyla nasıl iş kurulur, desteği kaç liradır, ufkunuzu açma adına açıkladık. Hedef belirlemek, proje hazırlamak da sizin işiniz olsun. Cesur olun, planlı olun.

Bir önceki yazımız olan Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse başlıklı makalemizde Habersiz Çekilen Paralar İçin Yapılması Gerekenler, habersiz kartımdan para çekildiği zaman ve temassız kart tehlikesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kelimelerinin kısa bir şekilde telaffuz edilmesinden ortaya çıkan bir kısaltmadır.

KOSGEB kredisi almak için 18 yaşını geçmiş olmak yeterlidir.

KOSGEB hibe kredisi küçük ya da orta ölçekli bir işletme sahibi olan esnafa verilir.

KOSGEB hibe kredi limiti kurum tarafından belirli aralıklarla artırılmaktadır aynı şekilde faizsiz geri ödemeli KOSGEB kredisi de aynı şekilde ihtiyaç durumuna göre limiti kurum tarafından belirlenmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli husus KOSGEB bir devlet teşekkürdür. Ülkemizde işsizliğin önüne geçmek, istihdam sağlamak, ticareti canlandırmak, üretim faaliyetini artırmak, beraberinde Türk ekonomisini güçlendirmek memleketin hayrınadır. Ülkeyi yöneten hükümetler vatandaşlarının refah içinde yaşayabilmesi için hem işverene hem de üretene ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu kurumda karşılıksız kredi desteği ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin ayakta kalması için çalışmaktadır.

Elbette. Diğer çoğu devlet kurumlarında olduğu gibi KOSGEB de gazi, engelli, kadın girişimcilere yüzde seksen oranında indirim uygulamaktadır.

Küçük veya orta ölçekli işletme sahibi olanlar, yeni firma kurup dükkan açma, projesini gerçekleştirme düşüncesi olan herkes zaman mefhumu olmaksızın, ihtiyaç duyması halinde kuruma başvurur; gerekli şartları taşıyanlara kredi verilir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?